Sivil toplum adaylarla buluşamadı

      Kocaeli Küçük Millet Meclisi (KMM)’nin 7 Mart tarihli aylık toplantısı önceki akşam Sivil Toplum Merkezi’nde “Sivil Toplum, Belediye Başkan Aday...

 

 

 

Kocaeli Küçük Millet Meclisi (KMM)’nin 7 Mart tarihli aylık toplantısı önceki akşam Sivil Toplum Merkezi’nde “Sivil Toplum, Belediye Başkan Adaylarıyla Buluşuyor” başlığı altında gerçekleştirildi. Kocaeli KMM Girişimcisi Bahri Odabaş’ın başkanlık ettiği programa adaylardan DSP Büyükşehir Başkan Adayı Selman Gürpınar, SP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Birol Aydın ile DSP İzmit Belediyesi Başkan Adayı Gazanfer Seyhan ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. STK’nın belediye başkan adaylarından 10 isteği başlığı altında adaylara 10 maddeden oluşan protokol imzalatıldı.

SİYASİLERİN AZİZLİĞİNE UĞRADIK

Yerel seçimlerle ilgili slayt gösterisi ile başlayan program Bahri Odabaş’ın açılış konuşmasıyla başladı. Odabaş, Kırım Yürüyüşü azizliğinden sonra siyasi partilerin azizliğine uğradığını belirterek katılmayan siyasi partilere gönderme yaptı. CHP ve MHP’nin geleceklerini söyledikleri halde gelmediklerini de ekleyen Odabaş, “AKP ise davetimize geri dönmedi. Tüm partilerin adayları bir araya geleciği söylenmişti ama olmuyor. Bu kısır döngüyü kırmaya çalışmalıyız” dedi.

YER ALTI METROSU

Koltukları boş bırakanların halkoylarını da boş bırakacaktır diyerek ekleme yapan Bahri Odabaş, sözü adaylara bıraktı. İlk olarak söz alan Selman Gürpınar, diğer belediye başkan adaylarının da olmasını istediğini belirterek, “Kocaeli, belediyecilik anlamında sorunlar yumağına dönüştü. Özellikle trafik, büyük bir sorun haline geldi. Kocaeli’ye mutlaka bir çevre yolu yapılmalı. Bu sistem Büyükşehir’in zorlaması ile gerçekleştirilebilir. DSP olarak yer altı metrosu projesini gerçekleştirmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

HERKESİN MEGA PROJESİ VAR

Ardından söz alan Birol Aydın ise adayların eşit şartlarda yarışmadığını, bazı adayların reklamı çok iyi kullandığını bazılarının ise bunun için şartlarının iyi olmadığını belirterek, “Seçime giren tüm parti adaylarıyla hemşeriyiz. Huzur için plan yapmak gerek. Ciddi bir bütçemiz, olanağımız var. Yapılanlar ise bu bütçeyle yetersiz kaldı. Bizim mega projemize gelince, kimin mega projesi? Herkesin mega projesi var. Engelli vatandaşın mega projesi onu hayata bağlayacak projelerdir. İşsiz gencin mega projesi iş bulmasıdır” dedi.

STK’NIN BAŞKAN ADAYLARINDAN 10 İSTEĞİ:

1-Belediye bütçesinin şeffaflaşması, belirli periyotlarla kamuoyuyla paylaşılması, katılımcılık ve hesap verilebilirliğin yönetim ilkesi olarak benimsenmesi.

2-Alt yapı ve raylı sistemler başta olmak üzere toplu taşıma yatırımlarının arttırılması, trafik ve otopark sorunun çözümü.

3-Park, bahçe, kütüphane, meydan gibi kamusal alanların artırılması.

4-Kentsel dönüşüm ve imar planlarının tartışmaya açılarak paydaşların görüşlerine başvurularak uygulamaya konması.

5-Şehir temizliğine önem verilmesi, yeşillendirilme çalışmalarının yapılması.

6-Dezavantajlı grupların sosyal yaşama katılımı için projelerin üretilmesi, pozitif ayrımcı şehircilik politikalarının hayata geçirilmesi, kadın sığınma evlerinin açılması.

7-Sivil toplumun desteklenmesi, kent yönetimine paydaş kabul edilmesi, fikir ve projelerden yararlanılması, eleştirilerden rahatsız olunmaması.

8-Kültürel varlıkların açığa çıkarılması, korunması ve turizmin teşviki.

9-Sosyal ve kültürel faaliyetlerin arttırılması ve desteklenmesi.

10-Yoksulluk ve işsizlikle mücadele, yeni istihdam alanlarının yaratılması.

08 Mart 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR