AKP için 5. sınav başlıyor

AKP'nin kurulduğu günden beri önemli dönüm noktaları yaşadığı ve son olarak 7 Haziran seçim sonuçlarının da AKP için önemli bir sınav olduğu değerlend...

AKP'nin kurulduğu günden beri önemli dönüm noktaları yaşadığı ve son olarak 7 Haziran seçim sonuçlarının da AKP için önemli bir sınav olduğu değerlendiriliyor. AKP'ye göre "AKP'ye açılan kapatma davası, Cumhurbaşkanlığı seçimi, 17-25 Aralık sonrası gelişmeler, Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı adayı olması ve son olarak da 7 Haziran seçim sonuçları" önemli kilometre taşları.

 

13 YILIN ANALİZİ YAPILIYOR

AKP, bir taraftan seçim sonuçlarını, bir taraftan olası koalisyon ortağının kim olacağını istişare ederken, son seçimi ise "5. Sınavımız" olarak değerlendiriyor. Şimdi AKP'de 13 yılın analizi yapılıyor. Dönüm noktaları zorluklar ve bu zorluklardan hangi stratejilerle çıkıldığı analizi yapılıyor. AKP yönetimi, kurulduğu günden beri 7 Haziran seçimlerine kadar 4 ayrı dönüm noktası yaşandığı ve bunlardan da başarı ile çıktığı saptamasını yaptı. AKP "zor süreçleri" şöyle tanımladı:

 

AK PARTİ'NİN İlK SINAVI 367 KRİZİ E-MUHTIRA

2007'de 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in görev süresinin dolmasıyla iktidar partisi AK Parti, eşi türbanlı olan Abdullah Gül'ü cumhurbaşkanı adayı gösterdi. Bu süreçte yaşanan sınavlar 367 krizi, 27 Nisan e-Muhtırası, Gül'e karşı cumhuriyet mitingileri ve erken seçim oldu. AK Parti'ye göre ilk zor aşamalar bunlardı ve büyük başarıyla çıkıldı. 367 krizinden sonra alınan erken seçim kararı ve sonucunda AK Parti'nin birinci parti çıkması tek başına iktidarı yakalaması ve Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı seçilmesi ilk sınavın büyük başarı ile sonuçlanması da sınavlar arasında sayıldı.

 

2008'DE AK PARTİ'YE KAPATMA DAVASI AÇILDI

AK Parti'ye göre en zor süreçlerden biri de dönemin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın 2008'de, partiye "laikliğe aykırı kesimlerin odağı haline geldiğini" gerekçe göstererek kapatma davası açması oldu. "Çok zor süreç" değerlendirilmesi yapılan AK Parti'de bu sınavın da başarı ile sonuçlandığı kabul  edildi.

 

17-25 ARALIK OPERASYONLARI

AK Parti için üçüncü ve en zor süreçlerden biri de partiye ve Erdoğan'a karşı kurulan "17-25 Aralık Operasyon tuzakları" idi. Partinin bu zor sürecini yerel seçimlerde gösterdiği başarı ile çıkması olarak değerlendiriliyor.

 

ERDOĞAN'SIZ PARTİ

Erdoğan'ın, Gül'ün görev süresinin bitmesi ile Cumhurbaşkanı adayı olması da AK Parti için de "zor sınav" olarak değerlendiriliyor. Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olarak seçilmesi demek, yaklaşan genel seçimlere "Erdoğan'sız" girmek demekti ve Erdoğan'sız partinin seçimlerde nasıl bir başarı göstereceği endişesi yaşandı. AK Partililere göre bu sınav da son seçimlerde başarıyla sonuçlandı. Yüzde 41 oy ile birinci parti çıkmak yeterli değil ama bir başarıydı.

 

ZOR VE SON SINAV

AK Parti şimdi, 7 Haziran seçim sonuçlarını da "zor sınav" olarak yorumluyor. Bu süreci de AK Parti'nin başarı ile vermenin yollarını arıyor. Birinci parti olması nedeniyle Hükümeti kurma görevi Ahmet Davutoğlu'na verilecek. Yönetimde hem partinin hem de Davutoğlu'nun bu süreci AK Parti'nin lehine çevirme yol ve yöntemleri aranıyor.

04 Temmuz 2015 Kocaeli- SiyasetYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Kocaeli için kar uyarısı! mask
Kocaeli için kar uyarısı!

iPhone X, Türk Telekom mağazalarında mask
iPhone X, Türk Telekom mağazalarında
Otel odasında ölü bulundu! mask
Otel odasında ölü bulundu!
2 polis tecavüzden tutuklandı! mask
2 polis tecavüzden tutuklandı!
Tevfik Seno’da güvenlik zafiyeti! mask
Tevfik Seno’da güvenlik zafiyeti!
Salim Dervişoğlu’na 10 istekli mask
Salim Dervişoğlu’na 10 istekli

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR