&'CHP’nin tavrı sonuç verecek&'

CHP'li Güneş: Mahkemeye şantaj yapmadık, Meclis’te siyasal eylemde bulunduk.“Geçici Meclis Başkan’ı Oktay Ekşi yemin etti ve bir kanun teklifi verecek...

BÜYÜT

CHP'li Güneş: Mahkemeye şantaj yapmadık, Meclis’te siyasal eylemde bulunduk.
“Geçici Meclis Başkan’ı Oktay Ekşi yemin etti ve bir kanun teklifi verecek. Bu öneriye AK Parti’nin yaklaşımını göreceğiz. Açık söz aldığımız takdirde CHP’de gereğini yapacak. İnşallah bugün Cemil Çiçek ve Haluk İpek CHP’nin 2002’deki yaklaşımını özümsemiş ve algılamış olarak gelir. Biz bu durumu yapınca hatanın ne olduğunu anladılar. Karşı taraf çözüm yolunda bir adım atmalı beraberce halledilmesi gerekiyor.”

Tv8’de Erkan Tan’ın konuğu bugün CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Hurşit Güneş oldu.

MAHKEMEYE ŞANTAJ YAPMADIK, MECLİS’TE SİYASAL EYLEMDE BULUNDUK
“Biz mahkemeye şantaj mı yaptık yoksa Meclis’te siyasal eylemde mi bulunduk? Hem Meclis’e saygılı olduk hem de çözümün yolunu gösterdik. Hangi çözümle gelirseniz gelin ama bir çözüm ile gelin. Evrensel hukuk ve demokrasi çerçevesinde olacak. Sadece 2 kişi için olmasında bir sorun var demek olur. Bu sınırlı bir demokratik çözümdür. Demokrasiyi tam algılayan bir yaklaşım değildir. Gerçekten hukuk devletinden yanaysanız yemin ederken yeminin içeriğine dikkat edeceksiniz. And içip, içeriğini gerçekleştirmeyeceksiniz. Olmaz böylebir şey.”

SANIYORUM Kİ CHP’NİN TAVRI SONUÇ VERECEK !
CHP’nin tutuklu vekilleri hakimin bırakamayacağını da düşündüler mi sorusu üzerine Güneş “Böyle bir rezaleti biz nereden bilelim. Müneccimmiyiz biz. İlgili bir hakim ben olsam salardım dedi. Ak Parti aleyhine yargı karar verirse milli iradeye karşı derler. Mahkemeleri düzenledikten sonra yargıya saygı derler. 3 milletvekilinin BDP’lilerden farkı üzerlerinde suç olmaması. Adam hüküm giyebilir diye milletvekili hakkını elinden alacak mısınız? Şu anda suçsuz mu, milletvekili hakkı var mı? Var. O zaman neden yemin edemiyor? Balbay için Haberal için oy verildi ama mecliste değil, değil mi? Bu adaylarımız milli irade tarafından desteklendi sorun çıkmadı. Seçim öncesinde de bağımsız olarak BDP’liler ile sorun oldu. Çözüm isteyen parti CHP hemen ayağa kalktı. Tayyip Erdoğan suçluydu, mahkum oldu. Kim onu parlamentoya soktu, yasal değişiklik yaptık, her türlü çözümü AK Parti lideri için yaptık, suçlanan fakat suçlu olmayan milletvekilleri için mücadele eden CHP. Yemin törenine girdi ama yemin etmedi. İki arkadaşımız aynı bizim durumumuzda açın yollarını dedik. Öyle anlıyorum ki sonuç verecek gibi.”

TUTUKLU VEKİLLERİMİZİ MİLLET SEÇTİ, YSK ONAY VERDİ, UYGUNSUZLUK BUNUN NERESİNDE?
“ Biz bir grubuz, 2 kişi yemin edemediği için bizde yemin etmedik. İkisi CHP’deni biri MHP’den 3 milletvekili yargılanıyorlar, suçlu değiller sadece suçlanıyorlar. Ben partinizden miletvekili olmak istiyorum diyorlar ve bizde sizin gibi birini aday listemize tabii ki koyarız, senin milletvekili olmanı engelleyen bir şey var mı getir görelim diyoruz. Üye olmasında bir sakınca yoktur deniyor. YSK uygundur diyor, Resmi Gazete de yayınlanıyor. Millet seçiyor, herhangi bir uygunsuzluk yok burada, sen tutuklusun salmayız seni diyorlar. 800 gündür suçluluğu olmayan bir insan içerde, gelip yemin edemiyor düşünebiliyor musunuz?”

DEMOKRASİYİ GERİLETEN PARTİ AKP!
“Makul tutukluluk süresi artık Türkiye’ye gelmeli. Yargılama süreci 3-5 sene sürer mi? Biz Türkiye’de demokrasiyi savunuyoruz, barajlara, siyasi yasaklara karşıyız. Özgürlüğün ve demokrasinin partisi CHP, demokrasiyi gerileten ise AKP.”

BABACAN’IN İDDİASI DOĞRU ANCAK YÖNÜ YANLIŞTI!
“AKP iktidar olanaklarını çok iyi kullandı. Bir iş adamına sen nasıl tahmin yaparsın ben senin üzerine çullanırım dedi. Muhtarları ürküttüler. Büyük borçlanma, geçici refah artışları sağladı. Babacan, CHP iktidara gelirse faizler yükselir dedi. Faizlerin değişeceği iddiası doğruydu. Düşerdi biz gelsek faizler. Faizler seçimden öncede artıyordu ama daha da artacak.”

“Ergenekoncular yargılanıp suçlu ise hüküm giymesini değil ise salıverilmesini istiyoruz”
“Şeriat düzeni getireceksin dedi attı içeri adamın birini. Adam 2 senedir içerde suçlumu değil, hala deliller toplanıyor. Bunun anlamlı bir tarafı var mı? Bu caiz midir? Suçladığınız bir kişinin makul sürede yargılanması gerekir. Makul yargılanma süreci olması lazım. Bütün Ergenekoncuların bir an önce yargılanıp suçlu ise hüküm giymesini ya da salıverilmesini istiyoruz.”

“Biz olmasak Türkiye yörüngesini yitirecek!”
“Bülent Gedikli CHP’nin seçim bildirgelerinde İntibak Yasası yok dedi. Ama İntibak vardı. İntibak yasası olacak iş değil, bunun gerçekçiliği yok dedi. Yani AK Parti’nin siyaset türü bu. Zor intikal ediyorlar. Sonra düzeltiyorlar. Biz olmasak Türkiye yörüngesini yitirecek.”

29 Haziran 2011 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR