Testosteronda azalma yaşam kalitesini etkiliyor

Ülkemizde 40 yaş üstündeki erkeklerin %55’inde testosteron düşüklüğü belirtileri bulunuyor. Bunların %30’u hafif, %20’si orta %5’i de ağır düzeyde ol...

BÜYÜT

Ülkemizde 40 yaş üstündeki erkeklerin %55’inde testosteron düşüklüğü belirtileri bulunuyor. Bunların %30’u hafif, %20’si orta %5’i de ağır düzeyde oluşuyor. Liv Hospital Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Muammer Kendirci testosteron düzeyinin 40 yaşından itibaren yılda ortalama %1- 1,5 oranında azaldığını vurguluyor. Prof. Dr. Muammer Kendirci ‘’Yaş alan her erkekte testosteron düzeyi azalabilir. Ayrıca; testosteronun bir kısmının karındaki yağ dokuda östrojene dönmesi de düzeyini daha da azaltabilir. Bu nedenle, fazla kilosu olanlarda testosteron düzeyinde azalma beklenebilir. Şeker hastalarında da testosteronda azalma daha belirgin olmaktadır’’ dedi.

 

40 YAŞ ÜZERİNDEKİ ERKEKLER DİKKAT!

Kan testosteron düzeyinin 40 yaş üstündeki erkeklerde yılda en az bir kez ölçülmesi gerekir. Belirgin yakınması olanlarda ya da testosteron tedavisi alanlarda bu süre kısaltılabilir. Testosteron düzeyi, kandan yapılan bir tetkikle anlaşılır. Sabah 07.00 – 11.00 saatleri testosterona bakmak için en uygun kan alma zamanıdır. Her erkeğin testosteron düzeyi ve ihtiyacı farklılıklar gösterir. Kanda testosteron için verilen normal referans değerler çok geniş olduğu için, çıkan değerin bir ürolog tarafından, başka parametreler dikkate alınarak hesaplanması ve yorumlanması gerekir.


TESTOSTERONUN ŞEKER HASTALIĞINA VE OBEZİTEYE ETKİSİ BÜYÜK

Diyabet ve obezitede artan visseral yağ kitlesi, vücuttaki testosteronun artan yağ dokuda daha çok miktarda östrojene dönüştürülmesine yol açarak kan düzeyini düşürüyor. Kilo kaybı ve düzenli egzersizle insülin direnci azalırken, testosteronun yağ dokuda östrojen dönüşümü de azalıyor ve kan testosteron düzeyi artıyor. Dolayısıyla testosteron düzeyinin normal fizyolojik düzeylerde sürdürülmesi, yalnızca seksüel fonksiyonlar açısından değil, aynı zamanda diyabetin düzenlenmesine katkıda bulunuyor ve vücuttaki başka yaşamsal fonksiyonların sürdürülmesine de yardımcı oluyor.

 

Testosteron düşüklüğünün belirtileri

Genel iyilik hali ve hissinde azalma,

Eklem ve kas ağrıları,

Aşırı terleme, sıcak basması,

Uyku problemleri,

Halsiz-yorgun hissetme,

Duygusallaşma,

Gerginlik, huzursuzluk,

Endişe, panik hali,

Kas gücünde azalma, güçsüzlük,

Depresif ruh hali,

Sakal büyümesinde azalma,

Seks yapma gücü ve isteğinde azalma, cinsel ilginin kaybolması,

Sabah sertliklerinin sayısında, süresinde ve kalitesinde azalma,

Meni miktarında azalma.

21 Kasım 2014 Kocaeli- SağlıkYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR