Safi: Liman yine Derince halkınındır

Ülkemizin sayılı limanları arasında yer alan ve mülkiyeti Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğüne (TCDD) aitken, işletme hakkı 39 y...

Ülkemizin sayılı limanları arasında yer alan ve mülkiyeti Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğüne (TCDD) aitken, işletme hakkı 39 yıl süreyle Safi Derince Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş.'ye devredilen Derince Limanı'nda çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. 350 milyon dolarlık yatırımın yapılacağı ve çalışmaların noktalanmasıyla birlikte limandaki istihdamın 2 bin 500 kişiye ulaşacağı proje tamamlandığı zaman Derince’ye artı değer kazandıracak.

 

YOL HARİTASI BELİRLENİYOR

Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut ve Safiport Yönetim Kurulu Başkanı M. Hakan Safi arasında gerçekleşen görüşmelerde limanın Derince’ye sağlayacağı kazanımlar masaya yatırılıyor. Fikir alışverişinde bulunulan görüşmelerde Bulut ve Safi, limanda yapılacak çalışmalarla ilgili yol haritasını belirliyor. Önceki gün gerçekleşen görüşmede, Başkan Bulut, “Bizim birinci gayemiz ülke ekonomisine fayda sağlayan konuma gelen Derince Limanı’nın aynı zamanda ilçemize ve halkımızın refahına da katkı sunmasıdır. Liman ve Derince beraber büyümelidir” dedi.

 

Kendisinin de artık bir Derinceli olduğunu ve bu bilinçle hareket ettiğini belirten Safiport Yönetim Kurulu Başkanı M. Hakan Safi, “Yapacağımız çalışmaların tamamı başta Derince halkı olmak üzere Kocaeli’mizin ve ülkemizin kalkınmasına katkı sunacak. Gerek istihdam gerekse bölge ekonomisine katacağı kazanımlardan en çok Derince halkı yararlanacaktır. Bunun böyle bilinmesini isterim. Derince Limanı yine Derince halkınındır diyebiliriz” dedi.

 

TİCARİ KALKINMA DESTEKLENECEK

Bulut ve Safi arasında gerçekleşen istişareler neticesinde çalışmaların tamamlanmasıyla Türkiye'nin en büyük uluslararası limanı olma özelliğine sahip olacak olan Derince Limanı, liman entegrasyonu projesi ile ilçeye de büyük canlılık kazandıracak. Bir taraftan Derince limanındaki istihdamla ticari kalkınma desteklenecek, diğer taraftan ise liman giriş çıkış bölgesi düzenlenerek daha modern bir yapıya kavuşacak. Yine bu projeye bağlı olarak yapılması planlanan otoyol bağlantı projesi ile limandan çıkan ağır vasıtaların D-100 karayolu üzerinde yarattığı trafik yoğunluğu ortadan kalkacak.

15 Nisan 2016 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR