2013 YILI HAC MÜRACAATI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPILDI

Kocaeli İl Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu, 2013 yılı Hac müracaatı ile ilgili açıklama yaptı.1. 2013 yılı hac organizasyonlarına katılmak isteyenlerle ilgi...

BÜYÜT

Kocaeli İl Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu, 2013 yılı Hac müracaatı ile ilgili açıklama yaptı.

1. 2013 yılı hac organizasyonlarına katılmak isteyenlerle ilgili müracaatlar; 04 Şubat - 22 Şubat 2013 tarihleri arasında, 2012 yılında kur’aya katılanlar için “Kayıt Yenileme”, ilk defa müracaat edecekler için de “İlk Defa Kayıt Yaptırma” şeklinde iki ayrı kategoride yapılacaktır.
2. Kayıt yenileyecek veya ilk defa kayıt yaptıracak hacı adaylarının;
a) 2012 yılında kur’aya katılıp kur’a sonrasında hacca gidemeyenlerin kayıt yenileme işlemleri internet ortamında Diyanet İşleri Başkanlığınca yapılacaktır. Ancak 2012 yılı ön kayıt dilekçesinde belirttiği il, ilçe, hac konaklama
türleri ve birlikte kur’aya girecek kişilerde değişiklik yapmak isteyenler ile müracaatından vazgeçmek isteyen hacı adayları Müftülüklere başvurarak gerekli değişiklikleri müracaat süresi içerisinde yaptıracaklardır.
b) İlk defa kayıt yaptıracak hacı adaylarıyla, bunlardan kur’aya birlikte katılarak beraber hacca gitmek isteyenler, ön kayıt ücretini bankaya yatırarak müracaatlarını internet ortamında Diyanet İşleri Başkanlığının http://hac.diyanet.gov.tr internet adresinden yapabilecekleri gibi, doğrudan müftülüklerden temin ederek dolduracakları Form Dilekçe ile il ve ilçe müftülüklerine müracaat ederek de yapabileceklerdir.
3.İlk defa kayıt yaptıracak hacı adayları kişi başına 15.-TL. kayıt ücretini Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, Halk Bankası , Ak Bank , Al-Barakatürk, Asya Katılım Bankası, Kuveyt Türk ve Türkiye Finans Katılım Bankalarından birine yatıracaklardır. Müracaattan sonra vazgeçenler ile hacca gidemeyenlere bu paraları iade edilmeyecektir.
4. Doğrudan il ve ilçe müftülüklerine yapılacak müracaatlarda nüfus cüzdanı fotokopisi ile banka dekontunun bir sureti müracaat dilekçesine eklenecektir.
5. Hac Tercihleri bağlayıcı olacağından hac konaklama türlerinden ( NORMAL-MÜSTAKİL-OTEL ) birisini mutlaka tercih edeceklerdir. Daha sonra hac tercihlerinde her hangi bir değişikliğe izin verilmeyeceği ve kur’alar da yapılan tercihe göre çekileceğinden, hacı adayları internet ortamında veya form dilekçede belirtilen tercihlerini bizzat kendileri dikkatli bir şekilde yapacaklardır.
10- Yakınlarıyla birlikte müracaat edenlerden birisinin kayıt yenilemesi diğerinin ise ilk defa kayıt yaptırması halinde bunların müracaatları birlikte alınacak ve kura’ya da tek numara ile katılacaklardır.

11- Mahremsiz olarak hacca gidemeyecek durumda olan bayanlar, müracaatlarını hacca hiç gitmemiş mahremleri ile birlikte yapabileceklerdir.
12- Daha önce vekâleten hacca gittiklerini belirterek bu defa kendi adlarına hacca gitmek veya bir başkasının yerine vekâleten hacca gitmek isteyenlerin müracaatları kabul edilmeyecektir.

13- Hacı adayları; müracaatlarının sisteme girilip girilmediğini ve yakınlık bağlantılarının doğru bir şekilde yapılıp yapılmadığını yukarıda belirtilen internet adresinden kontrol edebilecekler, kaydı girilmeyen veya kayıt
bilgilerinde yanlışlık olanlar varsa bunlar, ilgili müftülüklerden bilgilerini kayıt süresi içerisinde
düzelttirebileceklerdir.

14- İnternet ortamında veya müftülüklere yapılan müracaatlarda bilgi eksikliğinden "Grup Başı" olarak yazılan
veya dilekçeyi imzalayan kişi sorumlu olacaktır.

İlgililere ve Kamuoyuna saygıyla duyurulur

22 Ocak 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR