Korkmaz: Kongreden güçlenerek çıkacağız

Röportaj: Mehmet ÖZMEN AK Parti’nin ilçe başkanları ile söyleşilerimize devam ediyoruz. Tek liste tartışmalarının gölgesinde kongre sürecine giren...

Röportaj: Mehmet ÖZMEN

AK Parti’nin ilçe başkanları ile söyleşilerimize devam ediyoruz. Tek liste tartışmalarının gölgesinde kongre sürecine giren AK Parti Kocaeli Teşkilatlarının belki de en çok üzerinde durdukları ilçe olan İzmit’te aslında sürpriz olarak görülemeyecek bir şekilde mevcut başkan Ali Korkmaz’a doğru bir ilginin, desteğin olduğunu görüyoruz.

 

Elbette diğer ilçelerde olduğu gibi İzmit’te de Korkmaz dışında adaylar var. Örneğin büyük bir medeni cesaretle adaylığını ilan eden, sürecin önemine vurgu yapan bir Abdülkadir Yılmaz öyle ya da böyle teşkilatın önünde bir seçenek olarak duruyor. Kabul edilmeli ki Yılmaz’ın duruşu, geride kalan süreçte Korkmaz ve teşkilatının elde ettiği sonuçlara rağmen saygı görmeli.

 

Fakat işi diğer tarafına döndüğünüzde ise farklı bir tablo ile karşılaşıyorsunuz. Çünkü az önce söylediğimiz gibi Ali Korkmaz ve yönetimi, Kocaeli’nin en özel ilçesinde görev alıyorlar. Geride kalan ve Sefa Sirmen’e karşı kazanılan 30 Mart yerel seçimleri ile 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçimleri düşünüldüğünde Korkmaz’a karşı aday olmanın cesaret kelimesinin hangi anlamı ile açıklanabileceği çok kestiremiyorum.

 

Ali Bey ile yine keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Süreç onların süreci. Meseleyi genişçe ele aldık birlikte. Tek liste konusunu ve diğer konuları söyleşimizde değerlendirdik. Ancak Ali Korkmaz’ın dikkat çekmek istediği başka bir durum var. O da, yerel ve cumhurbaşkanlığı seçimlerini sadece kendisine mal etmiyor Korkmaz. Hemen hemen her sorunun yanıtını, “Desteklerinden dolayı teşkilatlarımıza teşekkür ediyorum” cümlesi ile bitirmesi, partililerine verdiği değeri de gösteriyor.

 

AK Parti’de yine bir kongre sürecindesiniz. Tek adaylık konusu teşkilatta nasıl karşılandı?

AK Parti, diğer siyasi oluşumlara göre çok daha özel bir partidir. Burada istişarelere, ortak akıl ile hareket ederek fikir sahibi olmaya ve önemli kararları da bu yönde almaya önem verilir. Teşkilatımız da sorumluluklarının bilinci ile istişarelere iştirak eder. En doğru olarak tespit edilen kararı sonuna kadar savunur.

Bu açıdan bakıldığında başta İzmit olmak üzere ilimizdeki AK Parti teşkilatları tek liste kararını mantıklı bir yaklaşım olarak görüyor.

 

Bazı partililer tarafından süreçle ilgili baskı oluşturulmak istendiği ve kararın tam olarak tabanın tavrını yansıtmayacağı görüşü savunuluyor…

Bu yanlış bir tutum olur. Ancak başta söylediğim gibi, biz istişarelere önem veren bir partiyiz. Bazı özel ve hassas durumlar bu ve benzeri kararların alınmasına neden olabiliyor. Ancak baskı gibi bir tavır söz konusu değildir. Öyle olsa, teşkilatın bütün kademelerinde görev yapan partililerimize, temayül yoklaması yapılarak görüşleri sorulmazdı.

 

“TÜRKİYE’DE SİSTEM İŞLİYOR”

Peki bu kararın alınmasını zorunluluk kılacak ne olabilir?

Bakın, Türkiye artık çok değişti ve farklı bir ülke hale geldi. Halkın iradesinin, karar noktasında birinci derecede etkili olduğu bir ülkeyiz artık. Türkiye’de artık cumhurbaşkanını bile halk belirliyor. Araya hiçbir vekil koymadan, tamamen demokratik teamüller çerçevesinde sandığa giderek başkomutanını belirliyor. Bunların hepsi çok önemli gelişmelerdir.

 

10 Ağustos’ta cumhurbaşkanımızı ilk turda seçtik. Seçimden sonra sadece 4 gün içinde devir teslim töreni yapıldı. Kurucu genel başkanımızın ardından yeni genel başkan ve başbakan belirlendi, bakanlar kurulu oluşturuldu ve yeni hükümet meclisten güvenoyu aldı.

 

Bütün bunlar sadece 4 günde bitti. Yani artık Türkiye, sistemi tıkır tıkır işleyen bir ülke haline geldi. Bu sürecin devam etmesi çok önemli. Burada AK Parti kadrolarına büyük görev düşüyor. Her zamankinden çok daha güçlü ve etkili bir şekilde yolumuza devam etmeliyiz. Biz büyüdükçe, Türkiye’de büyüyecek ve bundan halkımız azami derecede istifade edecektir. Bugünkü dönemde tek liste ile yapılacak kongrelerle AK Parti teşkilatları çok daha güçlü hale gelecek.

 

Bu süreçte parti içinde süreci zorlayacak derece inatçı bir aday bekliyor musunuz?

Bu elbette tehlikeli bir durum. Ancak az önce belirttiğim gibi bugünkü tabloda parti menfaatleri tek listeyi zorunlu kılıyor. Özellikle istişare kültürünü benimsemiş olan teşkilat mensuplarımızın bu yönde olumsuz bir adım atacaklarını ve direneceklerini sanmıyorum. Bunun referansı partimizin geçmişteki tecrübeleridir.

Bu güne kadar biz hep bir bütün içinde hareket ettik. Birden fazla adaylı kongrelerde de, tek adaylı kongrede de birlik ve beraberliğimiz bozulmadı.

 

“ORTAK AKIL ÖNEMLİ”

Öyleyse, çok adaylı kongrelerde bile parti birlik bütünlük içindeyse tek liste kararı partililere ne kadar cazip gelebilir?

Evet, teşkilatımız bu güne kadar gücünden hiçbir şey kaybetmedi. Hatta çok daha güçlendi. Ancak kongreler aynı zamanda bir yenilenme sürecidir. Teşkilatımızda yorulmaya başlayan ya da özel sebeplerden dolayı görev alamayacak olan arkadaşlarımızın yerine yeni ve dinamik bir ekip kurmamız gerekebilir.

 

Çok adaylı kongrelerde ise kaybeden listede yer aldığından dolayı değerlendiremeyeceğimiz, aksine bu teşkilata çok büyük katkı sunabilecek arkadaşlarımız da olabilir. Ortak akıl ve istişare ile belirlenen tek liste bütün değerlerimizin parti yönetimlerinde söz sahibi olmasını, kendilerinden ve çalışmalarından istifade etmemizi sağlayacaktır. Tek listenin en azından bugün için en büyük avantajı bu olacaktır.

 

Adaylıklarla ilgili bir de temayül yapıldı. Bu toplantılarla ilgili izlenimleriniz neler?

Açıkçası sonuçları bilmiyorum. Ancak teşkilatın genel yapısını, partili büyüklerimizin yönetimlerdeki arkadaşlarımızla diyalogunu olumlu buluyorum. İyi bir temayül oldu. Katılımın da yüksek olması beni ayrıca sevindirdi.

 

Biraz da baskın bir temayül oldu düşüncesi hakim parti içinde…

Belki öyle düşünülebilir. Ancak böyle bir durumda alınacak sonuç açıkçası çok daha net olur. Yani ani şekilde yapılmış ise de sonucun net olduğunu düşünüyorum. Çünkü her şeyden önce katılım gerçekten beklentilerin üzerindeydi. Bu da zaten teşkilatımızın partisine ne kadar değer verdiğini gösteriyor. En tepeden üyesine kadar arada ne kadar partili kardeşim varsa, kendilerine ilgilerinden dolayı teşekkür ediyorum.

 

İzmit, tek liste kararı açıklandıktan sonra resmi olarak ilk adaylık açıklaması yapılan ilçe oldu. Abdülkadir Bey’in çıkışını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Partimiz bir yol yordam belirledi. Sonuçta bu kongre tek liste ile yapılacak. Ben ya da başka bir arkadaşım hiç fark etmez. Adaylar olabilir. Bunlar elbette güzel şeydir. Sonuçta hepimiz aynı teşkilatın başarısı için mücadele veriyoruz.

 

“İZMİT’TE ARTIK ZİNCİRLER KIRILDI”

Sizinle birlikte 4 ay ara ile yapılan ve başarı ile geçen iki seçim vardı. Özellikle yerel seçim sürecini bizimle paylaşır mısınız?

Kocaeli’de, belki de Türkiye’deki en zor seçimlerden birini İzmit’te yaşadık. Sonuçta bir partiye karşı değil, bütün muhalif partilerin desteğini almış, onlarla ortak hareket eden bir isme karşı yarıştık. Ancak burada bizim rakiplerimizden en belirgin farkımız, AK Parti kadrolarının meseleye olan samimi yaklaşımıydı.

 

Yerel seçim sonucunu aslında biraz daha farklı okumak ve irdelemek lazım. Çünkü İzmit’te zincirler 30 Mart 2014 tarihi itibariyle artık kırılmıştır. Zira İzmit üzerinde hayalleri ve hesapları olan bazı isimler ve yapılar, bu zamana kadar ilçenin bu zamana kadar büyük kayba neden olmuşlardı.

 

Dediğim gibi, karşımızda sadece bir isim ya da bir parti değil, aynı zamanda bir muhalif grup da vardı. Aynı birleşik yapı 2009 seçimlerinde de Büyükşehir Belediyesi seçimlerinde iş başındaydı. 30 Mart seçimleri ile o kişilerin ve yapının hayal ve hesaplarını artık bitirdik. Bu sonucun en büyük kazananı İzmit ve ilçe halkımız olmuştur.

 

30 Mart gibi etkili bir sürecin ardından cumhurbaşkanlığı seçimi sizin için daha kolay olmuştur o zaman…

Aslında öyle oldu. Zaten bunu seçim sonuçları ile rahatlıkla görebiliyoruz. 30 Mart’taki seçim sonucunun çok üzerinde bir netice aldık 10 Ağustos’ta. Elbette bu neticenin alınmasında teşkilatlarımızın büyük gayretleri oldu. Ancak bu gayretin bizim için çok özel bir sebebi vardı.

 

Kabul ve hakkını teslim etmemiz gerekin bir kişidir kurucu genel başkanımız. AK Parti kurulduğu tarihten bu yana kendisi teşkilat mensuplarını hep bir yerlere getirmiştir. Omuzlarında taşımıştır. 10 Ağustos sürecinde ise bu kadar fedakarlığına karşılık vermek isteyen AK Parti teşkilatları, gece gündüz çalışarak kendisini Çankaya Köşkü’ne uğurlamıştır. Seçim sonuçlarına bakarak bir kez daha teşkilatlarımıza emeklerinden dolayı teşekkür etmek istiyorum. Onların azimli ve kararlı hizmetleri olmasa bu başarılar elde edilemezdi.

 

Ayrıca halkımızda da büyük bir heyecan vardı bu seçim öncesinde. Çünkü ilk kez cumhurbaşkanını seçecek olmanın verdiği heyecandı bu. Milletimiz Recep Tayyip Erdoğan ismini kabul etmişti. Onlar da artık güçlü bir cumhurbaşkanı istiyor. Bunun yolunun da başkanın kendi tercihi ile belirlenmesinden geçtiğini biliyordu. Kurucu genel başkanımız, bu konuda halkımızın da tek alternatifiydi. Rakiplerimiz ise topluma heyecan veremediler.

 

Zaten ilçe ana kademe dışında teşkilatın bütün uzuvları ile en iyi organize olmuş ilçe olarak dikkat çekiyordunuz…

Bu izlenimi vermiş olmak güzel. Evet, teşkilatlarımızla bizler ne kadar gurur duysak azdır. Son iki seçimde çok iyi organize olduğumuz doğrudur. Özellikle kadın kollarımız, gençlik kollarımız bizlere büyük katkı sundular. Mahallelerimizdeki temsilcilerimiz ve yönetimleri, bizlerden bağımsız olarak da çalışmalar yaptılar. Başarı işte böyle bir samimiyetle elde edildi. Sonuç ise ortadadır.

 

“2015’TE OYUMUZU YİNE ARTIRACAĞIZ”

İki seçim ve bir de kongre sürece sonrasında gireceğiniz 2015 seçimleri olacak. Genel seçimlere nasıl hazırlanacaksınız? Hedefinizde ne var?

2002 seçimlerinden bu yana AK Parti girdiği hiçbir seçimi kaybetmedi. İvme her zaman yukarı doğru çıktı. Hizmetlerimizle de çıtayı hep yukarıda tuttuk. Ancak 2015 seçimleri bizim için çok daha farklı olacak. Çünkü yeni bir genel başkan ve başbakanımız ile gireceğimiz bu seçimlerdeki hedefimiz çok daha büyük olacak.

 

Başbakanımız Ahmet Davutoğlu, gerekli bilgi, birikim ve tecrübeye sahiptir. Milletimizde de bir karşılığı vardır. Kendisi ile birlikte gireceğimiz ilk seçim 2015 Haziran ayında. İzmit İlçe olarak hedefimiz ise son seçimin üzerine çıkmaktır.

 

Yani 10 Ağustos’taki yaklaşık yüzde 54’lük sonuçla 30 Mart sonuçlarının üzerine çıktık. 2015 Haziran’daki seçimlerde ise cumhurbaşkanlığı seçiminin üzerine çıkmayı hedefliyoruz. Bunun için gerekli dinamik yapı bizde mevcuttur. Hatta sadece bizde mevcuttur.

 

“YENİ ANAYASA YAPILACAK”

2015 seçimlerinden beklentiler neler?

AK Parti kadroları olarak milletimize bir söz verdik. Ülkemizi daha demokratik, toplumu bütünüyle kucaklayan, sivil bir anayasa yapma konusunda çalışmalarımız olacak. 2015 seçimleri de bu sürecin temelini oluşturacak. Ülke genelindeki hedefimiz elbette 367 milletvekili sayısını bulmaktır. En azından 330 milletvekili ile referandum gücümüzün olması için çaba göstereceğiz.

 

Yeni dönemdeki en büyük icraatımız yeni anayasayı hazırlamak olacaktır. Yeni ve genç bir anayasa ile Türkiye artık çok daha güçlü hale gelecek. Bu konuda AK Parti kadroları olarak göreve hazırız.

 

Ali Bey, teşekkür ederim. Son olarak vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Yaklaşan bir kongremiz var. Kongreler siyasi partiler için teşkilatların yenilenerek, güçlenerek çıkmaları için bir fırsat olmuştur. Sonuçta adayımız kim olursa olsun, partimiz için mücadele vereceğiz. Kazanan AK Parti olduktan sonra isimlerin önemli olmadığını düşünüyorum. Sonuç ne olursa olsun teşkilatlar olarak ekip ruhu ile hareket edeceğiz. Bu süreci en iyi şekilde atlatacağız.

 

Ali Korkmaz Kimdir?

1971 İzmit doğumlu olan Ali Korkmaz, ilk, orta ve lise tahsilinin ardından Selçuk üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Daha sonra öğretmenlik mesleğine başlayan tam 14 yıl boyunca eğitimci olarak görev yaptıktan sonra istifa eden Korkmaz, kurduğu Özel Bilgi Köprüsü Eğitim Kurumları’nda eğitim faaliyetlerini sürdürdü. Yaklaşık 2,5 yıldır AK Parti İzmit İlçe Başkanlığı görevini yürüten Ali Korkmaz, evli ve 2 çocuk sahibi.

30 Eylül 2014 Kocaeli-


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

ZEKAİ ÇETİN - ÇOK SEVİMSİZSİN İNŞALLAH KAYBEDERSİN

Yanıtla . 0Beğen 30 Eylül 18:00
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR