Şanlı: Memurlar güvende olsun

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, CHP’li meclis üyesi Ercan Umutlu ve ADD...

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, CHP’li meclis üyesi Ercan Umutlu ve ADD Yahya Kaptan Şubesi Başkanı Yakup Gökçe dün Türk Eğitim-Sen 1 No’lu Şubesi’ni ziyaret etti. CHP’li heyet, bir süre önce şube başkanlığına getirilen Yaşar Şanlı’yı görevi dolayısıyla kutladı.

 

“EMEKÇİNİN YANINDAYIZ”

Ziyarette Şanlı’yı kutlayan Yaşar Şanlı’ya hayırlı olsun dileklerini ileten Milletvekili Haydar Akar, “Sendikal mücadelede yanınızdayız. CHP tarihi boyunca emeğin yanında olmuştur. Emekçi, problemleri çözüm yolunda gayret ve çabaları her zaman sürmüştür” dedi. Akar’a teşekkür eden şube başkanı Yaşar Şanlı ise, “Sizi takip ediyoruz. Milletvekili olma özelliğini hissettiriyorsunuz. Yeni dönem için de sizi kutluyoruz” dedi.

 

“VALİLİK KUTSAL MEKAN DEĞİLDİR”

Yaşanan sıkıntıları anlatan Şanlı, “Milli eğitim camiası altında her zaman baskıyı hissediyor. Biz de mücadele ediyoruz. 7 bin 500 okul müdürü yerinden edildi. Büyük bir kıyım oldu. Atatürk ile ilgili her şeyin silinmeye çalışıldığı bir dönemdeyiz. Ama biz sendika olarak buna müsaade etmeyeceğiz. Valilik önüne giderek eylem yapamıyoruz. 2 kez polisle karşı karşıya geldik. Demokratik ülkelerde valilik kutsal mekan değildir ve orada eylem yapılmaz diye bir kaide yok. Yüzlerce çevik kuvvet, onlarca TOMA var. Bu çok yanlış. Şiddet içeren her eyleme sonuna kadar karşıyız” şeklinde konuştu.

 

“AKP’Lİ VEKİLLERİ GÖREMİYORUZ”

Eylemler için Sabri Yalım Parkı’na yönlendirilmelerini de eleştiren Şanlı, “Çarşıdaki vatandaş bizim muhatabımız değil. Biz vali ile konuşmak istiyoruz. Sizin de yardımınız olursa seviniriz. Artık Kocaeli milletvekillerini çağırıp ona göre tavır alacağız” dedi. Konuşmaya esprili bir şekilde müdahale eden Akar, “AKP’li vekilleri çağırmayacaksınız herhalde. Bu kenti temsil edip etmedikleri, hattı milletvekili olup olmadıkları belli değil. Hiç birini alanlarda göremiyoruz” sözleri ile atıfta bulundu.

 

“MEB MİLLİ OLMALI”

CHP’li vekil ve partililerden bir talepte bulunan Yaşar Şanlı, “Parti programınızda devlet memurlarının güvenliğine dokunulmayacak yazısını görmek istiyoruz. AKP bunu kaldırmak istiyor” dedi. Bu talebe karşılık veren Akar ise, “AKP döneminde 5 bakan değişti. Bu milli olay, partilere göre değişmemeli. MEB’nin öncelikle milli olmasını sağlamalıyız. Her bakanın ideolojisine, düşüncesine göre milli eğitim programı değişti” ifadelerini kullandı.

 

“MEB ULUSAL OLMALI”

Köy okullarının açılması gerektiğinin altını çizen Akar, “Kapatılması zaten yanlış bir karardı. Öğretmenler köylere döndürülmeli. 70 bin olan öğretmen açığını, köy okullarına dağıtarak Avrupa Birliği standartlarını yakalayıp, atanamayan öğretmenler değerlendirilmeli. Bu da konsensüs sağlanarak olur. MEB politikaları ulusal olmalı. Zaman zaman yenilenmeli. En kötüsü de örgütlenme önündeki problemler. 12 Eylül’de 12 buçuk milyon olan örgütlü insan sayısı bugün 600 bine gerilemiş. Taşeronu kaldıracağız. Personel açıklarını tamamlayacağız” diyerek sözlerini noktaladı. Görüşmelerin ardından Akar ve Küçükkaya, Ağustos ayında atama bekleyen 40 bin öğretmen için imza atarak destek verdiler. Hilal GÜDÜCÜ

17 Nisan 2015 Kocaeli- SiyasetYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu mask
Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu

Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu mask
Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu
5 milyon emeklinin maaşı değişecek! mask
5 milyon emeklinin maaşı değişecek!
7.3 büyüklüğünde deprem! mask
7.3 büyüklüğünde deprem!
YHT, o kente de gidecek mask
YHT, o kente de gidecek
Posco eleman alacak mask
Posco eleman alacak

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR