Otomotiv test merkezleri kurulacak

Bakan Nihat Ergün, 2012’nin yerli otomobil markası oluşturmak için somut adımların atılacağı bir yıl olması gerektiğini belirterek, otomotiv test merk...

BÜYÜT

Bakan Nihat Ergün, 2012’nin yerli otomobil markası oluşturmak için somut adımların atılacağı bir yıl olması gerektiğini belirterek, otomotiv test merkezi kurulmasıyla ilgili, TSE’nin, özel sektörle birlikte 6 mekan tespit ettiğini söyledi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye’de otomotiv test merkezi kurulmasıyla ilgili, TSE’nin, özel sektörle birlikte 6 mekan tespit ettiğini, teknik ekiplerin bu noktalarda incelemeler yaptıklarını ve bu konuyu artık karar aşamasına getirdiklerini bildirdi.Bakan Ergün, 2012 yılının yerli otomobil markası oluşturma konusunda somut adımların atılacağı bir yıl olması gerektiğini belirterek, “Her zaman söylüyoruz, biz bu meseleye duygusal bir tavırla değil, ekonomik ve rasyonel gerekçelerle yaklaşıyoruz. Hem iç pazarımız hem de ihracat potansiyelimiz fazla olduğu için, bu alanda yatırım yapalım, özellikle elektrikli araçlarda arayış içinde olalım, bu konuda da öncüler arasında yer alalım istiyoruz” dedi.

MTV’deki çelişki
Ergün, Haliç Kongre Merkezi’nde Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği’nce (OYDER) düzenlenen “Otomotiv Sektörünün Geleceği ve Markalaşmanın Gücü” kongresinde, yıllardır net ihracatçı durumunda olan otomotiv sektörünün, 2011 yılında bu özelliğini koruyamadığını ve Türkiye’nin ithalatının, ihracatını geride bıraktığını hatırlattı. Bakan Ergün, mevcut sistemde çevreyi çok kirleten eski araçlardan az Motorlu Taşıt Vergisi (MTV) alınırken, çevreyi daha az kirleten yeni araçlardan daha çok vergi alındığını belirterek, “Halbuki bu bir çelişki. Vergi sistemimiz açısından önemli bir çelişki. Bu çelişkiyi ortadan kaldırmamız ve bunu da tersine çevirmemiz gerekiyor” dedi.

30 Nisan 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR