Ahşap heykel sempozyumu sona erdi

Kapanış programı ve ödül törenine Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bekir Çakır, Gölcük Beledi...

Kapanış programı ve ödül törenine Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bekir Çakır, Gölcük Belediyesi Kent Konseyi Başkanı Metin Şentürk, Gölcük Belediye Başkan Yardımcısı Levent Değirmenci, sanatçılar ve sanatseverler katıldı.

Kocaeli’nin Gölcük İlçesinde, Değirmendere bu yıl 23’üncüsü gerçekleştirilen, 3 yabancı ve 3 Türk sanatçı “Sang-Heon Lee (Güney Kore), Xiao Jucheng (Çin), Mihail Levchenco (Ukrayna), Çağdaş Erçelik (Türkiye), Songül Girgin (Türkiye), Hüseyin Ceylan’ın (Türkiye)” birbirinden güzel eserler çıkarttığı Uluslararası Değirmendere Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu sona erdi.

Gölcük İlçesi Değirmendere Çınarlık Meydanı'nda 1994 yılında başlayan ve sadece 1999 yılında Marmara Depremi nedeniyle ara verilen ve bu sene 23”üncüsü düzenlenen Uluslararası Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu, heykel sanatının gelişmesine katkı vererek ve sanatçıların yeni yapıtlar üretmelerini sağlayarak Ahşap Sanatına büyük katkılar veriyor. Gölcük Belediyesi'nin ev sahipliğinde, Gölcük Kent Konseyi ve Kocaeli Üniversitesi'nin işbirliği ile gerçekleştirilen sempozyum Türkiye'de tek Ahşap Heykel Sempozyumu olma özelliğini taşıyor.

 

Başkan Ellibeş Sanatsal Etkinlikler Gölcüğümüzün Marka Değerini Artırıyor

Sanat alanında yapılan bu tür çalışmaların Gölcüğün marka değerini arttırdığını söyleyen Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, “23 yıldır başarıyla süren, devam eden Uluslararası düzeyde bir etkinlik… Türkiye bir ilk, uzun soluklu ara vermeden Uluslararası düzeyde bir Sanatsal Etkinlik. Bu etkinliğe ev sahipliği yapmaktan büyük bir onur ve gurur duymaktayım. Mutlaka Belediye Başkanı olarak çeşitli görevlerimiz, vazifelerimiz ve sorumluluklarımız var. Halkımızın istek ve beklentilerini öncelikli olanlardan başlayarak yapmanın gayreti içerisindeyiz. Bunun üstünde Kültürel ve Sanatsal Etkinliklerle buluşmak, halkımızı buluşturmak bizim açımızdan yerel yönetim olarak çok daha önemli. Biz istekliyiz arzuluyuz, bu anlamda irademizi koyduk, koymaya da devam edeceğiz. Uluslararası düzeyde sanatçılarımızın iştirakiyle de bu sanatsal etkinliğimiz taçlanıyor ve bizleri sonsuz mutlu ediyor” dedi.

 

Sempozyuma Katkı Veren Herkese Teşekkür Ediyorum

Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bekir Çakır “ Bu yıl 23’üncüsü yapılan Uluslararası Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu bilinen en eski Ahşap Heykel sempozyumudur. Ayrıca bu sempozyum organize edilmesindeki düzenlilik bakımından da önemli projedir. Böylesi önemli çalışmalara sahip çıkan, değer veren Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş’e ve Sempozyuma destek ve katkı sağlayan Gölcük Kent Konseyi ve Kocaeli Üniversitemize teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

Ahşap Heykel Sempozyumu Gölcük’ümüzün Tanıtımında Önemli Bir Yere Sahip

Gölcük Kent Konseyi Başkanı Dr. Metin Şentürk “Gölcük'ün geleceğini şekillendirmek üzere çalışıyoruz. Yapılan bu sempozyumun, Değirmendere'nin, Gölcük'ün ve ilimizin hem ulusal hem de uluslar arası alanda tanıtımına katkı verdiğini düşünüyorum. Bu sempozyumda emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Ümit ediyorum ki bu sempozyum yıllar boyu devam eder. Sanatçılara, Gölcük'ün güzelliğine artı değer kattıkları için teşekkür ederim" dedi.

Konuşmaların ardından, yaklaşık iki hafta boyunca Değirmendere Çınarlık Meydanı’nda çalışan üçü yabancı 6 heykel sanatçısının, ortaya yeni; güz el ahşap heykeller çıkarttığı sempozyumun ödül törenine geçildi. Bu heykeller kapanış etkinliğinde protokol tarafından incelendi, yeni yerlerinde vatandaşların beğenisine sunuldu. Sanatçılara teşekkür plaketleri de takdim edildi.

 

 

31 Temmuz 2016 Kocaeli- Kültür-Sanat


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR