“Andımız’ın neresi kötü?”

İl Genel Meclisi’nin Ekim ayı 4. oturumunda “Andımızdaki Türküm, doğruyum sözcüklerinin nesi kötü. Bu paketi sizler de içinize sindiremiyorsunuz!” şek...

BÜYÜT


İl Genel Meclisi’nin Ekim ayı 4. oturumunda “Andımızdaki Türküm, doğruyum sözcüklerinin nesi kötü. Bu paketi sizler de içinize sindiremiyorsunuz!” şeklinde konuşan CHP’li Erdal Baş’a, Meclis başkanı Kılıç “Bunun yeri burası değil. İsterseniz dışarıda basın açıklaması yapın” dedi.
İl Genel Meclisi’nin Ekim ayı son oturumu dün Valilik 100.Yıl Toplantı Salonu’nda Fahim Kılıç başkanlığında gerçekleştirildi. Gündeme geçmeden önce söz alan AKP’li Ahmet Yağız önceki gün Bağımsız üye Hacı Kocabay’ın gündeme getirdiği konuya cevap verdi. Dilovası’nda öğretmen açığı olduğunu iddia eden Kocabay’a cevap veren Yağız, “208 öğretmen açığı var dediği için ben derslerin resmen boş olduğunu sandım. Şu anda 319 kadrolu öğretmen, 104 tane de sözleşmeli öğretmen var. Dersler boş geçmiyor. Öğretmen açığı zaten Türkiye’de olan bir sorun” dedi. Konu daha sonra yeniden görüşülmek üzere gündeme alındı.
“TARTIŞILACAK BİR ŞEY YOK”
Gündemin en çok tartışılan maddesi ise CHP’li Dursun Genç’in gündeme getirdiği Dilovası’ndaki kömür tozları oldu. Bu konuda Çevre Komisyonu’nun hazırladığı rapor okundu. Bununla ilgili konuşan Kılıç, “Bu konunun tartışılacak bir şeyi yok. Orada herkesin kabul ettiği bir toz ama orada kurulan Kömür OSB’deki işletmeciler yasal olarak sorumluluklarını yerine getirmiştir. Yine de orada toz var. Bu konuda yetkililer titizlikle ilgileniyor. Ben buradaki sorunun tam anlamıyla bitmesi için ellerinden geleni yapacaklarına inanıyorum. Lütfen bu konuyu kapatalım. Bu konuyla ilgili şerh yoksa müdahale edemem” ifadelerini kullandı.
“KÖMÜRCÜLER OSB’DEN KAYNAKLANIYOR”
Dursun Genç ise yaptığı araştırma neticesinde buradaki tozların Kömürcüler OSB’den kaynaklandığını söyledi. Bölgede OSB’ye yakın bir okul olduğunu ve bunun çocuklar için tehlike arz ettiğini belirten Genç, Kömürcüler OSB’nin kaldırılmasını istedi. Dilek ve temenniler bölümünde söz alan bağımsız meclis üyesi Hacı Kocabay Dilovası Kömürcüler OSB ile ilgili söz aldı. Kocabay, “Siz benim propaganda yapacağımı söylediniz. Allah’a şükür böyle bir şey olmadı” dedi. Daha sonra yine Dilovası’ndaki eğitim sorununa değinen Kocabey, “Ben ücretli öğretmenden bahsediyorum. Güzel bir iş bulduğunda her an gidebilecek öğretmenlerden bahsediyorum” diye konuştu.
“EN ŞANSLI İLÇE DİLOVASI”
Ben boş ders geçiyor demedim diyen Kocabay, “Bilgisayar öğretmeni olmadığını için öğrencilerin muhasebe dersini öğrenemediğini söyledim. Ben iddia ediyorum arkadaşın bahsettiği sözleşmeli öğretmenler hangi okullarda görev yapıyor” diye sordu. Kocabay’a cevap veren Kılıç, “Kocaeli’nin batısında bahsedilen ilçelerin arasında en şanslı olan ilçe Dilovası. 3 bine yakın öğretmen açığı olduğu doğru ama öğretmenim yok denebilecek bir sorun yok. Bunu Dilovası’na mahsus bir konu gibi gündeme getirmenin anlamı yok. Öğretmen açığı her yerde var. Çayırova ve Darıca’da bu sorun Dilovası’ndan çok daha fazla ön planda” açıklamasında bulundu.
“YERİ BURASI DEĞİL”
Son olarak söz alan CHP’li Erdal Baş pazartesi günü bizzat Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ve ülke gündemini bir hayli meşgul eden Demokratikleşme Paketi ile ilgili konuşmak istedi. Baş’a söz vermek istemeyen Kılıç, bunun şimdi tartışılacak bir konu olmadığını belirterek, “Bunun yeri burası değil. İsterseniz dışarıda basın açıklaması yapın” şeklinde konuştu. Konuşmakta ısrar eden Baş, “Andımızdaki Türküm, doğruyum sözcüklerinin nesi kötü. Bu paketi sizler de içinize sindiremiyorsunuz. Bunu CHP yapsaydı komünistlik derdiniz. Ama AKP yaptığı için adı demokratikleşme paketi oldu” şeklinde konuştu.

05 Ekim 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR