CHP olağanüstü tüzük kurultayı bugün toplanıyor

CHP’de örgüt kulislerini hareketlendiren demokratik tüzük talebi bugün hayata geçiyor. CHP Kurultay delegeleri bugün tüzük değişikliğini oylayacak. De...

BÜYÜT

CHP’de örgüt kulislerini hareketlendiren demokratik tüzük talebi bugün hayata geçiyor. CHP Kurultay delegeleri bugün tüzük değişikliğini oylayacak. Delegelerle birlikte kurultay salonunu dolduracak olan partililer de “Demokrasi Şöleni”ne ortak olacak

Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) 16. Olağanüstü Tüzük Kurultayı öncesinde partililer adeta Ankara’ya akın etti. Parti genel merkezinde genel başkan yardımcısı Nihat Matkap başkanlığında il başkanları ile gerçekleştirilen toplantıya katılmak üzere genel merkeze gelen il örgütlerinin patronları kurultay delegelerini de bir gün öncesinden Ankara’ya çağırarak misafir etme kararı aldı. İlimizden de 17 kurultay delegesi ile il başkanı Yalçın Kuşkan ve il kadın kolları başkanı Fatma Gediksiz bugün yapılacak olan CHP 16. Olağanüstü Tüzük Kurultayı öncesinde Ankara’ya hareket etti.

CROWNE PLAZA OTEL’DE KONAKLADILAR
Ankara’da Crowne Plaza Hotel’de konaklayacak olan ilimiz partilileri dün sabah saatlerinden itibaren otele giriş işlemlerini yaptırmaya başladı. Sabah saatlerinde meclisteki makamında görüştüğümüz CHP Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Hurşit Güneş kurultay için bütün hazırlıkların tamamlandığını, demokratikleşen tüzükle birlikte CHP’nin yerel seçimlerde daha sağlam bir muhalefetle iktidarın karşısında duracağını belirtti. “Demokrasi Şöleni” adı ile toplanacak olan kurultayla ilgili çeşitli bilgiler veren Hurşit Güneş muhalefetin delegelere yaptığı “katılmayın” baskısı ile ilgili de konuştu.

BÜTÜN DELEGELER KURULTAYA KATILACAK
Partinin en eski üçüncü üyesi olduğunu belirten Hurşit Güneş; “Partimiz bugüne kadar birçok kurultay süreci geçirmiş ve kurultaylardan güçlenerek çıkmayı bilmiştir. Önümüzdeki tüzük kurultayı da partimiz açısından bir dönüm noktası olacaktır” dedi. Güneş, parti içerisinde muhalif kesimin kurultay delegeleri üzerinde 16. olağanüstü kurultaya katılmamaları için baskı yapması ile ilgili olarak da; “İlimiz kurultay delegelerinin hepsinin 16. olağanüstü tüzük kurultayına katılacağını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

İL BAŞKANLARI TOPLANDI
CHP’de bugün yapılacak 16. Olağanüstü Tüzük Kurultayı öncesinde, gerçekleştirilen il başkanları toplantısı saat 12.00’de başladı. Parti genel merkezinde yapılan toplantı basına kapalı olarak gerçekleştirildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap’ın başkanlığında toplanan il başkanları CHP kurultayları ile ilgili durum değerlendirmesi yaptı. CHP Kadın Kolları İl Başkanları da, kurultay öncesinde Anıtkabir’i ziyaret etti. Yine, CHP Gençlik Kolları Başkan ve yöneticileri de genel merkezde kurultayları değerlendirmek üzere toplandı. Gençlik kolları il başkanı bulunmayan ilimizi temsilen toplantıya kimse katılmadı.

DEMOKRASİ IŞIĞI ÖRGÜTLERE YANSIYACAK
Toplantı sonrasında gazetemize bugün yapılacak olan kurultay ile ilgili çeşitli açıklamalarda bulunan ilimizin CHP Genel Merkezi’ndeki temsilcisi Nihat Matkap’ın baş danışmanı Tahsin Tarhan kurultayın bir demokrasi şöleni olacağını dile getirdi. Tarhan; “Kurultay süreci sonrasında partinin örgüt seçimlerine yoğunlaşması gerekiyor. Biz bir demokrasi şöleni gerçekleştireceğiz ve şölenimizin ışığını bütün örgütlerimize ulaştıracağız. Bugüne kadar hiçbir örgüt seçimine müdahil olmadık. Her il ve ilçe kendi bölgesinde sandığını koydu ve delegesini seçti. CHP üyesi sağduyuludur. Örgütü için ne doğruysa onu yapacak, kim doğruysa onu seçecektir” dedi.

DEVRİM YAPACAĞIZ
Tahsin Tarhan’ı Ankara’da CHP Genel Merkezi’nde bulunan makamında ziyaret eden CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar da kurultay sürecini değerlendirdi. CHP içerisinde yeni tüzük ile birlikte büyük bir değişim havasının hakim olacağını belirten Akar; “Biz burada 16. olağanüstü tüzük kurultayımızla birlikte devrim yapacağız. Biz CHP içerisinde devrim meşalesini yakacak ve bunu bütün ülkeye bir demokrasi payesi olarak ulaştıracak, ülkemizde demokratik bir muhalefet süreci başlatarak bir sonraki dönem iktidar olacağız” ifadelerini kullandı.

KURULTAY DELEGELERİ BİRARADA
Ankara Gazi Osmanpaşa’da bulunan Zargana Restaurant’ta dün akşam gazetemiz baskıya girdiği sırada bir araya gelen ilimiz kurultay delegeleri geceyi Crowne Plaza Hotel’de geçirdi. Sabah saatlerinde kurultay salonuna hareket etmesi beklenen partililer saat 10.00’da başlayacak olan 16. olağanüstü tüzük kurultayına katılacak ve büyük bir değişim gerçekleşmesi beklenen yeni tüzüğü oylayacak. Yarın da muhalefetin imzaları ile çağrısı yapılan 17. olağanüstü tüzük kurultayı yapılacak. 16. Olağanüstü tüzük kurultayı Arena Spor Salonu’nda, 17. olağanüstü kurultay ise Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda toplanacak.

25 Şubat 2012 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR