CHP’nin adayları Merkez Yoklaması için ne dedi?

Cumhuriyet Halk Partisi'nde (CHP) her seçim öncesi gündeme gelen ön seçim talepleri 2015 seçimleri öncesinde de kabul görmedi. Partinin karar organı...

Cumhuriyet Halk Partisi'nde (CHP) her seçim öncesi gündeme gelen ön seçim talepleri 2015 seçimleri öncesinde de kabul görmedi. Partinin karar organı Parti Meclisi’nde yapılan oylamada ön seçim yapılmaması yönünde karar alındı. Toplantıda ilk olarak ön seçim yapılması yönünde karar alındığı bilgisi verildi.

 

MERKEZİ YOKLAMA OLACAK

Bu karara PM üyelerinin büyük bir çoğunluğu tepki gösterince oylama yapıldı. Bu sırada toplantıda zaman zaman sert tartışmalar da yaşandı. Son bölümde ise öneri olarak sunulan merkezi yoklama önerisi PM üyelerinin oyları ile toplantıdan geçti ve ön seçim yapılmaması kararı alındı. Buna göre Kocaeli’nin de aralarında bulunduğu kentlerde milletvekili adayları merkezi yoklama ile belirlenecek.

 

ŞOK YAŞANIYOR!

Öte yandan PM’de alınan ön seçim yapılmama kararı, sandık kurulması beklenen Kocaeli’de büyük şok yaşanmasına neden oldu. Ön seçimden çıkacaklarını düşünerek kampanyalarını yürüten ve çalışmalarına yön veren aday adaylarının büyük bir kesimi alınan genel merkez kararına büyük tepki gösterdi.

 

CİHAT ALTUNYUVA: Karara saygılıyız

“Parti Meclisi’miz, kurultaydan sonra en yüksek karar verme merciidir. Genel merkezimiz böyle bir karar aldı. Biz de örgüt olarak bu karara uymak zorundayız. Gerekçeli karar elimize ulaşsın, çalışmalarımızı bu yönde yapacağız. Karar partimize hayırlı olsun.”

 

YALÇIN KUŞKAN: Saygı duyulmalı

“7 Haziran milletvekili genel seçimleri ülkemiz için çok kritik. Türkiye’nin en büyük ekonomik değeri Kocaeli de süreçte çok önemli bir yer tutuyor. Parti Meclisimiz, büyük kurultaydan sonraki en büyük yetkili organdır. Alınan karar hepimizi bağlar. Bu karara uymalıyız ve ona göre davranmalıyız. Doğru olan da budur.”

 

SEFA SİRMEN: İktidarın yolu bu değil

“Bu kararın net bir şekilde açıklanmasını bekliyoruz. Merkez yoklaması kararı şayet net ise yanlış bir karardır. Bu konuda ısrar edilmemelidir. İktidarın yolu bu değildir. Örgütümüze, partililerimize değer vermeden siyaset yapılmaz. Birilerini milletvekili yapmak için bu karar alınacak diye böyle bir uygulama hatalı olur. Konuyu yeniden ele almalılar.”

 

EHLİNAZ TORUN: Ön seçim şartım yok

“Benim milletvekili aday adaylığı konusunda karar alırken herhangi bir şartım yok. Bu konuda benim özel bir şartım yoktur. Sonuçta seçmen de, genel merkez de, partililerimiz de benim tanıyor ve biliyor. Bu konuda alınacak karar ne olursa olsun ben yarışta varım.”

 

TAHSİN TARHAN: Karar şaşkınlık yarattı

“Kocaeli ön seçim istiyordu. Ben de önseçim istiyordum. Beklentimiz de bu yönde idi. Buna göre bir çalışma programı belirlemiştim. Parti Meclisi’nin merkez yoklaması kararı alması şaşkınlık yarattı. Ben bir anket çalışması yapıyorum. Anketlerin sonucuna göre karar vereceğim. Genel merkezin aldığı karara saygı duymak zorundayız. Çalışmaya devam edeceğim.”

 

HİKMET ERENKAYA; Yanlış bir karar olur

“Resmi açıklama olmadan konuşmamam yanlış ama, böyle bir karar alınması çok yanlış olur. Hayal kırıklığı olur. Genel başkanımız 3 aydır hep önseçim yapılacağını söylemişti. Herkesin beklentisi önseçim yönündeydi. Niye böyle bir karar alındığını bilmiyorum. Ben ön seçimden yanaydım.”

 

MEHMET HİLAL KAPLAN: Karar benim için sürpriz oldu

“Kocaeli kamuoyu, il ve ilçe örgütü, kamuoyunda bir önseçim beklentisi vardı. Biz de böyle bir beklenti içindeydik. Biz belediye başkanlığı seçiminde olduğu gibi bir üyelerle önseçim yapılacağını düşünüyorduk. İlimizde ön seçim yapılacak, belki bir kontenjan verilmesi gündemdeydi. Hazırlıklarımızı buna göre yapıyorduk. Merkez yoklaması kararı benim için sürpriz oldu.”

 

FAHRİ ÖRENGÜL: Karar benim için uygun

“Parti Meclisimizin aldığı karara saygı duymak lazım. Şunu da unutmamak lazım, genel beklenti önseçimin yapılacağı yönündeydi. Merkez Yoklaması kararı alınması benim için uygun. Çalışmaya devam edeceğim. Şunu da söylemeliyim ki, bu seçim çok nazik bir seçim. Kişisel beklentilerimizi bir kenara koymalıyız. Sonuç çıkana kadar yorum yaparız, karar çıkınca da küsmeden, darılmadan çalışmaya devam etmeliyiz.”

15 Şubat 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR