İl Genel Meclis üyesi Hacı Kocabay:

Bir süre önce AKP’den ayrılarak HAS Parti’ye geçen İl Genel Meclis üyesi Hacı Kocabay, AKP’den yolsuzluk yapıldığı için istifa ettiğini belirterek, “H...

BÜYÜT

Bir süre önce AKP’den ayrılarak HAS Parti’ye geçen İl Genel Meclis üyesi Hacı Kocabay, AKP’den yolsuzluk yapıldığı için istifa ettiğini belirterek, “Hayatımda yaptığım en büyük hata AKP'dir” dedi

Mehmet Allak'ın başkanlık ettiği İl Genel Meclisi’nin mart ayı üçüncü oturumu dün Yüzüncü Yıl Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Dilovası'nda ikinci etabı kurulacak olan Kömürcüler OSB'nin denetlenmesi için bir önerge sunan Hacı Kocabay'a karşı Celal Özkaraslan, “Bizim böyle bir vazifemiz yok şeklinde ses yükseltince ortam bir anda gerildi. AKP’den meclise giren fakat istifa ederek Has Parti’ye geçen Hacı Kocabay, bir itirafta bulundu. Kocabay, “AKP meclis üyeliğinden yolsuzluk yapıldığı için istifa ettim, hayatımda yaptığım en büyük hata AKP'dir” dedi.

MASRAFI BEN KARŞILARIM
Gündeme eklenecek maddeler bölümünde söz alan Kocabay, Dilovası'nda ikinci etabı kurulacak olan Kömürcüler OSB'nin yerinin uygun olmadığını ve çevre kirliliğini daha da artırdığını vurgulayarak, bir komisyon kurulmasını talep etti. AKP Grup Başkanı Celal Özkaraaslan'ın “Bizim böyle bir yetkimiz yok” diyerek sert çıkması üzerine Kocabay, “Hergün yeni bir komisyon kuruyoruz. Çevre komisyonumuz bir inceleme yapsın gerekirse masrafını ben karşılarım” şeklinde tepkisini dile getirdi.

YETKİMİZ YOK
Bölgedeki sorunu biliyoruz diyen CHP’li meclis üyesi Tehlat Osmanoğulları ise “Kömürcüler Gebze ile Dilovası arasında rastgele kuruldu. OSB yapım kararı da sonrasında alındı. Biz kömürcüler gitsin ya da kalsın demiyoruz. Biz sadece yerinin yanlış olduğunu söylüyoruz. Zaten kömürcüler de o bölgeye gelmek istemiyor” şeklinde konuştu. Konu ile ilgili tekrar söz alan Özkaraaslan, “İstenmiyorsa eylem yapılabilir ama bizim denetleme gibi bir yetkimiz yok, görevlerimiz dahilinde değil” dedi.

SÖZLEŞMELİ PERSONELE ZAM
Sık sık karşılıklı konuşmaların yaşandığı toplantıda AKP'li İsmail Öney, Hacı Kocabay'a, “Oturduğunuz yerden konuşmayı bıraktın” dedi. Kısa bir kargaşanın ardından önergenin gündemde değerlendirilmesi oy çokluğu ile kabul edildi. Gündemin tek maddesi olan sözleşmeli 25 personele zam konusu görüşüldü ve oy birliğiyle kabul edildi. Onaylanan madde doğrultusunda kamuda çalışan sözleşmeli 25 personelden mimar ve mühendislere yüzde 140, diğer personellere ise yüzde 90 zam yapıldı.

ANLAMI KALMAYACAK
Gündemde görüşülmesine karar verilen Kömürcüler OSB'de yeniden söz alan Kocabay "Kömürcüler OSB'nin hemen yanında 7 milyon TL'lik bir yatırımla Toplum Sağlık Merkezi yapılıyor. Ayrıca Dilovası'nın genişleyebileceği tek bölge OSB'nin genişletileceği alan. Dilovasında oturmak isteyenler ne yapacak, nerde oturacak. Dilovası'nın nefes alacağı tek bölge de bu alan. Ayrıca yapılan yatırımın hiçbir anlamı kalmayacak. Toplum Sağlık merkezi, sağlıksızlık merkezi olacak" dedi.

200 MİLYON DOLAR NEDEN GÖZDEN ÇIKARILDI?
Neden bu kadar telaş ediliyor diyen Kocabay, “Kömürcülerin 29 Şubat’a kadar bölgede hizmet vermeleri isteniyordu. Bu acelenin nedenini çözemedik. Bu alana az değil 200 milyon dolar yatırım yapılacak. Fakat kısa zaman sonra rezerv azalacak ve yüzde 30'lara kadar düşecek. Kömürcüler de iş yapamaz hale gelecek. 200 milyon dolar neden gözden çıkarıldı? Anlayabilmiş değiliz. Dilovası'na zaten kefen giydirildi. Dilovası’nı sevdiğinizi kanıtlayın” şeklinde konuştu. Özkaraaslan söze girerek 2011 yatırımlarıyla Dilovası'nı sevdiğimizi kanıtlıyoruz” şeklinde cevap verdi.

UZLAŞMA KOMİSYONU TARTIŞMASI
Konu ile ilgili söz alan CHP'li meclis üyesi Ahmet Uzun, “Dilovası halkı yer seçiminde yapılan yanlışlıklardan bahsediyor. Biz de halkın meclisi olarak bu konunun meclisimizde yer almasını istiyoruz. Neden hastanenin kenarına yapılıyor bu OSB. Alikahya OSB, Kibar OSB, Demirciler OSB'de yapılan yanlışlıklardan dönme şansınız var. Yanlış alınan komisyon kararlarının altında imzanız olduğu için mi sözünüzden dönemiyorsunuz? Uzlaşma komisyonunda yer aldığınız için mi?” dedi.

PARLAMA, HIRLAMA
“Bu mecliste uzlaşma ya da kamulaştırma diye bir komisyon yok” diyen Özkarasalan'a karşı Uzun, belgeleri ve imzaları yarın size getiririm” şeklinde çıkıştı. AKP’li Hüseyin Yazıcı söze girerek, “Burası ders çalışma yeri değil. Keşke daha önce konu ile ilgili bilgilendirme yapsaydınız. Konu armut gibi önümüze düştü. Ne oyladığımızı bile bilmiyoruz” dedi. CHP Grup Başkanı Ahmet Elmas da konuya dahil olarak, “Konu gündeme gelir gelmez karşı taraf parlıyor, bu taraf hırlıyor. O komisyonlarda ben de yer aldım, o zaman doğru olduğuna inandığımız şeyi yaptık. İsterseniz çare bulursunuz. Bakanınız ile konuşmayı deneyin” şeklinde konuştu.

OY ALAMADI
Bu sırada Celal Özkaraaslan konuşma sırasına karışmaya çalışınca CHP sıralarından başkan kim sesleri yükseldi. Özkaraaslan, “Maksat Dilovası değil. Şovlarını basın önünde sergilemek. Beni hain ilan edemezsiniz” dedi. Kendisine “Siz kimin oylarıyla buraya gediniz” diyen Özkaraaslan'a, Kocabay, “AKP meclis üyeliğinden yolsuzluk yapıldığı için istifa ettim, hayatımda yaptığım en büyük hata AKP'dir” şeklinde cevap verdi. Kömürcüler OSB oylamaya sunuldu fakat AKP’li meclis üyelerinden tek bir oy alamadı.

07 Mart 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR