Din istismarında Kocaeli Türkiye 3’ncüsü

CHP Milletvekili, Üsküdar eski müftüsü İhsan Özkes, bir süre önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, soru önergesiyle “Dini inanç ve duyguların istismar...

BÜYÜT

CHP Milletvekili, Üsküdar eski müftüsü İhsan Özkes, bir süre önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, soru önergesiyle “Dini inanç ve duyguların istismar edilmesi suretiyle” yapılan dolandırıcılığı sordu. CHP'li Özkes'in Başbakan'ın yanıtlaması için Meclis Başkanlığı'na verdiği soru önergesine gelen cevaba göre; 2009, 2010 ve 2011 yıllarında din istismarı yoluyla yapılan dolandırıcılıklarla ilgili toplam bin 286 dava açıldığı ifade edildi

Yazılı açıklamaya göre, İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı’nca "Dini inanç ve duyguların istismar edilmesi suretiyle" işlenen dolandırıcılığın istatistik kayıtları 2009 yılından başlayarak tutuldu. 2009 yılı verilerine göre tüm Türkiye'de 265 dava açılırken, en fazla dolandırıcılık 35 vaka ile Ankara'da yaşandı. Ankara'yı açılan 25 dava ile İzmir, İstanbul ve Konya takip etti. Kocaeli 2009 yılında dini inanç ve duyguların istismar edilmesi suretiyle yaşanan ve adli makamlara ulaşan 10 dolandırıcılık vakası ile 5’nci sırada yer aldı.
KOCAELİ 2010 YILINDA 6’NCI SIRADA YER ALDI
2010 yılına gelindiğinde ise dolandırıcılık dosyalarının sayısı bir önceki yıla oranla yüzde 68 artarak 446 ya ulaştı. 2010 yılında da Ankara 99 dava ile yine birinci sırada yer alırken; İzmir'de 79, Bursa'da 23 dava ile başkenti takip etti. İlimizde 2010 yılında dava sayısı 2 basamak artmasına rağmen açılan 12 dava ile bir sıra geriledi ve 6’ncı sırada yer aldı. 2011 yılında ise din istismarı ile yapılan dolandırıcılık sayısı, 2009'a göre yüzde 116 oranında arttı ve dava sayısı 575'i buldu.

TUNCER ÇİFTÇİ VAKASI
2011 yılında Bursa'da 118, Ankara'da 84, Kocaeli'de 61, Adana'da 35 ve Konya'da 30 dava açıldı. Ülke genelinde dava sayısı yüzde 116 artarken kentimizde büyük bir patlama oldu. 2011 yılında açılan dava sayısı bir önceki yıla göre 5 kat arttı. 2010 yılında 12 olan dava sayısı 2011 yılına gelindiğinde 61’e ulaştı. Kocaeli 2011 yılında açılan davalarla sıralamada 3’ncü sırada yer aldı. Hatırlanacağı gibi daha önce ilimizde yayın yapan Radyo Gonca FM’in sahibi Tuncer Çiftçi para karşılığı okuduğu dualarla felçlileri bir günde ayağa kaldırdığı, kanserli hastaları bile iyileştirdiği iddiasıyla bu sayede binlerce kişiyi dolandırmıştı.

CENNET GARANTİLİ MEZARLIK
Yaşlı kadınları kandırarak “cennet” garantili mezar yeri de satan, kutsal ekmekten tutun da kutsal çiçek satışına kadar her yoldan para kazanmaya çalışmıştı. Son olarak bir dergi çıkaran ve kendisini mehdi ilan eden Tuncer Çiftçi, tıpkı kendisi gibi mehdinin de 30 ile 40 yaşları arasında olacağını, tıpkı kendisinde olduğu gibi sağ yanağında bir ben bulunacağını, tıpkı kendisinin oluşturduğu topluluk gibi kadınların da içinde bulunduğu 313-314 kişilik bir gruptan çıkacağını, tıpkı kendisi gibi alnının açık, burnunun ince ve iri gözlü olacağını, kendisi gibi orta boylu olup büyük bir şehirde doğacağını anlatarak kendisini işaret etmişti.

GEBZE’DE BİN 49 KİŞİ DOLANDIRILMIŞTI
Tuncer Çiftçi’nin mağdur ettiği yüzlerce isim adli makamlara başvurmak yerine sessiz kalmayı tercih etmiş, dolandırıldıklarını çevrelerinden saklamak için haklarını aramaktan vazgeçmişti. Buna benzer bir dolandırıcılık vakası da Gebze’de yaşanmıştı. Gebze’de bin 49 kişiyi, peygamber soyundan geldiğini iddia ederek konut sahibi yapma vaadiyle dolandırdığı ileri sürülen Mollaoğlu Toplu Konutları’nın sahibi Mustafa Mallı vatandaşların dini duygularını sömürerek çok büyük gelir elde etmişti.

‘PEYGAMBER SOYUNDAN GELİYORUZ’
İddiaya göre Gebze’de 2008 yılında kendisini peygamber torunu olarak tanıtan Mustafa Mallı, bin 49 aileyi konut sahibi yapma vaadiyle üye kaydedip, bu ailelerden birikimleri olan altın ve dövizleri toplayarak kayıplara karıştı. “Biz peygamber soyundan geliyoruz. Seyidiz. Bizden ev alan cennetten ev almış sayılır” gibi vaatlerde bulunduğu da belirtilen, mağdurlardan 296’sının suç duyurusu üzerine hakkında yakalama kararı çıkarılan Mustafa Mallı, yakalandı. Mustafa Mallı sevk edildiği Gebze Adliyesi’nde tutuklandı.

20 Ocak 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR