Arkadaşları, Nuray ve Nazlı’yı andı

Haberin fotoğrafları için tıklayın Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun (SGDF), yardım amacıyla Kobani’ye gitmeden önce Şanlıurfa’nın Suruç...

Haberin fotoğrafları için tıklayın

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun (SGDF), yardım amacıyla Kobani’ye gitmeden önce Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde yapılan basın açıklaması sırasında intihar saldırısı gerçekleştirilmişti. IŞİD tarafından düzenlendiği iddia edilen terör saldırısında, aralarında canlı bombanın da bulunduğu 32 kişi hayatını kaybetti.

 

ARKADAŞLARI ANDI

Türkiye’nin dört bir yanında insanların bulunduğu toplulukta Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi olan Nazlı Akyürek ve Nuray Koçan ile darıca’da yaşayan Erdal Bozkurt hayatını kaybetmişti. Önceki akşam öğrencilerin arkadaşları ve hocaları Kocaeli Üniversitesi Anıtpark Kampüsü önünde sloganlar atarak, oturma eylemi yaparak anma programı gerçekleştirdi.

 

YAKIN ARKADAŞLARDI

Terör katliamında can veren Nazlı Akyürek ve Nuray Koçan’ın Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde aynı sınıfta eğitim gördükleri ve yakın arkadaş oldukları öğrenildi. Nazlı Akyürek’in Sakarya doğumlu olduğu ve liseyi de Karasu Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladığı, Nuray Koçan’ın ise Bursa Mudanyalı olduğu öğrenildi. Genç hukukçu adayları Kocaeli Üniversitesi’ndeki öğrenci oluşumlarından olan Öteki Hukukçular Platformu’na üyeydi.

 

“AYNI YOLUN YOLCUSUYDUK”

Kocaeli Üniversitesi Anıtpark Kampüsü önünde yapılan anma programında konuşan Arman Çağan Yazıcı, “Nazlı Akyürek ve Nuray Koçan, Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ndeki kütüphanenin kapatılmaması için günlerce oturma eylemi yaparak kitap okudular. Şimdi o aynı arkadaşlarımız Kobani’yi yeniden kurmak için gitmişlerdi. Topladıkları kitapları ve oyuncakları Kobanili çocuklarla buluşturmak için yola çıkmışlardı. İçimizden biriydi onlar. Hepimiz onlar gibi aynı yolun yolcusuyduk. Onları kaybettik, fiziksel olarak biz burada kaldık” dedi.

 

“GELECEĞE UMUTLA BAKMAMIZA YOL AÇIYOR”

Yazıcı, şöyle konuştu: “Orada, fiziksel olarak hayatta kalan arkadaşların gönderdiği bir mesaj var. Diyorlar ki; ‘Biz burada çok arkadaşımızı kaybettik. Bunun acısı tarif edilemez. Ama onları her gün hala yaşıyor olmalarını görmek, herkesin onlara sahip çıktığını görmek, bizi manevi olarak mutlu ediyor.’ Buradaki her sesin varlığı, orada sağ kalan arkadaşlarımızın umudunu yeşertiyor. Onlardan gelen haberler, her ne kadar kötü bir durum yaşamış olsalar da geleceğe umutla bakmamıza yol açıyor” ifadelerini kullandı.

 

“GENÇ İNSANLARA KIYDILAR”

Nazlı ve Nuray’ın, Kobani’de olmasaydı, bugün eyleme destek vereceğini söyleyen Yazıcı, “Orada olmasalardı, bugün burada slogan atacaklardı ve hayatlarının hiçbir döneminde bu durumdan geri adım atmadan da buna devam edeceklerdi. Sırt çantalarında oyuncak olan insanlara kıydılar. Kütüphanesine sahip çıkan gencecik insanlara kıydılar. Onlara, bu katliamın hesabını sormadan, sokakları terk etmeyeceğimize söz veriyoruz” şeklinde konuştu. Konuşmanın ardından “Nazlı’yı, Nuray’ı katliamı unutma” sloganı atıldı.

 

“LANET OLSUN KARANLIK GÜÇLERE!”

Nazlı ve Nuray’a Hukuk Fakültesi’nde ders veren Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ömer Kurtaş titreyen sesiyle, “İnanın boğazım düğümleniyor. Arkadaşlarının, sıra arkadaşlarının sözünün üzerine söz söylemek bana düşmez. Tanıyorsunuz çocuklarımızı. Lanet olsun bu karanlık güçlere!” diyerek acısını dile getirdi. Grup konuşmaların ardından oturma eylemi yaptı ve Nazlı ile Nuray için sloganlar attı. Ardından olaysız bir şekilde dağıldı. Hilal GÜDÜCÜ

21 Temmuz 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR