Rütbeleri kendileri söktü

Her hafta Değirmendere Çınarlık Meydanı’nda Sessiz Çığlık eylemi yapan tutuklu asker eşlerinin oluşturduğu Vardiya Bizde Platformu “Rütbeleri sökülece...

BÜYÜT


Her hafta Değirmendere Çınarlık Meydanı’nda Sessiz Çığlık eylemi yapan tutuklu asker eşlerinin oluşturduğu Vardiya Bizde Platformu “Rütbeleri sökülecek, er oldular” şeklindeki haberlere tepki olarak rütbeleri Atatürk anıtına bıraktılar.
Değirmendere Çınarlık Meydanı’na toplanan Vardiya Bizde Platformu yaptığı açıklamada “Rütbeleri kimse sökemez. Gerekirse biz kendimiz çıkarırız” diyerek rütbeleri, şapkaları ve ayakkabıları Atatürk anıtına bıraktılar. Platform adına Deniz Kurmay Albay Ercan İrençin’in eşi Serpil İrençin şu açıklamayı yaptı: “Balyoz davasında Yargıtay’ın kararını açıklamasından sonra basında yer alan “Rütbeleri indirilecek, er olacaklar” şeklindeki haberleri hayretle karşıladık. Babalarımız, eşlerimiz, çocuklarımız peygamber ocağı orduya katılırken ne şan ne şöhret ne de rütbeyi düşünmediler. Onların tek gayesi vatana ve millete layıkıyla hizmet etmekti. Onlar bu yola omuzlardaki yıldızlar için çıkmadılar. Onların şimdi er olacaklarını haykırıyor medya. Er, vatandaş rahat uyusun diye dağda yatan şehittir. Er, görev uğruna Kardak’a çıkandır. Er, şereftir, onurdur, haysiyettir. Er, Mehmetçiktir.
GURUR DUYARIZ
Babalarımız er olacaklarsa, biz bununla sadece gurur duyarız. Sahte delillerle verilen bu hükmün Yargıtay tarafından onanmasıyla Türk hukuk sisteminin çökmüş olması gibi ülkemiz ve adalet adına hazin sonuçlar doğuracak meseleler varken bu rütbe meselesinin malum medyada bu kadar coşku ile manşetlere taşınması aslında bu davanın gözü dönmüş bir siyasi hesaplaşma olduğunu çok net olarak ortaya koymaktadır. Sökülen rütbelere halay çekenler bilsinler ki, asıl değerli rütbeler onların asla ulaşamayacakları halkın gönlündeki yıldızlardır.
YAŞARKEN ÖLDÜRDÜLER
Deniz Kurmay Albay Önder Çelebi’nin eşi Gonca Çelebi, “Biz eşlerimizin ayakkabılarını meydana koyduk. Ölülerin ayakkabıları kapıya konur. Onları yaşarken öldürdüler. Biraz olsun vicdanları varsa, istifa ederler” dedi. Çelebi aynı zamanda Deniz Kuvvetleri Komutanı Murat Bilgel’in söylediği “kangrenli kolu keseceğiz” sözü üzerine, eşinin üniformasından kestiği kolu göstererek, “Bu eşimin kangren olmuş kolu. Kangrenli kolu kestik” diyerek karşılık verdi. Deniz Kurmay Albay Ümit Metin’in oğlu Çağrı Yağız Metin “Siz rütbeleri sökemezsiniz, o rütbeler halk adına verildi, biz çıkarır sine-i millete döneriz” dedi.
CHP Gölcük Belediye Başkan aday adayı Ecz. Turan Dumlu ve CHP’liler de eylemde aileleri yalnız bırakmadı.

14 Ekim 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR