Üner Belediye-İş’i icazetli sendika olmakla eleştirdi

HAS Parti İzmit İlçe Başkanı Sinan Üner, dün sabah yaptığı basın açıklamasında Belediye-İş’e yapılan geçişler hakkına çarpıcı açıklamalarda bulundu.Ha...

BÜYÜT

HAS Parti İzmit İlçe Başkanı Sinan Üner, dün sabah yaptığı basın açıklamasında Belediye-İş’e yapılan geçişler hakkına çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Halkın Sesi Partisi (HAS Parti) İzmit İlçe Başkanlığı, dün sabah Özsar Restaurant’ta bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına HAS Parti İzmit İlçe Başkanı Sinan Üner, İzmit Gençlik Kolları Başkanı Halil Eriş, Tanıtım Başkanı Ramazan Akdoğan ve yönetim kurulu üyeleri İsmail Çakar, Fahri Ekşi, Hayrettin Arıca ve Tahir Burhan katıldı. Üner, HAS Parti olarak çalışmalara devam ettiklerini ve hedeflerinin 2014 olduğunu belirtti. Diğer yandan Belediye-İş Sendikası ve Hizmet-İş Sendikası arasındaki sürtüşmeye değinerek, eleştirilerde bulundu.

DİVANDA DEĞİŞİKLİK
Seçim sonrası çalışmalarını açıklayan Üner, “14 Haziran akşamı yönetim kurulumuzla hemen toplandık ve bir seçim değerlendirmesi yaptık. Bundan sonraki dönemde ilçe kongremiz yapılana kadar, mevcut başkanlık divanı üyesi arkadaşlarımızın bir kısmının verimlerini daha üst düzeyde kullanmaları için görev değişikliği kararı aldık ve bu çalışmalar devam etmektedir” dedi.

SENDİKACILIK OYUNU
Aynı zamanda belediye işçisi olan Sinan Üner, açıklamasında Büyükşehir Belediyesi’nde yaşanan sendikal örgütlenme sürecini de değerlendirdi. Üner, şunları kaydetti “Bugünlerde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve ISU’da siyasi baskıyla 2. defa sendika değişikliğine gidilmiş, icazetli sendika/sendikacı aranmış ve aranan kan Büyükşehir Belediyesi dışından ithal edilerek bulunmuştur.

FİŞLEME YİNE DEVREDE
1 Ağustos 2011 tarihi itibariyle Torba Yasa çerçevesinde ülke genelinde yaklaşık 175 bin işçi “ihtiyaç fazlası” adı altında taşradaki emniyet ve milli eğitim kadrolarına müstahdem olarak sürülecek, çalışanların aile düzeni bozulacak. Ama üye yapma ve yeniden yetki alma kavgası veren sendika ve sendikacılardan bu konuyla ilgili en küçük bir açıklama gelmemektedir. Çünkü gönderileceklerin listesi ellerinde hazırdır. Tıpkı Seka’dan geçiş sırasında AKP’li işçilerin yıllarca beraber çalıştıkları arkadaşlarının adlarının altını kırmızı kalemle çizerek fişledikleri gibi. Aynı isimler bu süreçte yine iş başındadır.”

12 MİLYON İÇİN Mİ?
Açıklamalarına Belediye-İş’ hakkında soru yönelterek devan eden Üner, “Bu pazarlık, neyin karşılığında yapılmaktadır. Yoksa daha önce de söylediğimiz gibi Belediye-İş Sendikası’nın eski döneme ait olan yaklaşık 12 milyon TL (eski parayla 12 Trilyon TL)’nin pazarlığı mıdır? Ya da 1 Ağustos’ta başlayacak olan Torba Yasayı Hizmet-İş’le uygulamaya koymanın zorlukları karşısında işçi ve Belediye-İş Sendikası yem mi yapılmaktadır” dedi. Üner, işçinin örgütlü yapısını belirleyenlere ironik bir teklifte bulunarak şunları kaydetti

“DOSTÇA ANLAŞIRLAR!”
“Madem ki sendika başkanını siz tayin ediyorsunuz bırakın sendikacılık oyununu, kaldırın sendikaları olsun bitsin. Yok, eğer olmazsa, bu sürecin iki önemli aktörlerinden biri olan eski sendikacı Abdullah Erol, şube başkanı gibi bir rol daha üstlensin ve toplu iş sözleşmesi sürecinde işçi adına o konuşsun, diğer aktör Mustafa Çöpoğlu da nasıl olsa Yerel-Sen adına sözleşme sürecinde yer alıyor, o da asli görevini yapsın. Erol ve Çöpoğlu karşılıklı tavla oynarken dostça anlaşarak bir orta yolu bulurlar. Böylece çalışanlar da, o sendika mı bu sendika mı, acaba sözleşme ne olacak, ikileminden kurtulmuş olurlar. İcazetli sendika ve sendikacının masaya oturmasıyla, bu durum arasında sonuç itibariyle değişen hiçbir şey yoktur. Her şeyi belirleyen işveren o süreci de kendi istediği gibi şekillendirecektir.”

11 Temmuz 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR