‘Sigortam neden yok’ dedi işinden kovuldu

8 senedir çalıştığı otobüste sigortasız çalıştığını öğrendi, sigorta istedi. İşinden kovuldu. Şimdi açtığı davalardan vazgeçmesi için tehdit ediliyor....

BÜYÜT

8 senedir çalıştığı otobüste sigortasız çalıştığını öğrendi, sigorta istedi. İşinden kovuldu. Şimdi açtığı davalardan vazgeçmesi için tehdit ediliyor.

Artvin Borçka’dan yaklaşık 25 yıl önce ilimize gelen ve ilimizde çeşitli sektörlerde çalışan Zeki Tabiroğlu 8 yıldır çalıştığı şehiriçi otobüsünde sigortasız çalıştığını öğrendi. Patronu Hasan Korkmaz ile durumu görüşen ve anlaşmaya varmak isteyen Tabiroğlu birçok tehdite maruz kaldı. Şehiriçi otobüslerinde çalışmasına izin verilmeyen ve bir ayıdr işsiz olan Tabiroğlu gazetemize gelerek çeşitli açıklamalarda bulundu. Zeki Tabiroğlu şu ifadeleri kullandı

SENEDİ TAZMİNAT KABUL ETTİM
“Ben 2003 yılından bu yana noterden tasdik olarak Hasan Korkmaz’a ait 41 HK 153 plakalı araçta şoförlük yapıyorum. Bugüne kadar yalnızca 3 ay sigortam ödenmiş. Bunu öğrendikten sonra kendisine gittim. Öğrendim ki kardeşini benim çalıştığım otobüste şoför olarak sigortalatmış. Daha sonra ben şikayette bulundum. Benimle uzlaşmak istediler. Anlaşma yaptık. Kendisinden bir araç almıştım. Onun borcu 22 bin TL’lik senet vardı. Onu tazminat olarak kabul ettim.

ALO 170’İ ARADIM
Kendisi benim hiçbir araçta çalışmamam için çabalıyor. Senedimi verdi. Sigorta müdürlüğüne şikayet ettim çalıştığım dönemde. Devlet beni sigortalı yaptı. Ancak beni tehdit etmeye başladılar. Bende Alo 170 hattını aradım. Yetkililer geldi. Tutanaklar tutuldu. 2 bin 115 lira bordro çıktı bana ancak beni işten attılar. Arkadaşlarıma da baskı yapıyorlar. 41 KR 984 plakalı Gürkan Öztaş’a ait araca da baskı yaptılar ve bu araçta çalıştırmadılar.

20 ŞOFÖR İŞTEN ÇIKARILDI
Kendilerine sigortası yapılmasını talep eden en az 20 şoför işten çıkarıldı. Bu şoförleri hiç kimse arabasında çalıştırmıyor. Mesela Aşir Avcı. Aşir Avcı da benim gibi işten atıldı ve hukuki yollardan hakkını arıyor. Ancak bunlar hukuk da dinlemiyorlar. Şoförlere baskı yapıp davalardan vazgeçiriyorlar. S.S. 5 Nolu kooperatifin yöneticileri Mustafa Kurt ve Ali Hacıoğlu da şoförlere baskı yapıyor. 350 şoför var, bunların 250 tanesinde sigorta yok.

AİLEME DE YANSIYOR
Ben 1 aydır işsizim. 3 çocuğum var. Karımla boşanma aşamasına geldik. Sürekli sorun yaşamak aileme de olumsuz yansıyor. Çoluk çocuk ser sefil olduk. Kooperatifin yönetim kurulu üyeleri de şoförlerini sigortasız çalıştırıyorlar. Ani bir baskın yapılmalı otobüslere. Maliyeciler yolcu gibi binip denetim yapmalı. Öteki türlü kimin üstüne sigorta yapmışlarsa hemen onu geçiriyorlar direksiyona. Bu işler devletimize de zarar veriyor. Ben davamdan asla vazgeçmeyeceğim.”

11 Mayıs 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR