Zeytinoğlu: Asgari ücretteki artış, sanayici ve KOBİ’lerin omzuna yüklenmemeli

Başbakan Ahmet Davutoğlu, TOBB, TÜSİAD, TİM, TİSK, sanayiciler, sendika ve kuruluşların temsilcileri ile Ankara’da bir araya geldi. Çankaya Köşkü’nde...

Başbakan Ahmet Davutoğlu, TOBB, TÜSİAD, TİM, TİSK, sanayiciler, sendika ve kuruluşların temsilcileri ile Ankara’da bir araya geldi. Çankaya Köşkü’nde gerçekleşen 7 saatlik zirveye B20 “Yolsuzlukla Mücadele Çalışma Grubu”nu temsilen Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu da katıldı. Zeytinoğlu, son günlerin önemli tartışması asgari ücretin yükü konusunda görüşlerini Başbakan Davutoğlu ile paylaştı.

 

ASGARİ ÜCRET KONUŞULDU

Toplantının ana amacının hükümet programına alt yapı oluşturmak olduğunu belirten, Başbakan Davutoğlu’nun ekonomik eylem planını takvimlendirerek açıkladığını söyleyen Ayhan Zeytinoğlu, “Bu toplantıda son dönemde gündeme gelen asgari ücret artışından dolayı oluşacak maliyetlerin sanayiciye ve özellikle KOBİ’lere yansımaması konusunda görüş alışverişi yapıldı” şeklinde konuştu.

 

“AB ÇIPASI GÜNDEME GELMELİ”

Zirvede söz alan ve Türkiye’nin Avrupa Birliği’nden uzaklaşma tehlikesi yaşadığına işaret eden Zeytinoğlu, bu nedenle AB kaynaklı yabancı sermayenin Türkiye’ye yönelişinde gerileme olduğuna dikkat çekti. Türkiye’nin notunun 2012 yılında netleşmesine karşın, yabancı sermaye girişinde artış olmadığını söyleyen Zeytinoğlu, Türkiye’nin AB çıpasını tekrar gündeme alması gerektiğini vurguladı.

 

AB HATIRLATMASI YAPTI

Avrupa Birliği’nin 2020 yılında GSYH’daki sanayi payını yüzde 16’dan yüzde 20’ye çıkarma hedefi olduğunu da belirten Zeytinoğlu, şöyle konuştu: “Hizmet sektöründe en ileri seviyede olan bir bloğun bile GSYH’daki sanayi payını artırma hedefi var. Ülkemizin de orta vadeli programında böyle bir hedefi olmalı.” Mesleki eğitimin de önemine değinen Zeytinoğlu, sanayinin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde bu alanda reform yapılması gerektiğine vurgu yaptı.

 

MESLEKİ EĞİTİMDE SORUNLAR

Mesleki eğitimin tarifinin yeniden yapılması gerektiğinin altını çizen KSO Başkanı Zeytinoğlu, “Meslek liseleri, sanayideki teknolojiyi takip edecek düzeyde işbirliğinde olmalı. Meslek okullarındaki kalite yükseltilmeli ve tercih edilir liseler haline getirilmeli. Staj programları da yeniden düzenlenmeli. Okullarla sanayi arasındaki bağ geliştirilmeli” diye konuştu. Kocaeli’de 40 bin meslek lisesi mezunu olmasına karşın 80 bin açık işsiz olduğuna da dikkat çeken Zeytinoğlu’na yanıt veren Başbakan Davutoğlu ise, meslek okullarında öğretmenlerin eğitimine önem vereceklerini belirtti.

 

ANTALYA’YA GİTTİ

Başbakan ile yapılan zirvenin ardından dün de Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edilen Ayhan Zeytinoğlu, G20 başkanlarına iletilmek üzere B20 bünyesindeki çalışmaları aktardı. Zeytinoğlu toplantıda, Cumhurbaşkanına “Yolsuzlukla mücadelede kanunlar uygulanmalı. Bunun yolu e-devlet, dijital teknolojilerin yoğun kullanımını uygulamaya almaktan geçiyor” dedi. KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, 15-16 Kasım tarihlerinde yapılacak olan G20 zirvesine katılmak üzere Antalya’ya gitti.

 

la-004.jpg

13 Kasım 2015 Kocaeli- EkonomiYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR