İzmit, Hyundai’in kompakt oto üssü oldu

1967 yılında kurulan Hyundai Motor Company'nin Güney Kore, Türkiye, ABD, Çin, Hindistan, Çek Cumhuriyeti, Rusya ve Brezilya'da üretim tesisleri bulunm...

BÜYÜT

1967 yılında kurulan Hyundai Motor Company'nin Güney Kore, Türkiye, ABD, Çin, Hindistan, Çek Cumhuriyeti, Rusya ve Brezilya'da üretim tesisleri bulunmaktadır. Otomotiv endüstrisinde son üç yıldır en büyük gelişimi gösteren Hyundai, yaklaşık 200 ülkede faaliyet göstermekte ve üretim ile araç satışı rakamları açısından dünyanın en otomotiv üreticilerinden biri konumunda yer almaktadır. Hyundai Assan Genel Müdürü Önder Göker, Hyundai'nin Türkiye'deki konumunu şöyle anlattı: Hyundai ile Türk tüketicisi 1990 yılında tanışmıştır. Gördüğü yoğun talep ve yakaladığı yüksek satış rakamlarını takiben, Hyundai 1995 yılında İzmit fabrikasının temellerini atmış ve 1997 yılının Temmuz ayında üretim faaliyetlerine başlamıştır.

 

 

Kocaeli iline bağlı Alikahya mevkisinde toplam 1 milyon metrekarelik alan üzerine kurulu tesisin yıllık 200 bin araç üretim kapasitesi bulunmaktadır. Toplam tesis alanının 700 bin metrekaresi fabrikaya tahsis edilmiş olup 108 bin metrekaresi üretim faaliyetleri için kullanılmaktadır. 2014 yılında 1 milyonuncu aracını bantlardan indiren fabrika, Avrupa'nın sayılı tesislerinden biri olarak öne çıkıyor. Hyundai Assan bugün Türkiye'nin en önemli otomobil markalarından biri haline gelmiştir.

 

 

Yıllık 200 bin adet Yeni i10 ve Yeni i20 üretimi gerçekleştiren fabrika yerli pazar kadar 30'dan fazla Avrupa ülkesine yapmış olduğu ihracat ile de ön plana çıkmaktadır. Türkiye'de yıllık 46 bin adetten fazla araç satan Hyundai, 180 bin adet ihracat gerçekleştiriyor. Özellikle B ve C segmentlerindeki modelleriyle yüksek satış rakamlarına ulaşan Hyundai, yapmış olduğu ihracat rakamlarıyla da ülke ekonomisine katkıda bulunuyor.

 

Hyundai Assan, İzmit fabrikasında yeni yapılan 1.2 milyar TL'lik yatırımla birlikte i10 ve i20 model binek araçlarını üretiyor. Pres, Gövde, Boya, Montaj ve Motor Montaj olmak üzere 5 atölyeden oluşan fabrikada, 1.2 lt ile 1.4 lt benzinli ve 1.4 lt dizel motor seçeneklerine sahip olan Yeni i20'nin ve 1.0 ve 1.2 lt motorlara sahip i10 üretimi gerçekleştiriliyor. Avrupa'nın kompakt otomobil üretim üssü konumundaki Hyundai Assan, yeni yatırımla birlikte yaklaşık bin 700 kişi olan çalışan sayısını 2 bin 350 kişiye çıkararak, yan sanayi ile birlikte de toplam 2 bin 500 kişilik ek istihdam yaratmıştır. Fabrika tam kapasite ile üretime geçtiğinde gerçekleştirilecek olan ihracat sayesinde yılda toplam 4 milyar TL'lik ihracat gelirine ulaşılması ve Hyundai Assan'ın Türk ekonomisine katkı sağlaması bekleniyor.

22 Nisan 2015 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR