Yerel Sen'in teklifini Hizmet-İş Sendikası KABUL ETMEDİ!

İzmit Belediyesi’nde örgütlenen Hizmet-İş Sendikası ilk toplu sözleşme görüşmelerinde işveren sendikası Yerel-Sen ile masaya oturdu. 2 Şubat’ta başla...

İzmit Belediyesi’nde örgütlenen Hizmet-İş Sendikası ilk toplu sözleşme görüşmelerinde işveren sendikası Yerel-Sen ile masaya oturdu. 2 Şubat’ta başlayan toplu sözleşme görüşmelerinde 5’nci oturum Yerel-Sen binasında yapıldı. 66 maddeden oluşan toplu sözleşme de 56 madde kabul edilirken son oturuma ikisi idari madde olmak üzere on madde kaldı.

 

ANLAŞMA KAÇ YILLIK?

Hizmet-İş Sendikası toplu sözleşme görüşmeleri öncesinde yüzde 25 zam teklifi ile masaya oturdu. Taraflar arasında yapılan görüşmelerin 5’nci oturumunda işveren sendikası Yerel-Sen tarafından zam teklifi sunuldu. Yerel-Sen Genel Sekreteri Mümtaz Uzun “İzmit Belediyesi ile yaptığımız görüşme neticesinde iki yıllık toplu sözleşme önerisinde bulunuyoruz. Hizmet-İş Sendikası üç yıllık toplu sözleşme istemektedir” dedi.

 

İŞVEREN TEKLİFİ

Sözlerine devam eden Uzun “İzmit Belediyesi bünyesinde 252 kişi çalışmaktadır. İzmit Belediyesi’nde 252 işçi çalışıyor. Bu 252 işçinin ortalama ücreti, çıplak yevmiyiesi 93.10 TL. Ayrıca Sosyal yardımları da yevmiyeye böldüğümüz zaman 61.98 TL ediyor. Yani bir işçinin ortalama giyinik yevmiyesi 155.09 TL. Bunun belediye olarak bize maliyeti ise 189.99 TL. Toplam 252 işçinin ise aylık 47.277 TL, yıllık maliyeti ise 17 milyon 235 bin 892 TL. Şuan ki maliyetler bunlar. Biz hesap kitap yaptık ve ücret zammını bu maliyetler çerçevesinde değerlendirdik” dedi.

 

4+4 ZAM TEKLİFİ

Toplu sözleşmeyi iki yıllık öneriyoruz diyen Uzun “Hizmet-İş Sendikası 3 yıllık istemektedir. İki yıllık anlaşmaya göre ilk 6 ayda yüzde 4 ikinci altı ayda yüzde 4 teklif etmekteyiz. İkinci yıl ise aralık ayı enflasyon rakamlarına göre teklifimiz vardır. Bu süreçte görüşmelerimiz devam edecektir” ifadelerini kullandı. 

 

ENFLASYONUN ALTINDADIR

Hizmet-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy “Ücret konusunda işveren teklifte bulunmuştur. Yapılan teklif sonrasında işçinin cebine ancak yüzde 6 zam girmektedir. Aralık ayında enflasyon rakamı yüzde 8.71’dir. yapılan teklif enflasyon rakamlarının altındadır. Bu durumda kabul etmemiz mümkün değildir. Sendika olarak yüzde 25 zam teklifi ile masaya oturduk” dedi. 

 

BELEDİYE BAŞKANI DOĞAN’A ÇAĞRI

Sözlerine devam eden Sendika Başkanı Ersoy “İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan tarafından işçi arkadaşlarımıza gereken desteğin verilmesini bekliyoruz. Belediye Başkanı Doğan yapılan teklifi yükselteceğine inanıyoruz. Taraflar arasında görüşmeler devam edecektir. Son noktaya İzmit Belediye Başkanı Doğan koyacaktır. İşçi arkadaşlarımızı mağdur etmeyeceğine inanıyorum” açıklamasında bulundu” açıklamasında bulundu. Yerel-Sen ile Hizmet-İş Sendikası arasında ki görüşmeler 4 Nisan tarihine kadar sürecek. Bu tarih sonrasında hakem heyeti devreye girecek. Serkan BORLAK

28 Mart 2016 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR