“AKP elini internetten çek”

Türkiye genelinde internet üzerinden örgütlenen on binlerce kişi dün yurdun çeşitli bölgelerinde internete gelecek olan kısıtlamalara tepki gösterdi....

BÜYÜT

Türkiye genelinde internet üzerinden örgütlenen on binlerce kişi dün yurdun çeşitli bölgelerinde internete gelecek olan kısıtlamalara tepki gösterdi. İlimizde de düzenlenen yürüyüşe katılan gençler, “AKP elini internetten çek” sloganları ile yasayı protesto etti.

Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) tarafından 22 Ağustos 2011 tarihinde yürürlüğe girecek olan yeni internet düzenlemesi tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de protesto edildi. www.sansuresnasur.org. sitesi ve Facebook üzerinden örgütlenen çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu 200 kişilik grup, dün öğle saatlerinde Merkez Bankası önünde toplandı. AKP aleyhine sloganlar atan grup ellerinde taşıdığı dövizlerle yasayı eleştirdi. Sabri Yalım Parkı’nda toplanan grup burada bir basın açıklaması düzenledi. Grup adında basın açıklamasını Cansu Omurtağ okudu.

YASAL DAYANAKTAN YOKSUN
Omurtağ, yaptığı açıklamada internet kullanıcılarının ifade özgürlüğü ve bilgiye erişim hakkının engellenemeyeceğini belirterek, “BTK’nin yürürlüğe koyacağı bu işlem yasal dayanaktan yoksundur. Filtreleme sistemi ile izleme yapılamayacağına dair açıklamalar da güven vermemektedir. Filtreleme sistemine tabi olan herkes BTK tarafından rahatlıkla izlenilebilir hale gelecektir. Bu uygulama keyfi ve yapısal olarak bir kontrol mekanizmasıdır. Bu uygulamalarla aynı zamanda yüz binlerce internet sitesi erişilemez hale gelecektir” dedi. Omurtağ, “Çocukların zararlı içerikten korunması için öngörülen devlet politikası yetişkinleri etkilememelidir. Bu konuda açık, şeffaf ve katılımcı politikalar geliştirilmelidir” şeklinde konuştu. Açıklamanın ardından grup sessizce dağıldı.

16 Mayıs 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR