Körfez’de sağlık çok değerli

Körfez Belediyesi Halkın Sağlığını Ön Planda Tutularak Çalışıyor Tehlikeli atıkların canlıların sağlığını tehdit eden özelliklerinden dolayı diğer...

BÜYÜT

Körfez Belediyesi Halkın Sağlığını Ön Planda Tutularak Çalışıyor

Tehlikeli atıkların canlıların sağlığını tehdit eden özelliklerinden dolayı diğer atıklardan ayrı olarak uygun bir şekilde toplanıp işlem görmesini sağlayan Körfez Belediyesi, bu kapsamda tehlikeli atıkların bertaraf edilmesini sağlıyor. Çeşitli endüstriyel faaliyetler sonucu oluşan tehlikeli atıkların doğrudan uzaklaştırılması çevresel açıdan büyük sakıncaları ortaya çıkarıyor. İnsan sağlığını her zaman ön planda tutarak çalışmalarına devam eden Körfez Belediyesi, İnsan sağlığını doğrudan veya dolaylı yönden tehdit eden bu tür atıkların özel işlemlerden geçirerek Türkiye'nin ilk ve tek atık bertaraf fabrikası İzaydaş’da toplanan atıkları yok ediyor.

 

Gelecek Kuşaklar İçin Yeni Projeler Geliştiriliyor

Doğal kaynakların ve kent dokularının en uygun şekilde korunması ve kullanılması öncelikli hedeflerinden olan Körfez Belediyesi, Su-toprak ve hava kirlenmesinin önlenmesi, Körfez’in doğal ve tarihsel zenginliklerinin korunarak bugünkü ve gelecek kuşaklara aktarılması için çeşitli projeler geliştiriyor.


Atıklar Düzenli Bir Şekilde Toplanarak Bertaraf Ediliyor

İzaydaş Atık Düzenli Depolama Sahasına gelen evsel nitelikli katı atıklar düzenli depolama yöntemiyle bertaraf ediliyor. Taban izolasyonu, Sanayi Atıkları, Özel Atıklar, Fabrikalardan çıkan atıkları ve çevresel izleme çalışmaları düzenli olarak takip ediliyor, depolama yöntemi ile atıkların çevre ve insan sağlığına etkilileri minimize ediliyor. Körfez Belediyesinin kendi bünyesindeki araçları tarafından toplanan evsel atıklar halk sağlığını olumsuz etkilemeden en çabuk şekilde Körfez Belediyesi Katı Atık Depolama Sahası'na nakli sağlanıyor.


Atıklar Enerjiye Dönüştürülüyor

Ayrıca Körfez Belediyesi tehlikeli atıkları toplayarak şantiyelerinden ve Körfez’deki hanelerden sistemli bir şekilde toplanıp çevresel açıdan zararsız olacak şekilde enerjiye dönüştürülerek daha karlı bir sisteme dönüştürülüyor. Çevresel açıdan tehlikeli olan atıklar hem enerjiye dönüştürülüyor hemde tehlike boyutları ortadan kaldırıyor.

 

Elektronik Atıklar Geri Dönüşüme Kazandırılıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın çıkardığı Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Kontrolü(AEEE) Yönetmeliği ile atık elektrikli ve elektronik eşyaların konut ve iş yerlerinden sağlıklı bir toplama sistemi ile toplanıp taşınması işinin belediyeler tarafından yapılması karara bağlanmıştı. Yönetmelik doğrultusunda harekete geçen Körfez Belediyesi, atık elektrikli ve elektronik eşyaların sağlıklı bir şekilde toplanması için bir geri dönüşüm sistemi kurdu. Atık elektrikli ve elektronik eşyaların geri dönüşüme kazandırılması ile doğal kaynakların korunması yönünde önemli bir adım atan Körfez Belediyesi, diğer yandan da enerji tasarrufunu sağlanacak ve doğaya bırakılan atık miktarı azaltmaya devam edecek.

06 Ocak 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR