Güneş: Suriye'de Savaşan Türkler Suç İşliyor

CHP Milletvekili Hurşit Güneş, Suriye'de Rasulayn ilçesinde El Nusra saflarında 3 Türk vatandaşının çatışmada öldüğü haberleri ile ilgili suç işledikl...

BÜYÜT

CHP Milletvekili Hurşit Güneş, Suriye'de Rasulayn ilçesinde El Nusra saflarında 3 Türk vatandaşının çatışmada öldüğü haberleri ile ilgili suç işlediklerini iddia etti.

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, Suriye'de Rasulayn ilçesinde El Nusra saflarında 3 Türk vatandaşının çatışmada öldüğü haberleri ile ilgili olarak Meclis'e İçişleri Bakanı'nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Güneş önergesinde Suriye'de savaşan vatandaşların suç işlediğini belirtirken, MİT'in de Suriye'de kaç Türk vatandaşının çatıştığı konusunda bilgisi olup olmadığını sordu.

Hurşit Güneş, İçişleri Bakanı Muammer Güler'in cevaplandırmasını istediği soru önergesinde, daha önce 23 Mayıs 2013 tarihinde verdiği soru önergesine de atıfta bulundu. O dönemde dış basında, 'Suriye'deki iç savaşta 20'si muhalif çatışmacı 15'i sivil en az 35 Türk vatandaşının öldüğü' haberleri çıktığını, bunu İçişleri Bakanı'na sorduklarını ama yanıt alamadıklarını belirtti.

SAVAŞ TEHLİKESİ
Hurşit Güneş soru önergesinde, Suriye'de Rasulayn ilçesinde El Nusra militanı 3 Türk vatandaşının çatışmada öldüğü haberlerinin kendilerini haklı çıkardığını belirtirken, yabancı devletleri tahrik etmenin ve Türkiye devletini savaş tehlikesi ile karşı karşıya bırakmanın TCK'nın 304 ve 306'ncı maddelerine göre suç olduğunu vurguladı.

MİT'İN BİLGİSİ VAR MI?
Önergede ayrıca, 'Suriye'deki iç savaşta kaç Türk'ün öldüğünü, Suriye'de savaşan Türkler arasında TCK'nın ilgili maddelerine göre işlem yapılan olup olmadığını, MİT'in Suriye'de kaç Türk vatandaşının çatıştığı konusunda bilgisi olup olmadığını ve bu bilgileri hükümete iletip iletmediğini, ayrıca hükümetin Türk vatandaşlarının Suriye sınırını aşıp iç savaşta taraf olmaması için önlem alıp almadığı' soruları da yer aldı.

19 Temmuz 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR