Belediye-İş Sendikası’ndan sert açıklama

Büyükşehir Belediyesi ve İSU’da çalışanların sendikalaşma mücadelesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından verilen karara Belediye-İş Sen...

BÜYÜT

Büyükşehir Belediyesi ve İSU’da çalışanların sendikalaşma mücadelesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından verilen karara Belediye-İş Sendikası Eğitim ve Basın Yayın Genel Sekreteri Bayram Özkan sert tepki gösterdi. Özkan “Köksüz, hormonlu hizmet-iş’in ayak oyunlarını bozacağız” dedi.

Büyükşehir Belediyesi ve İSU’da çalışanların sendikalaşma mücadelesinde Belediye-İş Sendikası ile Hizmet-İş Sendikası arasında mücadele yaşandı. Sürecin tamamlanması sonrasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkinin Hizmet-İş Sendikası’nda olduğu açıklandı. Yapılan bu açıklamaya Belediye-İş Sendikası Eğitim ve Basın Yayın Genel Sekreteri Bayram Özkan sert tepki gösterdi. Özkan yaptığı yazılı basın açıklamasında “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Kocaeli Büyükşehir’de yetki tespitini Hizmet-İş’e vermesi siyasi bir karardır” olduğunu belirtti.

HORMONLU SENDİKA
Özkan “Sendikamız Belediye-İş Kocaeli Büyükşehir’de, İSU’da üyesine tepeden bakan, onu hor gören, işiyle aşıyla tehdit eden, işçiyi tokatlayan, mafyavari yöntemler kullanmayı marifet sayan her türlü baskıyı, tehdidi üye kaydında araç olarak kullanan hormonlu sendika Hizmet-İş’e karşı tüm engellere ve engellemelere rağmen kararlı mücadelesini sürdürdü. Belediye-İş bu süreçte kendine inanan ve güvenenlerin başını hiçbir zaman yere eğdirmedi. Emek harcamadan üye kaydeden, işçinin halinden anlamayan hormonlu Hizmet-İş, uyguladığı tüm oyunlara rağmen Belediye-İş’i durduramayınca Bakanlık koridorlarında kirli oyunlar tezgâhlayarak devre dışı bırakmaya çalıştı” dedi.

HUKUK DIŞI BU SİYASİ KARARA KARŞI MÜCADELEDE KARARLIYIZ
Bayram Özkan “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ayrı ayrı işletmeler olan Kocaeli Büyükşehir ve İSU’da toplu sözleşme yetki tespitini siyasi bir kararla birlikte değerlendirerek hormonlu Hizmet-İş’e vermiştir. Bakanlığın bu kararı hukuk dışıdır. Siyasidir. Çünkü aynı Bakanlık, daha düne kadar Antalya Büyükşehir ve Antalya Su ve Atık Su İdaresi Genel Müdürlüğü (ASAT)’nde yetkiyi birlikte değil ayrı ayrı değerlendirerek önce hormonlu Hizmet-İş’e, kısa bir süre sonra da yetki tespiti işkolumuzdaki diğer sendikaya vermiştir. Bakanlık iş Kocaeli’ye gelince, ayrı ayrı işletmeler olan Büyükşehir ve İSU’da yetki tespitini neden birlikte vermiştir? Bunun adı çifte standarttır. Hukuksuzluktur. Türkiye bir hukuk devletidir. Bu ülkede makamı ve mevkisi ne olursa olsun hiç kimsenin hukuku ayaklar altına almaya hakkı da, yetkisi de yoktur. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yetki tespit kararı hukuk dışıdır, tek yanlı ve siyasidir. Belediye-İş bu hukuk dışı karara karşı, mücadelesini her düzeyde sonuna kadar sürdürmekte kararlıdır” açıklamasında bulundu.

İZLEMEK ÖĞRENMENİN YARISIDIR
Özkan “Kuruluşundan bu yana şımarık bir çocuk gibi kucaklarda büyütülen hormonlu Hizmet-İş ve onun borazanları, konuşup boş laf etmek yerine önce aynaya baksınlar ardından Belediye-İş’in ve onu var eden üyelerinin mücadelesini gıptayla izlemeye devam etsinler. Unutmasınlar ki, Belediye-İş dün de buradaydı, yarın da burada olacak. Belediye-İş, Kocaeli işçisini çapsızlara, hormonlu kucak sendikacılarına asla terk etmeyecektir” değerlendirmesinde bulundu.

20 Eylül 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR