Cihan Hastanesi, zor bir ameliyata daha imza attı

Yumurtalık kistleri neredeyse her kadının yaşamı boyunca en az bir kez karşılaştığı bir sağlık sorunu. Ancak “dermoid” adı verilen yumurtalık kisti,...

BÜYÜT

Yumurtalık kistleri neredeyse her kadının yaşamı boyunca en az bir kez karşılaştığı bir sağlık sorunu. Ancak “dermoid” adı verilen yumurtalık kisti, hem nadiren görülmesi hem de tespit ve ameliyatının zor olması nedeniyle dikkat çekiyor. Geçtiğimiz günlerde Cihan Hastanesi’nde zorluğuyla bilinen dermoid kist ameliyatı başarıyla gerçekleştirildi.


ZOR BİR AMELİYAT

Cihan Hastanesi’ne Adapazarı’ndan başvuran bir hastanın yumurtalığında tespit edilen 13 cm çapındaki dermoid kistine Op. Dr. Gökhan Gümüştaş ve Op. Dr. Mehmet Müezzinoğlu tarafından müdahale edildi. Ender görülen, tespiti ve cerrahi olarak alınması oldukça zor olan bu ameliyat başarıyla gerçekleştirildi ve hasta ameliyatın ikinci gününde taburcu edildi.

 

“DERMOİD KİSTLER ANNE KARNINDA OLUŞMAYA BAŞLAR”

Yapılan ameliyatta hastanın yumurtalığından diş ve saçtan oluşan bir doku çıkarıldı. Konuyla ilgili açıklama yapan Op. Dr. Gökhan Gümüştaş, nadiren de olsa bu tür vakaların yaşandığını ifade ederken, “Bunun sebebi daha anne karnındayken yumurtalığa dökülerek burada kalan, bebeğin farklı doku ve organlarının oluşumunu sağlayan germ hücreleridir. Bu hücreler ergenlik dönemine dek diş, saç, kıl, tırnak, kemik, kıkırdak yağ, tiroid gibi dokular olarak yumurtalıkta gelişen bir kese içinde tümörleşir. Bu tür oluşumlara ‘dermoid kist’ adı verilir ve cerrahi müdahale ile alınması gerekir” dedi.

 

“DERMOİD KİSTLER UZUNCA BİR SÜRE BELİRTİ VERMEZ”

Vücutta bulunan hemen her dokuda kist oluşabildiğini belirten Gümüştaş, yumurtalıkta oluşan kistlerin genellikle diğer organlarda oluşanlardan nispeten küçük olmaları ve diğer organların fonksiyonlarını bozmamaları nedeniyle uzunca bir süre belirti vermediğini ifade etti. Dermoid kistlerin kasık ağrısı ve ilişki sırasında ağrı gibi şikâyetlere yol açabildiğini söyleyen Gümüştaş, “Çok büyük kistler karında şişliğe neden olabilir. Bu tarz büyük kistlerin yumurtalıkta dönmesi, burkulması hatta kesesinin yırtılıp içindeki sıvı, kıl, diş benzeri oluşumların karın içine akması halinde ani ve şiddetli kasık ve karın ağrıları, bulantı, kusma, bayılma, hatta kanama yaşanabilir” dedi.

 

“ERGENLİK DÖNEMİNDE JİNEKOLOJİK MUAYENE ÖNEMLİ”

Nadiren görülen dermoid kistlerin, daha az bir olasılıkla kansere kadar ilerleyebilme riski taşıdığını vurgulayan Gümüştaş, “Tespitinin zor olmasıyla bilinen dermoid kistlerin, özellikle ergenlik döneminde daha rahat tespit edilebilmesi nedeniyle, uzman hekim tarafından ultrasonografi ve benzer teşhis yöntemleri ile muayenenin önemi büyüktür” dedi. Bu tür ameliyatlarda alınan kistin, oldukça düşük olmasına rağmen kanser riski açısından da patolojik olarak incelendiğini belirten Gümüştaş, özellikle ergenlik döneminde düzenli muayenenin önemli olduğunun tekrar altını çizdi.

14 Ocak 2015 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR