Afete Hazırlık için eğitim seferliği

“Afetlere hazır bir Türkiye için bilinçlendirme ve eğitim seferberliklerinin ilki Değirmendere Yüzbaşılar Mahallesi’nde yapıldıİl Afet ve Acil Durum M...

BÜYÜT


“Afetlere hazır bir Türkiye için bilinçlendirme ve eğitim seferberliklerinin ilki Değirmendere Yüzbaşılar Mahallesi’nde yapıldı
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Afetlere hazır bir Türkiye için bilinçlendirme ve eğitim seferberliği” konusu ilk semineri Değirmendere Yüzbaşılar Mahalle Muhtarı Haydar Akgüngör önderliğinde Donanma İlkokulu salonunda yapıldı. Seminere Gölcük Kaymakamı Adem Yazıcı, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Değirmendere Polis Merkezi Amiri Metin Kaplan, GESOTİM Komutanı Necmi Kocaman, Kocaeli İl Afet ve Acil Durum Şube Müdürü Osman Koçak ve Eğitmen Alper Şen, Okul Müdürü Mehdi Gedikli, Mahalle Muhtarı Haydar Akgüngör ve mahalle sakinleri katıldılar.
BÜYÜK AFET YAŞADIK
Değirmendere Yüzbaşılar Mahalle Muhtarı Haydar Akgüngör’ün açılış konuşmasında “Mahalle sakinlerime bu güzel seminere katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum, bilindiği gibi İlçemiz bir afet geçirdi vatandaşlarımızı ise afette nelere dikkat edilmesi konusunda bilinçlendirilmesi konusunda Valiliğimiz ve Kaymakamlığımızın düzenlemiş olduğu bu seminerlerinin ilkini burada yapıyoruz, bundan dolayı katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.
İLKİ DEĞİRMENDERE’DE YAPILDI
Daha sonra sözü Kocaeli İl Afet ve Acil Durum Şube Müdürü Osman Koçak söz aldı. Koçak “İlimiz bir deprem bölgesidir, ayrıca bölgelerimizde meydana gelen bazı afetlerde nelere dikkat etmeliyiz bunların bilinçli bir şekilde önlemlerimizi nasıl almalıyız gibi konularda Valiliğimiz tarafından Kocaeli’nin genelinde seminerlerimize başladık. Bugün de ilki Değirmendere Yüzbaşılar Mahalle Muhtarımızın bizlere talebi üzerine burada yapıyoruz. Siz değerli halkımızın duyarlı bir şekilde katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

AFETLERE KARŞI DAHA BİLİNÇLİYİZ
GESOTİM Komutanı Necmi Kocaman ise konuşmasında şunları dile getirdi Kocaman “Afeti bizler 17 Ağustos günü yaşadık. Tabii ki bilinçsizdik ve çok sayıda insanımızı kaybettik. Burada bakıyorum katılımımız bu kadar olmasına çok üzülüyorum. Burada bir konser verilmiş olsaydı 10 binlerce insanımız gelirdi ancak bu kadar önemli bir seminere sizlerin katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum. Bizler GESOTİM olarak da afet bilinçlendirme eğitimlerimize yapıyoruz, tüm Gölcük halkımız isteyen katılabilir. İstiyoruz ki tüm halkımız bu eğitimlere katılsınlar bilinçlensinler, bizler afeti bilmediğimizden dolayı birçok insanımız enkaz altında kalmıştır, ayrıca evlerimizde nasıl bir önlem alınması gerektiğini bilmiyorduk. Ancak şimdi aldıklarımız eğitimlerle bunları halkımıza anlatmak için eğitimlerimiz başladı. İsteyen herkes bu eğitimlerimize katılmadırlar, bu anlamda sevgili muhtarımıza bu güzel günde bizleri davet ettiği için teşekkür ediyorum” dedi.
DİĞER MAHALLELERDE DE YAPILACAK
Gölcük Kaymakamı Adem Yazıcı ise yaptığı konuşmasında “Bu güzel tatil gününde siz değerli sakinlerimiz buraya gelerek afet ile ilgili eğitimimize katıldınız, İçişleri Bakanlığımız tarafından başlatılan Afet bilinçlendirme seferberliğimiz Kocaeli Valiliğimiz İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından tüm Kocaeli genelinde başlatılmıştır, bugün de burada Yüzbaşılar Mahallesi sakinleriyle birlikte buradayız katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum. İlçemizde köy ve mahalleler olmak üzere toplam 50 mahalle bulunmaktadır, buralarda da bu eğitimlerimiz verilecektir. Sosyal duyarlılık içerisinde bunları vatandaşlarımız afette nelere dikkat edip nelerin yapılması konusunda bilinçlendirilmelidir. Burada deprem yaşandı. Kocaeli bir deprem bölgesidir, bizler de depremle yaşamalıyız, bunun için de dikkat edilmesi konusunda gerekli eğitimlerimizi almalıyız. Geleceğimiz gençlerinde daha bilinçli hale getirilmelidir. Kötü hastalığımız vardır, eski yaşanmışlarımızı çabuk unutuyoruz, bunları unutmamak içinde bu eğitimlere önem verip katılmalıyız” dedi.
Daha sonra Kocaeli Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü eğitmeni Alper Şen tarafından slayt gösterisiyle olası afetlerde nelerin yapılması, ne gibi önlemlerin alınması konusunda eğitim verdi.

26 Eylül 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR