Sanayi Esnafı MİA’ya tepkili

Merkezi İş Alanları Projesi (MİA) nedeniyle taşınması gündemde olan Küçük Körfez Sanayi Sitesi esnafları, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne tepkili. İş...

BÜYÜT


Merkezi İş Alanları Projesi (MİA) nedeniyle taşınması gündemde olan Küçük Körfez Sanayi Sitesi esnafları, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne tepkili. İşlerin yeni yeni rayına oturduğunu belirten işyeri sahipleri, İzmit’in güzelleşmesi için yapılacak bir projeye kimsenin karşı olmayacağını, ancak sanayinin taşınması ile zarara uğrayacaklarını söylediler nMustafa Yıldız- Uğur MAYA


BASINDAN ÖĞRENDİK
Sanayi Sitesi’nde oto boyamacılık yapan Zafer Özdemir, kendilerinin konuyla ilgili Belediye tarafından bilgilendirilmediklerini belirterek, “Projeden memnun değiliz. Burada, deyim yerindeyse kanımızın son damlasına kadar savaşıyoruz, buradan ekmek yiyoruz ve burayı seviyoruz. Biz buradan gitmek istemiyoruz” diye konuştu. Projeye karşı olmadıklarını belirten Özdemir, projeyi gazeteden öğrendiklerini, esnafın fikrinin alınması gerektiğini ifade etti. “Sadece ben değil, hiç kimse taşınmak istemiyor” dedi.
FOTO- Zafer ÖZDEMİR

……..

BİZİ BİTİRME PROJESİ
Yıllardır Körfez Sanayi Sitesi’nden ekmek yiyen iş yeri sahipleri, taşınmaya karşı olduklarını belirterek, sonuna kadar direneceklerini söylediler. Yapılanın haksızlık olduğunu belirsen sanayi çalışanları, fikir alınmadan alınan bu kararın, kendilerine büyük zararı olduğunu dile getirdiler. MİA Projesi’nin Körfez Küçük Sanayi Sitesi Esnafı’nı bitirme projesi olduğunu vurguladılar.
FOTO Esnaf


…….


ACELE KARAR VERMEMEK LAZIM

Bazı işletme sahipleri ise erken karar vermemekten yana. Oto parçası satış dükkanı olan Ahmet Kandaz, “MİA Projesi’ne çok karşı olmamak lazım, ancak körü körüne de destek vermemiz söz konusu değil.” diyerek, konuyla ilgili biraz beklemenin en mantıklı olacağını söyledi. Konunun Körfez Küçük Sanayi Sitesi esnafı arasında değerlendirildiğini ve bu değerlendirmenin de uzun süreceğini belirten Kandaz, projeye temkinli yaklaşıyor.
FOTO –Ahmet KANDAZ

…..

MÜCADELE EDECEĞİZ
Uzun yıllardır sanayi sitesinde bulunduğunu ve Sanayi Sitesi İşletme Kooperatifi’nde yönetimde olduğunu belirten Hayati Temügen, gerekli yerlere itirazların yapıldığını, sanayiyi yıktırmamak sonuna kadar mücadele edeceklerini söyledi. MİA Projesi kapsamında görecekleri zararı anlatan Hayati Usta, bu yaşananların site esnafının geleceğiyle oynamak anlamına geldiğini söyledi.
FOTO -Hayati TEMÜGEN

……
EKMEK TEKNEMİZ
Sanayide yeni yeni düzenin kurulduğunu belirten Çağlayan Rotbalans Sahibi Orhan Çağlayan, “Sanayinin kaldırılmasını istemiyorum. Burası bizim ekmek teknemiz. İş yerlerimize çok masraf ettik, gitmek istemiyoruz” dedi.
Orhan ÇAĞLAYAN.
……

HERKES KAYBEDECEK
Sanayide işyerinin olmadığını, kiracı olduğunu belirten Muhammet Çakır, “İnsanlar işsiz kalacak. Biz kiracıyız ancak yine de bu kadar insanın evine ekmek götürememesi kötü bir durum. Proje nedeniyle herkes bir şeyler kaybedecek. Muhammet ÇAKIR
……

SANAYİ MODERNLEŞMELİ
Yıllardır sanayide esnaflık yaptığını dile getiren Rıdvan Bey, MİA projesi konusunda yeterince bilgi sahibi olmadıklarını belirterek, “Burası bir sanayiyse bölge bölge yenilenip daha modern yapılmalı. Tamamen yıkmak çözüm getirmez. Ancak devlet büyüklerinin yapacağı iş” şeklinde konuştu.
Rıdvan Bey

…….

BÜYÜK KAYIP
Burası özel mülk, 1983’ten beri buradayım. Ben 67 yaşındayım, benim için fark etmez ama gelecek için büyük kayıp. İşyeri çok, çalışanda çok bu işler oldubittiyle olmaz. MİA İzmit için bence hatalı. Biz Burada kimseyi rahatsız etmiyoruz.
SAMİ YAKARAÇIKLAMA BEKLİYORUZ
MİA Projesiyle ilgili bilgi eksikliği var. Vatandaş bir şey bilmiyor. Esnaf kooperatif başkanım Muzaffer Gürfidan’ın anlattığı kadarını biliyor. Belediyeden bir açıklama yok. Açıklama olmayınca dedikodular artıyor. Geçen hafta topluca Büyükşehir Belediyesi Çözüm Masası’na itiraz dilekçesi verdik. Açıklama bekliyoruz.
İbrahim KİSTAŞINMASINI İSTEMİYORUZ

Bizler yıllardır bu sanayi sitesinden ekmek kazanıyoruz. Bu sitenin taşınmasını istemiyoruz. Herkes bir şeyler söylüyor. Sanayi başkanı haricinde kimse açıklama yapmıyor. Bütün esnaf diken üstünde Allah Muzaffer Başkan’dan razı olsun. Destekçisiyiz arkasındayız.
Ramazan ŞENGÜN

08 Kasım 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR