FSL Grup, güvenli bir yaşam inşa ediyor

Türkiye’de hızla büyüyen bir endüstri destek hizmetinin yıllarca çeşitli kademelerinde görev yapan FSL Grup; bugün bir çok farklı konuyla karşı karşıy...

Türkiye’de hızla büyüyen bir endüstri destek hizmetinin yıllarca çeşitli kademelerinde görev yapan FSL Grup; bugün bir çok farklı konuyla karşı karşıya. 20 yıl önce teknik emniyetçiyiz dediklerinde insanların ‘Bu meslekte neyin nesi’ diye sorduklarını söyleyen FSL Aile Danışmanı Sosyolog ve Psikoterapist H. Latif İşçen, “Bugün ise bir çok farklı konuyla karşı karşıyayız” dedi.

 

“KAZALAR SIFIRLANMIŞTI”

İş güvenliği uzmanı ve hekim desteği noktasında her işletmenin temelde şikayet ettiği konular olduğunu belirten Latif İşçen, “Bu hizmetlerin ekstra bir gider olduğunu, hizmet veren firmaların yetersiz olduğunu ve bu hizmetlerden fayda sağlamak kalsın zarar etiklerini söylüyorlar. İş Sağlığı ve Güvenliği camiasında uzun yıllar hizmet eden, hatta bu konuda önderlik yapan biri olarak belirtmeliyim ki; bu kanunlar bir Avrupa ülkesinde düzenlenmiş olsa şu anda o Avrupa ülkesinde kazalar sıfırlanmıştı” dedi.

 

“YALNIZCA ÜCRETE BAKILMAMALI”

İş kazalarının engellenmesi bir bakış, tutum ve ahlak sorunudur diyen İşçen, “ 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile 2016’ya kadar hizmet alması gereken tehlikeli ve çok tehlikeli işletme sayısı yaklaşık 550 bin civarında iken hizmet alan firma sayısı henüz 300 binli rakamlarda. Hizmet almayan bu işletmelerin bilmesi gereken gerçek ise ÇSGB geriye dönük ceza uygulayabilir ve hizmet almayan firmalar bu cezalar ne denli çok zor durumda kalabilirler. Hizmet alım aşamasında firmalar OSGB seçiminde son derece seçici olmalı ve tekliflerinde yalnızca ücrete bakmamalıdır” şeklinde konuştu.

 

“CEZALAR KAÇINILMAZ”

Latif İşçen, “OSGB’lerin size vermesi gereken hizmetlerin içeriğini kıyaslamakta zorlandığınız durumda bu konuda yetkin olan kuruluşları tercih etmeniz daha uygun olacaktır. Tecrübesi yetersiz, sektörel tecrübeye sahip olmayan kurumları tercih etmeniz durumunda yeterince destek almadığınız için kazalarla ve cezalarla karşılaşmanız kaçınılmazdır. 2016 Ocak ayı itibarı ile tüm sektörler ve kamu kuruluşları İş Sağlığı ve Güvenliği hizmetleri kapsamı içine dahil olmuştur. Firma Sistem Lisansları Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi olarak sizlere en faydalı ve verimli hizmeti sunabilmek için ofisimize davet ediyoruz” dedi. 

26 Aralık 2015 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR