"BANA YAPILAN BÜYÜK HAKSIZLIKLAR TÜRKİYE'DE BAŞKASINA YAPILMAMIŞTIR"

Sefa bey, öncelikle röportajı yapmam için fırsat tanıdığınızdan ötürü çok teşekkür ederim. Merak ettiğim bir soruyu sormadan edemeyeceğim. Kocaeli Büy...

BÜYÜT

Sefa bey, öncelikle röportajı yapmam için fırsat tanıdığınızdan ötürü çok teşekkür ederim. Merak ettiğim bir soruyu sormadan edemeyeceğim. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığına adaylığınız söz konusu mu? Birçok insan Sefa Sirmen’i bir kez daha görmek istiyor, siz ne düşünüyorsunuz?
SİRMEN- Asıl ben teşekkür ederim Habibe Hanım. Tabi siyasette insan kendi iradesiyle karar veremiyor. Halkın iradesi, halkın talepleri ağırlık taşıyor. Benim şahsi düşüncem olarak adaylığı koymayı düşünmüyorum. Siyasette senin isteğine göre olmuyor her şey... Bazen bizi de aşıyor...
Son günlerde İzmit Belediyesi için adınız sıkça gündemde. Hatta CHP’nin İzmit’i ancak sizinle kazanabileceği yorumları hakim. Büyük bir çoğunluk tekrar geri dönmenizi istese fikriniz değişebilir diyebilir mi o zaman?
Ben bir kere Büyükşehir’den sonra İzmit’e geri dönmeyi düşünmem.
"SİYASET İNSAN KAZANMA SANATIDIR!"
Tahsilinizden sonra neydi sizi siyasete yönlendiren? Siyasetle uğraşmalıyım dedirten?
21 yaşındayken Gençlik Kolları Başkanı oldum ve yedi yıl görevimi aralıksız yaptım. En genç Belediye Meclis Üyeliği yaptım. Ondan sonra da Belediye Başkanı oldum. Tabiî ki siyaset çok farklı birşey. Birçok insan siyaset yorar yıpranır diye kaçar. Ama siyaset bizim herşeyimiz. Siyasetle kaynaşmışız... Siyasetten vazgeçme şansımız yok... O kadar kaptırmışız ki kendimizi geri çekemiyoruz. Bunu severek ve heyecan duyarak yapıyoruz. Siyaset insan kazanma sanatıdır, severek olmazsa olmaz. Aldığımız görevleri başarıyla sonuçlandırdık. Heyecan duyarak yaptık... Onun için halk desteğini sürdürdüğü müddetçe kendini siyasetten çekemezsin...
İktidarsız muhalefet, muhalefetsiz siyaset olmaz. Peki, siyasetin olmazsa olmazları nelerdir?
SİRMEN- Dürüstlüktür. Sözüne bağlı sözünün esiri olmak... Verdiğin sözü yerine getireceksin. Ben bunlara özen gösterdim. Ve elbette çalışmak... Bu üç şey benim için ilke olmuştur...
Demokrasi olmadan siyaset yapılabilir mi?
SİRMEN- Olmaz. Demokrasiyle siyaset iç içedir.
Başiskele’ye yapılacak olan bir otel projeniz söz konusuydu. Bununla ilgili son gelişmeler neler?
SİRMEN- Oğlum ve bir arkadaşı ortak satın aldılar. Ve Divan Oteli’yle anlaştılar. Divan Oteli burayı işletecek yapıldıktan sonra. Şu anda Divan Oteli’nin mimarları mevcut projeyi revize ediyorlar. İşlem bittikten sonra inşaat başlanacak. Onlar tamamlandıktan sonra başlanacak.
Ne zamana tamamlanır, biter?
SİRMEN-İnşaat başlandıktan sonra bir yılda bitecek. İnşaatın başlamasına bağlı.
Bir çocuğun annesine olan aşkı, bir öğretmenin meslek aşkı, bir doktorun hekimlik aşkı... Siyasette bana göre vazgeçilmez bir aşk. İlk aşkınızla ne zaman tanıştınız?
Amcam... Büyük amcam milletvekili ve meclis başkanı olmuştu. Diğer amcam da milletvekili olmuştu. Küçük yaşlarda siyasetle büyümeye başladık. Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi.
“BÜNYEM SİYASETE UYDU…”
Tozu bana da bulaştı diyorsunuz yani?
Yani, aileden gelen bir şey var. Babam yıllarca partinin yöneticiliğini yaptı. Siyaset genç yaştan itibaren içimize ilişti. içimizle bütünleşti ve buraya kadar geldik. Bünyemiz de siyasete uydu...
Her mesleğin iyi ya da kötü yönleri mutlaka vardır. Siyasetin sizin açınızdan iyi ya da kötü yönleri nelerdir?
SİRMEN-İyi yönü üretmek. Bir hizmet yapıyorsun onun verimini görüyorsun büyük bir haz bu. Ailenden ve bütün isteklerinden yoksun kalıyorsun. Özveri gerektiren bir iş. Bir de demokrasilerde yalnız değilsin. Siyasette rakiplerinde var. Memnun olanlar gibi olmayanlarda var. Onların haksız eleştirileri de siyasetin olumsuzlukları.
"BANA YAPILAN BÜYÜK HAKSIZLIKLAR TÜRKİYE'DE BAŞKASINA YAPILMIŞ DEĞİLDİR!"
Yuvacık Barajı konusunda size çok yüklendiler, bu konuda ne düşünüyorsunuz?
SİRMEN- Bana yapılan büyük haksızlıklar Türkiye’ de başkasına yapılmış değildir.
Sefa Sirmen olarak şu ana kadar neleri istediniz, kaçını yapabildiniz? Hiç pişmanlıklarınız oldu mu mesela? Ya da şunu şöyle yapabilseydim dediğiniz anlarınız?
SİRMEN- Büyük işler yaptım. Özellikle Büyükşehir Başkanlığı dönemimde. Ben bile bu kadarını hayal emiyordum. Sadece belediyenin görevleriyle değil toplumsal ve sosyal konularda da başarılı olduk. Bunun en büyük örneği Kocaelispor’dur. Koyduğum hedeflere ulaştım. Tek hayalim metroyu hayata geçirmekti. Yapamadığım kendimde eksik gördüğüm tek proje bu.
Kocaeli Eğitim Vakfı'nın 12'nci Olağan Genel Kurulu'nda 11 dönemdir başkanlığı üstlenen mevcut Başkan Sefa Sirmen adıyla yeniden başkan seçilmek, sizin için gurur verici olsa gerek. Bundan sonra ki yol haritasında neler var?
SİRMEN-Kocaeli Eğitim Vakfı güzel bir vakıf. Çok iyi yönetiliyor. İmkânları eğitime harcanıyor. Bu da bize gurur veriyor. Burada herkes gönüllü. Yönetim kurulu olsun herkes gönüllü. Hiçbir beklentileri yok bu haz bize yetiyor. Okul yaptık milli eğitime devrettik. Burslar veriliyor. Spor tesisleri yaptık. Şu an spora karşı hizmet veriyor. Güzel bir mesafe kat edildi. Sosyal- kültürel ve toplumsal olarak da toplumsal bir dayanışma sergiliyoruz. O yüzden mutlu ve guruluyuz.
Kayınbiraderiniz Alparslan Seymen’le yollarınızın ayrıldığı söylentileri çıktı bir dönem. Buna açıkçası gerçeklik payı veremiyorum, bu yüzden yeri gelmişken size sorayım. Bu söylentilere ne diyorsunuz?
SİRMEN- Ailemin bireyi ayrı olmamız söz konusu değil. Fakat siyasette zaman zaman ayrı düşündüğümüz olabilir. Yeri geliyor eşler bile siyasette farklı tercihlerde bulunabiliyor. Fakat Alparslan çok sevdiğim biri böyle bir yakıştırma söz konusu olamaz...
Bazen tanınıyor olmak, insanları çok yorabiliyor. Kimisi her şey yeniden başlasa deyip yok olmaya yüz tutuyor. Kimisi şöhretin büyüsünde yok olup gidiyor. Bir kez daha dünyaya gözlerini açsanız tanınan Sefa mı olmak isterdiniz yoksa sıradan bir Sefa mı?
SİRMEN- Şu andaki Sefa’dan memnunum. Çünkü Türkiye’nin neresine gidersem gideyim tanınıyorum biliniyorum. Benimle tanışmayanlar gördüklerinde mutluluk duyuyorlar. Şu an bir sıfata sahip değilim, milletvekili değilim, bakan değilim. Fakat gittiğim her yerde karşılaştığım anlar mutluluk verici ve her şeyden daha özel ve güzel. Bu yüzden yine Sefa Sirmen yani tanınan Sefa olmak isterdim.
O zaman Sefa eşittir üreten Sefa diyebilir miyiz?
SİRMEN- Elbette ki diyebiliriz. Her şeyden daha önemlisi insanları seviyorum...
Kocaelispor’un en başarılı yılları sizin döneminizdeydi. Tenis Kulübü’nün kurulmasında önemli rollerde bulundunuz. Spora olan ilginiz kaçınılmaz bir gerçek. Şimdi geriye dönüp baktığınızda ne görüyorsunuz?
SİRMEN- Ben bütün branşlara önem verdim. Benim kentimde ki gençlerin özendikleri her sporu yapabilecekleri her imkânı taşıdım. Şu an buz hokeyinde milli takımda oynayan birçok oyuncumuz İzmit’ten. Babası kapıcılık yapan bir ailenin çocuğu Türkiye paten şampiyonu oldu hayatı değişti. Bu yüzden biz olanak sağladık. Kocaelispor’a gelince yöneticilik çok iyiydi... Ve başarı kaçınılmaz olmuştu...

“GEBZE VE İLÇELERİ DAHİ İL OLMAYA HAZIR…”
Gebze konusuna değinecek olursak, Gebze’nin il olma isteğine ne düşünüyorsunuz?
SİRMEN- Gebze kendini hazırlamış durumda... Hepsinden daha öncelikli benim için Gebze’ydi. Bugün iktidar sıcak bakmıyor ama iktidar değiştiği vakit kaleme alınacak konulardan biri bu olacaktır. Gebze ve ilçeleri dahi il olmaya hazır...

04 Eylül 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR