Eylemler kapasiteyi düşürdü

Geçen yıla göre kapasite kullanımındaki düşüşe dikkat çeken Oda Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, gerilemeyi otomotiv sektöründeki eylemlere bağladı.   Koca...

Geçen yıla göre kapasite kullanımındaki düşüşe dikkat çeken Oda Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, gerilemeyi otomotiv sektöründeki eylemlere bağladı.

 

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) tarafından her ay açıklanan ilimizdeki sanayi kuruluşlarının kapasite kullanım oranı Haziran ayında yüzde 70,7 olarak gerçekleşti. Kocaeli sanayinin kapasite oranı Haziran döneminde ayında geçen yılın aynı dönemine ve bir evvelki aya göre 0.8 puan geriledi.

 

DÜŞEN SEKTÖRLER

Sonuçlar hakkında değerlendirme yapan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu yaptığı değerlendirmede, “Kapasitelerdeki bu gerilemeyi Mayıs ayı sonunda ve Haziran ayı başında otomotiv ve yan sanayi sektöründe gerçekleşen iş bırakma eylemine bağlıyoruz. Makine, otomotiv, kimya, gıda, döküm, çevre, lastik ve plastik sektörlerinde kapasiteler ortalamanın altında gerçekleşti. Haziranda petrol ve türevleri, taş-toprak, inşaat, metal ve elektrik sektörlerinde kapasite oranlarının Kocaeli ortalamasının üzerinde gerçekleştiğini tespit ettik” dedi.

 

ÜLKE GENELİ DE DÜŞTÜ

Merkez Bankası tarafından açıklanan Türkiye genelindeki aylık kapasite kullanım oranını da değerlendiren Zeytinoğlu, “Türkiye genelinde de kapasiteler geçen yılın aynı ayına göre 0.2 puan gerileyerek yüzde 75.1 oldu. Türkiye genelinde aylık bazda kapasitelerin arttığını görüyoruz. Bu artışa en büyük katkı kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatındaki kapasite artışından geliyor” diye konuştu.

25 Haziran 2015 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR