BBP, Çin’i ırkçılıkla suçladı!

BBP İl Başkanı Rıza Güven Usta, Doğu Türkistan’da çok sayıda Uygur Türkü’nün hayatını kaybetmesine neden olan olayların 2. yılında halen devam eden ba...

BÜYÜT

BBP İl Başkanı Rıza Güven Usta, Doğu Türkistan’da çok sayıda Uygur Türkü’nün hayatını kaybetmesine neden olan olayların 2. yılında halen devam eden baskılara tepki göstererek, Çin’i ırkçılıkla suçladı.

BBP Kocaeli İl Başkanı Rıza Güven Usta, Çin’in Uygur Türkleri’ne yönelik halen devam eden baskılarına tepki gösterdi. Parti binasında açıklama yapan Usta, şunları kaydetti “Doğu Türkistan'da Uygur Türklerine yönelik kapsamlı, planlı olarak Çin devletinin uyguladığı, hür dünyaya rağmen ısrar ettiği politikasını şiddetle kınıyoruz. Hukuk tanımaz, ırkçı uygulamalar yapan Çin devletine uygar dünyanın sessiz kalmasını şiddetle protesto ediyoruz. Uygur Türkleri sözde bir kısım sosyal projelerle asimile edilmeye çalışılırken, diğer yandan en küçük itiraz halinde ise büyük baskılara ve katliamlara maruz kalmaktadır. Uygur Türklerinin sosyal, kültürel temel insani hakları Çin Devleti tarafından adeta ellerinden alınmış gibidir.

HÜKÜMETE TEPKİ
Yaşanan bunca zulme, acıya ve haksızlıklara rağmen hükümetimizin de bir kısım ekonomik ilişkileri gerekçe gösterip olup bitenlere sessiz kalmasını hiçbir şekilde kabul etmemiz mümkün değildir. Filistin meselesine sahip çıkıp, Doğu Türkistan meselesini görmezden gelmek çirkin bir çifte standarttır. Türk-İslam coğrafyasında yaşanan soykırım ve zulmün son bulması dileğiyle hükümeti ve TBMM’yi bir kez daha duyarlı ve yaptırımcı olmaya davet ediyoruz.” Usta açıklamasının ardından Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanı olan AKP Kocaeli Milletvekili Nihat Ergün’ü de kutladıklarını belirtti.

07 Temmuz 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR