İzmit Belediyesi’nden Hocalı Anıtı

Ermenilerin 1992 yılında Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında gerçekleştirdikleri katliamın unutulmaması için İz...

BÜYÜT

Ermenilerin 1992 yılında Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında gerçekleştirdikleri katliamın unutulmaması için İzmit’te önemli bir proje hayata geçirilecek. Ermeniler tarafından gerçekleştirilen katliamda 106’sı kadın, 83’ü çocuk toplam 613 Azerbaycanlının hayatını kaybettiği olayın gelecek nesiller tarafından hatırlanması için İzmit Belediyesi tarafından Yenişehir Mahallesi’nde Azerbaycan Hocalı Anıtı yapımı için çalışma başlatıldı.

 

“TAKDİRLE KARŞILIYORUZ”

Katliamın yıldönümü olan 26 Şubat’a yetiştirilmesi planlanan anıt  ile ilgili olarak Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyon Başkanı Bilal Dündar ile İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan bir araya geldiler. Başkan Doğan’ın  makamında gerçekleşen buluşmada konuşan Bilal Dündar, “Belediye Başkanımız Doğan’ın milli ve manevi değerlerimize  hassasiyetini taktirle karşılıyoruz. Bu konuda herkese örnek projeleri hayata geçirmesinden de büyük mutluluk duymaktayız” dedi.

 

ET VE TIRNAK GİBİYİZ

Nevzat Doğan da, “Azerbaycan’la iki farklı devletin insanları olmamıza rağmen, et ve tırnak gibiyiz. Azerbaycan halkına ve kültürüne yönelik çalışmalarda yer almaya her zaman sıcak baktık, bakmaya da devam edeceğiz. Şimdiye kadar İzmit Belediyesi olarak tarih bilincini hissettirmek amacıyla şehre kazandırdığımız sayısız eserden sonra şimdi de Can Azerbaycanlılarımız için Hocalı’daki şehitlerin anısına Azerbaycan Hocalı Anıtı’nın yapılması için çalışmalara başladık” şeklinde konuştu.

25 Aralık 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR