Özak yabancı öğrencileri ağırladı

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, Kocaeli Üniversitesi’nde eğitim gören yabancı uyruklu öğrencileri makamında ağırladı. Ziyarette yab...

BÜYÜT

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, Kocaeli Üniversitesi’nde eğitim gören yabancı uyruklu öğrencileri makamında ağırladı. Ziyarette yabancı öğrenciler Kocaeli’de gördükleri değişimi Özak’a anlattı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği (KİSA) Başkanı Mehmet Baydemir, yönetim kurulu üyeleri ve yabancı uyruklu öğrencileri makamında ağırladı. Samimi bir ortamda gerçekleşen ziyarette Başkan Vekili Özak, Kocaeli’deki değişimi Kocaeli Üniversitesi’nde eğitim gören yabancı uyruklu öğrencilerden dinledi.

KOCAELİ HIZLA DEĞİŞİYOR
Kocaeli Üniversitesi’nde eğitim gören yabancı uyruklu öğrenciler Kocaeli’nin hızlı bir değişim içerisinde olduğunu söylediler. Bundan 4 yıl öncesi ile şimdiki durumun çok farklı olduğunu söyleyen öğrenciler, Umuttepe yolunun bile bu değişimi çok güzel anlattığını söyledi. Yapılan hizmetleri yerel gazetelerden takip ettiklerini söyleyen öğrenciler, yeşil miktarının arttığını ve arıtma tesisleri ile Körfez’in temizlenmesinin güzel gelişmeler olduğunu belirtti.

“YABANCI ÖĞRENCİ SAYISI YETERSİZ”
KİSA yönetimi ile yabancı uyruklu öğrencileri misafir eden Başkan Vekili Zekeriya Özak ise Kocaeli Üniversitesi’nde eğitim gören yabancı uyruklu öğrenci sayısının tüm öğrenciler içerisinde yüzde 1’e tekabül ettiğini belirterek, bunun Kocaeli gibi bir kent için yeterli olmadığını vurguladı. Dünyanın değiştiğini belirten Özak, “Ülkeler eskisi kadar birbirine uzak değil. İletişimin gelişmesiyle farklı ülkedeki insanlara ulaşmak çok kolay. Herkes birbirine neredeyse akraba oldu. Bunun zenginliğe dönüşmesi lazım. Her zaman bundan faydalanmak lazım. Tabi sizin buna büyük katkı sağlamanız gerekiyor. Karşılıklı iletişimle dostluğumuzun pekiştirilmesinde büyük fayda var” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE’NİN GÖNÜLLÜ ELÇİSİ OLACAKLAR”
KİSA’nın 2012 yılının Ekim ayında kurulduğunu belirten KİSA Başkanı Mehmet Baydemir ise farklı ülkelerden gelerek Kocaeli’de eğitim gören öğrencileri kente kazandırmak, sosyo-kültürel ihtiyaçlarını karşılamak ve ülkelerine döndüklerinde Türkiye’nin birer gönüllü elçisi olmalarını sağlamak amacıyla böyle bir çalışmayı başlattıklarını vurguladı. Şehir içi ve şehir dışı gezileriyle öğrencileri kaynaştırdıklarını belirten Baydemir, düzenledikleri ‘Ülke Tanıtım Günleri’yle farklı ülkelerden farklı kültürlerin bir araya geldiğini söyledi.

ULUSLAR ARASI ÖĞRENCİ BULUŞMASI
Baydemir, “KİSA olarak düzenleyeceğimiz bir diğer etkinlik de ‘Uluslar arası Öğrenci Buluşması’. 4-5 Mayıs tarihlerinde düzenleyeceğimiz öğrenci buluşmasında uluslar arası öğrencilerimiz kendi kültürlerini tanıtma fırsatı bulacaklar. Yaklaşık 25 ülkenin katılmasını hedeflediğimiz bu buluşmada yöresel giysiler, yöresel eşyalar, yöresel müzikler yer alacak. Açılacak ülke stantlarında ülkeye ait harita, amblem ve fotoğraflar yer alacak. Ayrıca kurulacak olan sahnede yine folklor gösterileri yapacak olan öğrencilerimiz şarkılar da söyleyecek” dedi.

01 Şubat 2013 Kocaeli- GündemYÜKLENİYOR