Metal işçilerine ilk 6 ayda yüzde 9.78 zam

Türk Metal Sendikası ve Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) arasında devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmeleri tamamlandı. Daha önce yapılan...

Türk Metal Sendikası ve Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) arasında devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmeleri tamamlandı. Daha önce yapılan görüşmelerde anlaşma sağlanamamıştı. MESS’in çağrısı üzerine taraflar tekrar bir araya gelerek; evlenme, doğum, ölüm, askerlik, yemek ve vasıta yardımları ile yolluklar konusunda ilk yıl için anlaşmaya varmışlardı. MESS’in daveti üzerine bir kez daha masaya oturan taraflar,  Türkiye’de 120 bin Kocaeli’de ise 18 bin işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesini imzaladılar.

 

2 YILLIK SÖZLEŞME 3 YILA ÇIKARILDI

İstanbul’da gerçekleştirilen toplantıda MESS, esnek çalışma ve deneme süresi tekliflerini geri çekerken 2 yıllık olan sözleşme süresi 3 yıla çıkartıldı. Sendikanın ilk 6 ay için talep ettiği yüzde 14 zam talebine karşılık yapılan pazarlıkla ilk 6 ayda işçilerin ücretlerine yüzde 9,78 zam verildi. İkinci 6 ayda, üçüncü 6 ayda ve dördüncü 6 ayda enflasyon oranında, 5’inci 6 ayda enflasyon artı 3,5 puan, altıncı 6 ayda ise yine enflasyon oranında zam yapılması kararlaştırıldı.


300 LİRA ERZAK YARDIMI

Sözleşmenin üç yıllık olması için beşinci 6 ayda ek zam talep edilmesi üzerine 3,5 puan oranında zam verildi. Ayrıca sendikanın sözleşmeden önce talep ettiği bir cumhuriyet altını kabul edilmeyince işçilere sözleşmenin imzalanmasının ardından ilk iki ayda 300 lira erzak yardımı talebi, MESS tarafından kabul edildi. Sosyal paket olarak bilinen üçlü pakete ilk yıl yüzde 15.20, ikinci yıl enflasyon, üçüncü yıl ise enflasyon artı 3,5 puan oranında zam yapıldı.

16 Aralık 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR