Türkiye'den Yunanistan'a esen MEM rüzgârı

BTP Kocaeli İl Başkanı Muharrem Can, BTP eski İl Başkanı Mansur Yıldırım, BTP MYK Üyesi Araştırmacı Yazar Murat Çabas katıldı. Çabas yaptığı konuşmad...

BÜYÜT

BTP Kocaeli İl Başkanı Muharrem Can, BTP eski İl Başkanı Mansur Yıldırım, BTP MYK Üyesi Araştırmacı Yazar Murat Çabas katıldı. Çabas yaptığı konuşmada şöyle dedi:

Ortak para biriminin Avrupa Birliği’nin dağılma nedeni olacağını Prof.Dr.Haydar Baş, Euro’ya geçişin ilk gecesinde Almanya’da, “Ortak para Avrupa’nın sonu olacaktır” şeklinde deklare etmişti ve AB’ye 15 sene ömür biçmişti. Bugün Genel başkanımızın tüm söylemleri gerçekleşiyor.

Euro Bölgesi bugün büyük bir kriz içinde…

Kamu borçlarını ödeyemeyen Yunanistan iflas bayrağını çeken ilk ülke oldu. İtalya, ispanya, Portekiz hatta birliğin lokomotifi Almanya dahi krizden çıkışı konuşuyor.

Yunanistan’da yapılan seçimlerde ekonomik krize karşı farklı çözüm vaatlerinde bulunan SYRIZA Partisi sandıktan birinci çıktı.

SYRIZA seçim sürecinde Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul İl Başkanı Fuat Şengül beyle temas kurmuştur. Bundan sonra Milli Ekonomi Modeli’nin (MEM) kurallarını ve Sosyal Devlet projelerini Yunanistan’da seçim vaadi olarak sunmuşlardır. SYRIZA;

* Yoksulluk sınırı altında yaşayanlara bedava elektrik, konut, gıda ve sağlık hizmetleri verilecek,

* Özelleştirilen kuruluşlar geri alınacak,

* Yıllık geliri 12 bin Euro’dan az olanlardan vergi alınmayacak,

* Zenginlerin ödediği vergiler arttırılacak,

* Asgari ücret 751 Euro’ya çıkarılacak,

* Emekli maaşlarına ve maaşlara zam yapılacak,

* İşsizliği azaltmak için kamu kesimine memur ve işçi alınacak,

* Bankalara borcu olanların borçları azaltılacak ve yeniden yapılandırılacak şeklinde bir paketle halkın karşısına çıkmıştı.

Yukarıdaki maddeler Milli Ekonomi Modeli’nin sosyal devlet projeleridir.

Dediklerini hayata geçirebilmek için tezin sahibiyle bağ kurulması şarttır. Aksi takdirde tezin kodlarının çözülmesi zor olabilir.

Yunanistan tezi uygulamaya başlarsa, bu hal AB’den çıkışı ve bağımsız ekonomiye geçişi demektir. İşte o zaman AB süratle dağılacaktır.

Burada bir noktanın daha altını çizmek gerekiyor.

Milli Ekonomi Modeli, seçim dönemlerinde partilerin seçim vaatleri olarak kullandığı tek ve alternatifsiz ekonomi çözümü olmuştur. Oy sandığına gidenler, bu çözümlere ‘evet’ demektedir.

Daha önce de 2008 yılında Bush ile Obama arasında başkanlık seçimleri sürecinde yaşanan tartışmada Bush krizden çıkış için “çabuk harcayanların cebine para koyduğunda” Obama, “Bu projeler Bush’a ait değil, Milli Ekonomi Modeli’nden alıntıdır” demişti.

Aynı Obama, başa geçer geçmez senatoya sunduğu ekonomi paketinde Milli Ekonomi Modeli’nden yaptığı alıntılarla tüketimi teşvik amaçlı vergi indirimi getirdi.

ABD’de, Yunanistan’da, Rusya’da, Şili’de 150’yi aşkın ülkede bu model, kurtuluş reçetesi olarak sunulurken; Türkiye’de vazife bizce milletimizdedir.

Bağımsız Türkiye Partisi’nin önlerine getirdiği reçeteyi kendileri talep etmeli ve kurtuluşa adım atılmalıdır.

04 Şubat 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR