Milli Eğitim Bakanlığına çarpıcı sorular...

Türk Eğitim-Sen (TES) Kocaeli 1 No’lu Şube Sekreteri Feyzullah Divli sendika binasında gerçekleştirdiği basın açıklaması ile 2016-2017 Eğitim Öğretim...

Türk Eğitim-Sen (TES) Kocaeli 1 No’lu Şube Sekreteri Feyzullah Divli sendika binasında gerçekleştirdiği basın açıklaması ile 2016-2017 Eğitim Öğretim yılı başlarken ortaya çıkan sorunlara tepki gösterdi. Divli “Öyle ki eğitimle alakalı bütün dertleri, sıkıntıları, sorunları çözdük; sıra okullarda yardımcı kaynak kitap meselesine geldi” dedi.

 

BÜTÜN SIKINTILARI ÇÖZDÜK DE…

Şube Sekreteri Divli, “Okullar açılalı neredeyse 4 hafta oldu. Hala ders kitapları eksik. Hala binlerce öğretmen açıkta ve hala okullarda huzursuzluk diz boyu. Tüm bunlar yetmezmiş gibi bir de komik ve anlamsız uygulamalarla yeni çıkmazlara sürükleniyoruz.  Öyle ki eğitimle alakalı bütün dertleri, sıkıntıları, sorunları çözdük; sıra okullarda yardımcı kaynak kitap meselesine geldi. Hatta bazı şube müdürleri sınıflara baskın yapacak kadar durum vahimmiş vesselam. Bu duruma gülmek isterdik lakin hangi okula gitseniz aynı sıkıntı; hangi öğretmeni dinleseniz aynı üzüntü” açıklamasında bulundu.

 

CEVAP İSTEYEN SORULAR   

“Tek derdi öğrencisine iyi bir gelecek hazırlamak olan öğretmenlere bu eziyetin manası nedir? Buradan defalarca sormak istiyorum” diyerek Milli Eğitim Bakanlığı’na çarpıcı sorular yönelten Divli “Bir öğrencinin dersi daha iyi anlaması, sınavlara daha iyi hazırlanabilmesi için yardımcı kaynaklardan faydalanması eğitim ve öğretim açısından zararlı mıdır? Öğretmenler yardımcı kaynakları öğrencilere zorla mı aldırmaktadır? Almayan öğrencileri cezalandırmakta mıdır?

Okullarda yardımcı kitap kullanılmasını, bazı yayınevlerine fayda sağlama olarak algılayanlar; hatta bazı öğretmenlerin bu işten ekonomik fayda sağladığını iddia edenler, MEB’in 100 Temel Eser tavsiyesi için de aynı duygu ve düşünceleri paylaşıyorlar mı? Türkçe Edebiyat öğretmenlerimizin, öğrencilerine herhangi bir kitap tavsiye etmesi de bu anlamda bir kanının oluşmasına sebebiyet verebilir mi?

Bugün öğretmenleri yardımcı kaynak kitaptan ekonomik çıkar sağlamakla itham edenler, 20 gündür açık olan okullarda hala bazı ders kitapları olmadığının özeleştirisini neden yapmıyorlar?

​Eğer bir ülkede yardımcı ders kitaplarına ihtiyaç duyuluyorsa, burada sorgulanması gereken ihtiyaç duyan mıdır? Yoksa eğitimi bu noktaya getiren sistem midir?

​Bir ülkede eşit şartlarda eğitim almak her Türk vatandaşının hakkıdır. Özel okullarda her türlü yardımcı kaynakla sınavlara hazırlanan bir öğrenci ile, bunları yasakladığınız Devlet okulunda okuyan öğrenciler nasıl eşit şartlarda yarışabilirler? Yoksa bugün eğitim camiasına bu dayatmayı yapanlar çocuklarına bu yardımcı kaynakları aldırmamakta mıdırlar? Yoksa çocuklarını özel okullarda mı okutmaktadırlar? Serkan BORLAK 

13 Ekim 2016 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

ismail - Kaynak kitap ta ne oluyor sayın sendikacı devletin verdiği kitaplar yetmiyormu,komik olmayın.

Yanıtla . 0Beğen 13 Ekim 10:14
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR