İzmit böyle bir seçim görmedi

    İlçe ilçe yaptığımız analizlerimizde bugün son ilçemizi değerlendireceğiz. Hem iktidar partisi AKP ve hem de ana muhalefet CHP için merkez ve en b...

 

 

İlçe ilçe yaptığımız analizlerimizde bugün son ilçemizi değerlendireceğiz. Hem iktidar partisi AKP ve hem de ana muhalefet CHP için merkez ve en büyük hedef durumundaki İzmit’te çok ilginç bir tablo ile karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz. Çünkü her iki parti için de ilçede seçimleri kazanmanın mümkün olduğu bir seçim yaşayacağız. Bir tarafta Sefa Sirmen faktörü ile CHP, diğer tarafta ise son 5 yılı başarılı geçiren Nevzat Doğan ile AKP. Belki de bizi analiz yapmakta en çok zorlayan ilçe İzmit oldu.

 

TAHMİN YAPMAK ZOR

İşte bu iki başkan adayı için de zorlu bir seçim süreci olacak. Bu sıkıntılı durum 30 Mart sonuçları ile ilgili bir tahmin yapmamızı da engelliyor. Çünkü tam manası ile ortada olan bir seçim süreci geçireceğiz. Bu konuda bizim olmasa da okurlarımızın aklında bir fikir oluşturacağını düşündüğümüz tablolarımız, sayfamızda mevcut. İzmit ilçe belediyesi, Büyükşehir, ilçe meclisi ve 2011 genel seçim sonuçlarını mahalle bazında değerlendirdiğimizde bir fikir sahibi olabiliyoruz. Söylediğim gibi, bu notlar bile bizim net bir tahminde bulunmamıza yeterli değil. Ancak yine de bu özel notları sizlerle paylaşarak karşılaştırma yapmanızı sağlamak istiyorum.

 

YEREL SEÇİMLER FARKLI

Son genel seçim notlarını değerlendirdiğimizde, ilçedeki köylerle birlikte AKP’nin açık bir üstünlüğünü görebiliyoruz. İktidarın toplam olarak aldığı 92 bin 5 oya karşılık CHP 63 bin 80 oyda kalmış. Bu da 29 bin oy gibi büyük bir farkı bizleri hatırlatıyor. Ancak bu bir genel seçim. Başbakan Erdoğan’ın, hatta AKP İl Başkanı Mahmut Civelek’in de dediği gibi yerel ve genel seçimler farklı sonuçları bizlere verebiliyor. Çünkü ilçe ve kenti yönetecek kişileri seçerken seçmen daha duygusal davranabiliyor. Kısacası yerel seçimler insan endeksli bir durum.

 

BÜYÜKŞEHİR’DE SİRMEN ÖNDE

Bunun ispatını ise 2009 yerel seçimleri bizlere yapıyor. Son Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin İzmit sonuçlarına şöyle bir baktığımızda çok ilginç bir tablo ile karşılaşıyoruz. O da AKP ve İbrahim Karaosmanoğlu’nun karizmasının ilçe merkezinde Sefa Sirmen’in karizmasının gerisinde kaldığını görüyoruz. Çünkü Büyükşehir’de Sefa Sirmen ile yola çıkan CHP köyler ve mahalleler toplamına baktığımızda İzmit’te toplam 79 bin 585 oy alarak ilk sırada yer almış.

 

AKP’YE 0 OY ÇIKAN SANDIK

AKP ve İbrahim Karaosmanoğlu ise Büyükşehir seçimlerinin İzmit sonuçlarına göre 77 bin 433 oyda kalmış. Ayrıca bir önemli not daha var sizlerle paylaşmak istediğim. Büyükşehir seçimlerinde AKP, İzmit’te hiç beklemediği sonuçları da almış. Örneğin Gündoğdu Mahallesi’nde 2114 nolu sandıkta AKP’ye hiç oy çıkmaması ilginç bir sonuç olarak karşımızda duruyor. CHP ise bu sandıkta 134 oy ile ilk sırada. Saadet Partisi ise 100 oy almış.

 

SAADET FAKTÖRÜ

Yine aynı şekilde Kadıköy Mahallesi’nde de benzer bir netice ile karşılaşıyoruz. Burada bulunan 2125 nolu sandıkta AKP’ye yine hiç oy çıkmaması, ayrıca bu sandıkta 132 oy alan Saadet Partisi’nin ilk sırada yer alması kafaları karıştıran bir sonuç olarak karşımızda duruyor. Buna benzer sandık sonuçları yine çok fazla. Tabi İzmit’teki ilginç sonuçlar bunlarla da sınırlı değil.

 

KÖYLERDE FARK ÇOK AZ

Büyükşehir seçimleri ile ilgili olarak köy sonuçlarına da bir bakalım. Bilindiği gibi köyler ilk kez ilçe belediyesi için oy kullanacak. Ve AKP’liler bu konuda kendilerine çok güveniyorlar. Hatta bazı iktidar temsilcilerine göre köylerden açık ara birinci olduklarını dahi iddia edenler var. O halde son Büyükşehir’de kullanılan köy oylarını sizlere aktaralım. AKP, İzmit’teki köylerde toplam 6 bin 310 oy almış. CHP ise 4 bin 406 oy ile ikinci sırada. Kısacası iddia edildiği gibi öyle büyük bir fark bulunmuyor.

 

BELEDİYE AKP’NİN

Son ilçe seçimlerinde ise CHP’nin, kimilerine göre yanlış aday tercihinden kaynaklı kaybettiği bir seçim var. AKP, Nevzat Doğan ile İzmit’te 66 bin 676 oy alarak seçimleri kazanmıştı. CHP ise Fikret Toker’in adaylığında 64 bin 886 oy almış ve ikinci sırada yer almıştı.

 

MECLİS İSE CHP’NİN

Belediye meclis sonuçları ise tam tersi şekildeydi. CHP, 66 bin 391 oy ile meclis çoğunluğunu eline geçirirken, AKP ise 65 bin 349 oy alarak sıkıntılı bir sonuç elde etmişti. Bu da CHP’nin adayı ile ilgili tepki tartışmalarının başlamasına neden olmuştu. Bu iki sonuç şöyle izah edilebilir: İzmit’teki fark CHP için doğru bir çalışma ile rahatlıkla kapatılabilir. Büyükşehir seçimlerinde Karaosmanoğlu’ndan bile fazla oy alan Sefa Sirmen, İzmit ilçe adaylığında bunu yapabilir.

 

AKP’NİN LİDER AVANTAJI

Peki, ya AKP’nin durumu nasıl? Bunu da şöyle izah edebiliriz. Ne kadar olumsuzluk yaşanırsa yaşansın, ben açıkçası Başbakan Erdoğan’ın liderlik karizmasından çok bir şey kaybettiğini düşünmüyorum. Türkiye genelinde oy kaybına az da olsa uğrayacaktır. Ancak bu durum onun liderliğinin önüne geçemeyecektir. Bu anlamda İzmit’teki AKP’lilerin bu avantajla yola çıktıklarını söyleyebilirim.

 

DOĞAN BAŞARISIZ DEĞİL

Ayrıca bir önemli faktör de Nevzat Doğan’ın şahsıdır. Nevzat Bey, ana muhalefetin söylediklerinin aksine, ilçenin gelişimi adına önemli çalışmalar yapmıştır. Sosyal anlamda bu kente birçok özel kazanım sağlamıştır. Kadın Yaşam Merkezi, Gölkaypark, Kültür Tepesi, Tarih Koridoru gibi büyük projeler, aynı zamanda İzmit’in yüzünü turizme dönmesine de neden oldu. Kısacası İzmit’te iddia edildiği gibi Nevzat Doğan başarısız bir başkan değildir.

 

BU KEZ RAKİP TOKER DEĞİL

Fakat bu seçim kendisi için de iyi bir tecrübe olacaktır. Çünkü karşısında bu kez Fikret Toker değil, Büyükşehir’de Karaosmanoğlu’nu geride bırakmış bir Sefa Sirmen vardır. Kendisi, genel seçim sonucuna aldanarak ipin ucunu sağlam tutmaz ise şok bir sonuçla karşılaşabilir. Ancak şurası kesin ki, Nevzat Bey’in seçimleri kazanması da kimse tarafından yadırganmaması, garipsenmemesi gereken bir sonuç olur.

 

HEYECANLI GEÇECEK

Genel manada baktığımızda iktidarın gücü ve 5 yıllık çalışma dönemi ile Nevzat Doğan ve halkın hiç bir zaman unutmadığı CHP’li Sefa Sirmen arasındaki rekabet büyük bir heyecana sahne olacak. İzmit’te çekişme hiç bitmeyecek. Seçim sonuçlarının öyle farklı bir şekilde tamamlanmasını kimse beklememeli. Fakat net bir tahmin yapamasak da, son seçim sonuçlarını değerlendirdiğimizde farklı bir fikir sahibi de olmuyor değiliz.

11 Mart 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

kararsız - Tebrik Ederim. Tarafsız ve çok güzel bir analiz olmuş...

Yanıtla . 0Beğen 11 Mart 16:59
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR