Saraçoğlu, imamlara tarım bilgisi verdi

İzmit İlçe Müftülüğü tarafından düzenlenen panelde Bitkisel Tedavi Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu, tarımda tohum politikalarını konuştu.İzmi...

BÜYÜT

İzmit İlçe Müftülüğü tarafından düzenlenen panelde Bitkisel Tedavi Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu, tarımda tohum politikalarını konuştu.

İzmit İlçe Müftülüğü, dün tarım konulu bir panel düzenledi. Panele İl Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu, İzmit İlçe Müftüsü Abdulkadir Keşvelioğlu, Türk Diyanet-Sen İl Temsilcisi Numan Uysal, Müftü Yardımcıları ile imamlar ve müezzinler katıldı. İl Müftülük Konferans Salonu’nda gerçekleşen panelde konuşma yapan Saraçoğlu şunları dile getirdi “Viyana Üniversitesi’nde yaptığımız çalışmalarda üç tip tohumu inceledik. Birinci tohum geleneksel bir tohumdur. Bu tohum Anadolu’nun kendi içinde yetişen ve üremesi mümkün olan bir tohumdur. Diğer tohumlar Hibrit yani iki türün karışımı olan tohumdur, diğeri de genetiği oynanmış, yani GDO tohumudur.

ŞEKER HASTASI KOMAYA GİRER
Bu iki türün üretimi mümkün değildir. Örnek verirsek insanları kandırıyorlar. Mesela çevrede yaban mersini diyorlar. Şeker hastalığına iyi geliyor diye bir izlenim bıraktılar. Asıl yaban mersini Karadeniz ve Akdeniz de yetişen tadı kremsi olan bir bitkidir. Yemekten önce yerseniz midenizin asit seviyesi korur. Ama şekerli ve kuruyemişçilerde satılan diğer tatlandırılmış yaban mersini dedikleri İngiliz Ayısı adlı bir bitki türünün ürünüdür. Şeker hastası bunu yerse ne olur. Komaya girer”

İNSANLAR TEKNOLOJİDEN KAÇIYOR
Saraçoğlu konuşmasının devamında ise “Bir zamanlar insanlar teknolojiye koşuyordu, şimdi ise kaçıyorlar, doğal ve doğal olanı arıyorlar. Tohum artık biyolojik ve ekonomik silaha dönüştü, tohumların genetiği ile oynanması sonucu çöp yediğimizi iddia ederek “1978 yılında çiftçimize bu genetiği oynanmış tohumlardan vermeye başladılar. Çiftçimiz ekti bedava bu ürün ile %80 verim aldı. Bu nedenle üretimi arttırdılar ama insanın zarar görmesini sağladılar. Vitaminler proteinler kayboldu. Üzülerek belirtiyorum çöp yiyoruz” dedi.

17 Mart 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR