Esnaf ve Sanatkarlara 17,8 Milyar destek!

Sabancı Kültür Merkezi’nde düzenlenen bilgilendirme toplantısında konuşan Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürü Necmettin Erkan Esnaf ve Sanatkârımıza sa...

Sabancı Kültür Merkezi’nde düzenlenen bilgilendirme toplantısında konuşan Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürü Necmettin Erkan Esnaf ve Sanatkârımıza sağlanan kredi ve destek sisteminin şimdiye dek görüşmemiş boyutlara ulaştığını hatırlattı. Bu miktarın 17,8 Milyar TL seviyesinde olduğunu vurgulayan Erkan, yine esnaf ve sanatkârımıza Halk Bankası eli ile yüzde 100 destekli kredi sağlandığını, bu destek türünde şimdiye kadar 696 milyon TL’lik kredi verildiğini, sadece Halk Bankası aracılığıyla verilen desteklerle yetinilmeyip KOSGEB’den de esnaf ve sanatkârlarımıza destekler sağlandığını ifade etti. Erkan, 20 milyon TL tutarında kredi de KOSGEB eli ile esnaf ve sanatkârlarımıza kullandırıldığını belirtti.

 

GENİŞ KATILIM

Sabancı Kültür Sitesi’nde gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürü Necmettin Erkan, Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Kaya, meslek oda başkanları, meslek odaları temsilcileri ve çok sayıda esnaf katılım gösterdi.

 

BİZLERİ BİLGİLENDİRECEKTİR

Program Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve şehitler için saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı okunmasıyla başladı. Programda ilk söz alan Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Kemal Kaya kısa bir konuşma yaparak,” Yapılacak olan bu toplantının tüm esnaf ve sanatkârlarımıza hayırlı uğurlu olsun. Yapılacak yeni düzenlemeyle hem KOSGEB hem de Halk Bankası yetkililerimiz bizleri bilgilendirecektir. Bugün yoğun programına rağmen bizleri yalnız bırakmayan Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu’na çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

ESNAFI SADECE EKONOMİK DEĞER OLARAK GÖRMÜYORUZ

Düzenlenen bu toplantı münasebetiyle bir arada olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu söyleyen Genel Müdür Erkan; “Esnaf ve sanatkârlarımızın, ekonominin temel aktörlerinden olduğu hepimizce aşikârdır. Mikro sermayeleriyle ve çoğunlukla bireysel emekleriyle iş üretmeye çalışan, ekonomiye katkı sağlayan esnaf ve sanatkârlarımızın ülkemize sağladıkları sayısız hizmetler düşünüldüğünde elbette ki bizlerin görevi de onları hizmetlerimizin odağına almaktır. Biz esnaf ve sanatkârlarımızı yalnızca ekonomik değerler olarak görmüyoruz, bizim farkımız esnaf ve sanatkârımızın bir topluluktan bir toplum oluşturma gücüne sahip olduğunu bilmemizdir. Esnaf ve sanatkârlarımız tarih boyunca köklü gelenekleri ile gençlere, topluma örnek olmuş; zor zamanlarda vatanın bölünmesinin, toplumun dağılmasının önüne geçmiştir” dedi.

 

HALK BANKASINDAN 17,8 MİLYAR TL

Genel Müdür Necmettin Erkan, Esnaf ve Sanatkârımıza sağlanan kredi ve destek sisteminin şimdiye dek görüşmemiş boyutlara ulaştığını hatırlattı. Bu miktarın 17,8 Milyar TL seviyesinde olduğunu vurgulayan Erkan, yine esnaf ve sanatkârımıza Halk Bankası eli ile yüzde 100 destekli kredi sağlandığını, bu destek türünde şimdiye kadar 696 milyon TL’lik kredi verildiğini, sadece Halk Bankası aracılığıyla verilen desteklerle yetinilmeyip KOSGEB’den de esnaf ve sanatkârlarımıza destekler sağlandığını ifade etti. Erkan, 20 milyon TL tutarında kredi de KOSGEB eli ile esnaf ve sanatkârlarımıza kullandırıldığını belirtti.

 

“GENÇLERİN GİRİŞİMCİ OLDUĞU BİR YAPI İSTİYORUZ”

Son dönemde yeni bir müjde olan genç girişimci kredi desteğinden de bahsetmek istiyorum diyen Genel Müdür Necmettin Erkan “KOSGEB tarafından sağlanan hibe ve faizsiz kredi desteğinden yararlananlar hariç olmak üzere; KOSGEB Girişimcilik Destek Programını bitiren, başvuru tarihinde 30 yaşını tamamlamamış olan genç girişimci esnaf ve sanatkârlarımıza, KOSGEB tarafından onaylanan projelerini Banka’ya sunmaları durumunda 100.000 TL’ye kadar yüzde 100 faiz indirimli kredi kullandırılmaktadır. Şimdiye kadar bu destekten sadece 3 girişimci gencimiz yararlanmıştır. Bizim beklentimiz daha çok esnaf ve sanatkârımızın bu desteklerden faydalanmasıdır. Biz gençlerimizin girişimci olduğu, kendi işinin sahibi ve çocuklarına da kendi işlerini bırakabilecekleri bir yapı istiyoruz. Bizler esnaf ve sanatkârımızın yetenekleri ve ahlakları ile dünya devleri olan aile işletmeleri ile yarışabilecek yapılar kurabileceklerine inanıyoruz” dedi.

 

YAPILAN ÇALIŞMALAR

Genel Müdür Erkan, bu alanlarda yapılan çalışmaları şu şekilde sıraladı: Ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle adlarına ilk defa gelir vergisi mükellefiyeti tesis olunan ve mükellefiyet başlangıç tarihi itibarıyla yirmi dokuz yaşını doldurmamış tam mükellef gerçek kişiler için, faaliyete başladıkları takvim yılından itibaren üç vergilendirme dönemi boyunca elde ettikleri bu kazançlarının 75 bin liraya kadar olan kısmı, kanunda belirlenen şartlarda Gelir Vergisinden istisna tutulmuştur. Basit usule tabi vergi mükelleflerinin ticari kazançlarının yıllık 8.000 Türk lirasına kadar olan kısmı Gelir Vergisinden müstesna hale getirilmiştir.

 

VERGİDEN MUAF ESNAF BELGESİ

Esnaf ve sanatkârları da kapsayan, çalışanlar için 2015’te yüzde 15’ten yüzde 10’a indirilen Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) kesintisi tamamen kaldırılmıştır. Hâlihazırda gerçek usulde vergilendirilen mükellef, hiç bir şeklide basit usulden yararlanamazken kabul edilen Kanunun ilgili maddelerine göre gerekli şartlara haiz olunması durumunda gerçek usulden basit usule geçiş imkânı getirilmiştir. Geleneksel, kültürel ve sanatsal değeri olan ve kaybolmaya yüz tutan mesleklerin vergiden muaf olarak destekleneceği bir sistem oluşturulmuştur. Esnaf muaflığı kapsamındaki meslek kolları için, “Vergiden muaf esnaf belgesi uygulaması getirilmiştir.

 

PERAKENDE TİCARETİN DÜZENLENMESİ

Erkan bu başlık altında şunları söyledi; Alışveriş merkezlerinde, esnaf ve sanatkâr işletmecilerine rayiç bedel üzerinden kiraya verilmek üzere, toplam satış alanının en az yüzde beşi oranında yer ayrılacaktır. Esnaf ve sanatkâr işletmelerinin çalışma saatlerinin belirlenmesinde, meslek kuruluşunca ilgili esnaf ve sanatkâr odasının görüşü alınacaktır. Esnaf ve sanatkâr işletmelerince satışa sunulan malların etkin bir şekilde piyasadan temini amacıyla tedarik ve dağıtım kooperatifleri kurulabilecektir. Odaya kayıt sırasında, ustalık belgesi veya muadili belgeler istenmeyecektir.

 

“ESNAFIMIZI BİR ARAYA GETİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Esnaf ve Sanatkârları Bilgilendirme toplantıları ile ziyaret edilen illerdeki esnaf ve sanatkârlarımızın beklentileri ve ihtiyaçları doğrultusunda belirlenen konular hakkında ilgili kurum ve kuruluşlar ile esnafımızı bir araya getirmeye devam edeceğiz diyen Erkan “Hepinize toplantımıza katılım sağladığınız için teşekkürlerimi sunuyorum. Beklentimiz siz Kocaeli esnaf ve sanatkârının söz konusu toplantıdan ve sağladığımız hizmetlerden en yüksek faydayı sağlaması ve seslerini bize duyurmasıdır. Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyor, toplantının Kocaeli esnaf ve sanatkârlarına faydalı olmasını diliyorum” açıklamasında bulundu.

 

ESNAF BİRLİK BERABERLİĞİMİZİN TEMİNATIDIR

Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürü Necmettin Erkan’ın ardından konuşan Vali Hasan Basri Güzeloğlu, “Her birisi ülkemize değer katan esnaf kardeşlerim sizlerle burada olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Vatanın bölünmeliği uğruna hayatını feda eden tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Tıpkı şehitlerimiz gibi bu vatanın birlikte yaşama iradesine hizmet eden medeniyetin temelini teşkil eden bütün esnaflarımızı da yad ediyorum. Esnaf Anadolu’nun fethi sonrası Ahi Evran’ın felsefesiyle kardeşlik temelinde bütün bu değerlerin inşasını yapan, bugünlere ulaştıran birlik beraberliğimizin teminatıdır. Esnafa bakışımızın kazancın ötesinde bu değerleri güçlendiren bir irfanın temsilcisi olmak vasfıyladır. Sizler çıraklıktan, kalfalığa, kalfalıktan ustalığa geçerken insan olma temelinde gelişimin bir timsalisiniz” dedi.

 

“DEĞERLİ KAZINIMLAR VE AÇILIMLAR YAPILIYOR”

Esnafımızın sahip olduğu sofrası açık ama harama her açıdan kapalı olan bir anlayış dünyanın bulmayı arzu ettiği bir durumdur diyen Vali Güzeloğlu,” Sadece kazanmayı kendine değil, yakınından başlayarak olmayana ulaştırması yüksek bir anlayışın açık bir göstergesidir. Bugün dünyada hizmet sektörü anlamında ölçekler büyüyebilir, ama değişmeyecek şey insan olma gereği ve erdemidir. Bunun dışındaki sonuç ne olursa olsun hüsran olur. Bu nedenle büyük bir zenginliğimiz olan değerlerimizin temsilcisi esnaflarımıza ne kadar katkı versek azdır. Çok değerli kazanımlar ve açılımlar yapılıyor. Esnafın güçlenmesi, esnaf geleneğini kendinden sonraki kuşaklara aktarması için, birçok kuruluşumuz imkânlar sunuyor” ifadelerini kullandı.

 

“EN BÜYÜK DEĞER GÖNÜLDE YER EDİNEBİLMEKTİR”

Sizler üzerinden bir olma, diri olma ve güçlü olma hedefimizi de gerçekleştiriyoruz diyen Vali Hasan Basri Güzeloğlu “Buna ihtiyacımız var. Bugün burada konuşulanların not alınması ve Ankara’ya aktarılması önemli bir kazanım sağlayacaktır. Bu kazanımlar ülkemize bir değer olarak dönecektir. En büyük değer bir gönülde yer edebilmektir. Hayatın kısıtlılığı karşısında bu değerlerin sonsuzluğu karşısında esnafımızın bu çabasını minnetle karşılıyorum. Bir adım attığımızda bize koşarak gelen esnaf kardeşlerimize Kocaeli’ye kattığı değerler için çok teşekkür ediyorum” şeklinde sonlandırdı” açıklamasında bulundu.

 

TABLO HEDİYE EDİLDİ

Konuşmaların ardından Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürü Necmettin Erkan ve Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Kaya tarafından Vali Hasan Basri Güzeloğlu’na bir tablo hediye edildi. Hediye takdiminin ardından Vali Hasan Basri Güzeloğlu yoğun programı dolayısıyla salondan ayrıldı. Serkan BORLAK

genis.jpg

21 Nisan 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Zenith Loan Limited - Zenith Kredi Limited As devam eden tanıtım parçası, şu anda neden acilen ihtiyaç için para bekleyin,% 2 faiz oranıyla acil paraya ihtiyacı potansiyel müşterilere, özel ticari ve kişisel krediler teklif edilir? Size kredi için nakit var. Bizim Finansal kredi hizmeti% 100 garanti edilir.

Şimdi başvurun ve memnun müşteriler binlerce katılmak.

E-posta: zenithloanlimited@gmail.com

Yanıtla . 0Beğen 21 Nisan 12:11
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR