Hürriyet: 14 yıldır hukuku katlettiler

CHP Derince İlçe Örgütü tarafından FETÖ operasyonları sonrasında mağdur olan kişiler ve aileleri için bir panel düzenledi. CHP Parti Meclisi Üyesi Yıl...

CHP Derince İlçe Örgütü tarafından FETÖ operasyonları sonrasında mağdur olan kişiler ve aileleri için bir panel düzenledi. CHP Parti Meclisi Üyesi Yıldırım Kaya’da düzenlenen panele konuşmacı olarak katıldı. Panele Kaya’nın yanı sıra milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay ve yönetimi, CHP Derince İlçe Başkanı Nihat Değer ve yönetimi, CHP Körfez İlçe Başkanı Mehmet Kaçar ve yönetimi, Eğitim-Sen Şube Başkanı Suca Omurca ve çok sayıda vatandaş katıldı. Panelde konuşan CHP Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, “AKPOHAL sopasını elinden bırakmak istemiyor. Çünkü bu konular araştırılırsa ucunun kendilerine dayanacağını biliyor. 14 yıldır kol kola eğitimi öldürdüler, hukuku katlettiler” dedi.

 

MAĞDURİYETLER OLUYOR

CHP Derince ilçe başkanı Nihat Değer, “Bu süreç gerçekten zor bir süreç. Biz ilçe örgütü olarak bu şekilde söyleşilere önem veriyoruz ve sıkça yapmaya çalışıyoruz. Elbette ki biz FETÖcü olanların yargı önünde hesap vererek en ağır cezayı almalarını istiyoruz. Ama bu süreçte mağduriyetler de oluyor. Bu panelde burada bulunan herkes özgürce görüşlerini ve düşüncelerini aktarabilirler. PM üyemiz Yıldırım Kaya bizi kırmayarak panelimize katıldı” dedi.

 

AMAÇ BEKÇİYİ DÖVMEK DEĞİL

CHP İl Başkanı Sarıbay ise, “Bugün burada hain 15 Temmuz darbe girişimi sonrası mağdur edilen ailelerle ilgili bir toplantı düzenledik. Bizim amacımız üzüm yemek amacımız bekçiyi, dövmek değil. Parlamenter sistemi ve demokrasiyi savunmak. Darbeye karşı olduğumuz gibi sivil diktaya da karşı olduğumuzu her fırsatta söylüyoruz. Bir insan suç işlemiş olabilir, onlar yargılanır ve cezasını alır. Biz sosyal devlet anlayışı nedeniyle onlara sahip çıkmalıyız” açıklamasında bulundu.

 

HUKUKU KATLETTİLER

CHP Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet konuşmasında “Meclisi dün açtık. Bunun büyük bir toplumsal mutabakatla yapılması gerektiğini söylüyoruz. Ama buna pek niyetleri yok. Kandırılma falan yok ortada, ortak oldukları için korkuyorlar. Çünkü eğer bu temizlik gerçek anlamda yapılırsa biliyorlar ki gerçek ta yukarılara, büyük adamlara uzanacak. Tarihi uyarılarda bulunduk ve tarih hep bizi haklı çıkardı. AK Parti OHAL sopasını elinden bırakmak istemiyor. Çünkü bu konular araştırılırsa ucunun kendilerine dayanacağını biliyor. 14 yıldır kol kola eğitimi öldürdüler, hukuku katlettiler” ifadelerine yer verdi.

 

“NE ZAMAN HESAP VERECEK”

FETÖ AKP’nin kucağında büyümüş bir canavardır diyenHürriyet “Diyoruz ki darbeci AKP’liler tutuklansın. Kurunun yanında yaşı yakmaktan hiç sakınmadılar ama darbeci AKP’liler hala duruyor. Himmet paraları araştırılsın. Nerede bu paralar. Kimlerin kasasına girdi. Şimdi bu ortaklıklar ortaya çıkmasın diye Lozan’ı dillerine doladılar. Lozan’ı anlamalarını, Lozan’dan önce Anadolu’nun durumunu anlamalarını beklemiyoruz. Yıllardır ilkokul mezunun bir imam tarafından kandırılanlar için bunu anlamalarını beklemek benim için beyhude. İsrail ile ne karşılığında anlaştınız diye sormaya devam edeceğiz. Kredi notumuz neden düştü diye sormaya devam edeceğiz. O meşhur diploma nerede diye sormaya devam edeceğiz. Kamu arazilerini peşkeş çekenlere ne zaman hesap soracaksınız diye sormaya devam edeceğiz. FETÖ ile poz veren vekilleriz ne zaman hesap verecek diye sormaya devam edeceğiz” dedi.

 

KARANLIKLARA GEBE BİR GECEYDİ

Son olarak söz alan CHP PM üyesi Yıldırım Kaya  “Türkiye Cumhuriyeti dönem dönem karanlık dehlizlerden geçti. 15 Temmuz gecesi Türkiye açısından çok ciddi karanlıklara gebe bir geceydi. Ama bu karanlığın aydınlığa çıkışı sokaklara çıkan milyonlarca insan sayesinde oldu. 15 Temmuz Türkiye üzerinde bir karabasandı. Bu karabasanı dağıtan bir Türkiye halkı, ikincisi ise bu emre itaat etmeyen Atatürkçü askerlerdi. Darbe süreci başladığında ne Cumhurbaşkanı, ne Başbakan ne de bakanlar ortada yoktu. Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu, darbeye karşı olduğumuzu söylemiştir. Bir darbede önce Cumhurbaşkanı ve Başbakanlar alınır daha sonra ise ana muhalefet partisi lideri alınır. Ama demokrasiyi düşünerek korkmadan sözünü söyledi. Biz ne tünellerde saklandık, ne yalılarda saklandık ne de özel uçaklarla nereye gideceğimizi bilmeden dolaştık. Biz daha darbenin başarılı olup olmadığını bilmeden görüşümüzü söyledik. Bize laf söylemek kimsenin haddi değil” dedi.

 

“BUNLAR SÖYLÜYOR İNSANLAR İNANIYOR”

Bir insan yargı karşısına çıkmadan ve cezası kesilmeden suçlu sayılmaz diyen Kaya “Gerekli ceza bir an önce mahkemeler kurularak verilsin buna açığız. Meclisi bombalayanlar derhal cezalandırılsın. Bizim kapımız bize oy veren vermeyen herkese açıktır. Başbakan ile genel başkanımız bayramdan sonra bir görüşme yaptı. Bu mağdurlar onuşunda bir masa kurulması talebi dile getirildi ve bunu yapan valilikler oldu. Nurettin Canikli şöyle bir açıklama yaptı, ‘Masa kurulsun kurulsun dediniz kuruldu. Tüm Türkiye’de bin e yakın mağdur başvurdu sadece. Zaten Türkiye’de mağdur yok ki’ bunlar bunu söylüyor insanlar da inanıyor.  Meseleyi saptırmak için bunların hepsini yapıyorlar. Sesimizi yükseltmediğimiz zaman bu suçu örtüyoruz. Bizim sesimiz çıkmazsa Melih Gökçek gibileri, Kadir Topbaş gibileri, Kocaeli Büyükşehir Belediyesindekiler gibi elini kolunu sallaya sallaya dolaşır” açıklamasında bulundu.

 

“KURBAN PARASIYLA SERVET ELDE EDİLMEZ”

Hem başbakan hem cumhurbaşkanına sesleniyorum diyen Kaya “Eğer FETÖ ile mücadele edecekseniz önce dönün damadınıza bakın. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanına bakın. Eğer FETÖ ekonomik olarak büyüdüyse bunun altında yatan AKP’li belediyelerdir. Kurban parasıyla bu servet elde edilmez. Biz Adil Öksüz ile bağlantısı olduğu basınla da ortaya çıkan Ahmet Davutoğlu’nun ilişiğinin ortaya çıkarılmasını istiyoruz. Ahmet Davutoğlu neden başbakanlıktan alındı. Adil Öksüz neden darbeden 3 gün önce ortaya çıktı. Bu Adil Öksüz kim. Biz darbede mağdur olanlara destek olmaya devam edeceğiz. Biz bunların gerçek darbeciler olmadığını biliyoruz. Bunların yanıtları Binali Yıldırım’da var. Eğer Binali Yıldırım gerçekten samimiyse ucunun kendisine dokunacağını bile bile bunu açıklamalı”  ifadelerini kullandı.

02 Ekim 2016 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR