CHP iktidarı diktatörlükle suçladı

CHP İl Yönetimi tarafından yapılan basın açıklamasında 12 Eylül darbesi kınandı. İktidar ise diktatörlükle suçlandı. CHP İl Yönetimi adına basın açıkl...

BÜYÜT

CHP İl Yönetimi tarafından yapılan basın açıklamasında 12 Eylül darbesi kınandı. İktidar ise diktatörlükle suçlandı.
 
CHP İl Yönetimi adına basın açıklamasını İl Başkan Yardımcısı Ömer Akın yaptı. Akın açıklamasında, “12 Eylül faşist darbesinin üzerinden 31 yıl geçti. O yıllarda yaşanan acılar hala belleklerimizde. Bir tarafta idamlar, baskılar, sürgünler, cezaevleri ve insanlık onurunu kurtarmak için yaşamlarını ortaya koyan asil direnişçiler. Onca zulme rağmen dimdik ayakta duran onurlu insanlar, diğer yanda aynalara bile bakmaya yüzü olmaması gereken onursuzlar. Darbecilerin maşaları. Her ikisine de tanık olduk. 12 Eylül sürecinde 650 bin kişi gözaltına alındı. 7 bin kişi için idam istendi. 50 kişi idam edildi. 388 bin kişiye pasaport verilmedi. 30 bin kişi siyasi mülteci olarak yurt dışına gitti. 171 kişinin işkencede öldüğü belgelendi. 23 bin 677 dernek kapatıldı, 400 bin gazeteci için toplam 4 bin yıl istendi, gazetecilere 3 bin 315 yıl hapis cezası verildi. 3 gazeteci kurşunlanarak öldürüldü, 39 ton gazete ve dergi imha edildi, 14 kişi ölüm orucunda yaşamını yitirdi” dedi.
 
ETKİLERİ SÜRÜYOR
Sözlerine şöyle devam eden Akın, “IMF ve Dünya Bankası destekli 24 Ocak 1980 kararlarının uygulanabilmesi için gerekli siyasal ve toplumsal ortamı yaratabilmek amacıyla gerçekleştirilen 12 Eylül 1980 darbesinin toplumsal etkileri 31 yıl sonra da hala sürmektedir. 24 Ocak kararları olarak bilinen Ekonomik istikrar programı’nın temellendiği ideolojiyi yaygınlaştıracak tarih bilincinden yoksun, varlığının özünü teşkil eden toplumsal sorumluluklardan arındırılmıi, köşe dönücü, iş bitirici olmaya güdümlenmiş yeni bir insan türünü yaratacak toplumsal erozyonla bu ideolojinin topluma mal edilmesi büyük ölçüde 12 Eylül’le gerçekleştirilebilmiştir” ifadelerinde bulundu.
 
İKTİDAR DİKTATÖRLÜĞÜ
AKP hükümetinin diktatörlük rejimine gittiğini savunan Akın, “darbe sonrası Anavatan-AnaSol- Anayol, iktidarlarından sonra şimdide başka bir süreçten geçiyoruz. Bu dönemde 12 Eylül diktatörlüğünden AKP diktatörlüğüne geçişin sancılarını yaşıyoruz. Referandum sonrası yapılan anayasa değişikliklerinin neticesi olarak yargı organlarında köklü bir değişiklik yaşanmaktadır. Deniz feneri davasını sürdüren hakimlerin yerlerinin değiştirilmeleri buna somut bir örnektir. Ergenekon davalarında alınan kararlar, yapılan uygulamalar AKP iktidarının tek adam yönetiminde diktatörlüğe doğru hızla yol aldığını göstermektedir” diyerek sözlerini sonlandırdı.

13 Eylül 2011 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR