Gebze Kent Meydanı şekilleniyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gebze’de tarihi yatırımlarından birini daha gerçekleştiriyor. 300 bin’den fazla vatandaşın yaşadığı şehirde koca bir mey...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gebze’de tarihi yatırımlarından birini daha gerçekleştiriyor. 300 bin’den fazla vatandaşın yaşadığı şehirde koca bir meydan çalışması yapan Büyükşehir Belediyesi, Çoban Mustafa Paşa Külliyesi çevresinde oluşturulan bu meydanla şehre nefes aldırıyor. Külliyeyle birlikte bir bütünlük kazanan meydan şimdiden güvercinlerle renklenmeye başladı. Projede birbiriyle bağlantılı iki meydan yer alıyor.

OTOPARK MEYDAN OLDU
Eskiden otopark olarak kullanılan Gölcüönü Meydanı’nda çalışmalar tamamlandı. Çoban Mustafa Paşa Külliyesi’ne bakan meydanda süs havuzu yer alıyor. Gölcüönü Meydanı’nın kuzey kısımdaki Abdullah Efendi mezarının önünde bulunan Cumhuriyet Meydanı’nda ise çalışmalar sürüyor. Meydan Atatürk’ün at üstündeki heykeliyle hareketlendirildi. Cumhuriyet Meydanı’nda son zemin çalışmaları yapılıyor. Meydanda bitkilendirme ve çimlendirme çalışmaları yapılıyor.

İNSANLARIN BULUŞMA NOKTASI OLACAK
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, kent meydanındaki çalışmaları inceledi. Genel Sekreter Ersin Yazıcı’ya Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Yazıcı, Fen İşleri Daire Başkanı Tahir Akman da eşlik etti. Genel Sekreter Ersin Yazıcı, Çoban Mustafa Paşa Külliyesi çevresinin kent meydanına çevrilmesiyle buranın insanların buluşma ve haberleşme noktası haline geleceğini ve Gebze’yle bütünleşeceğini söyledi.

SEMBOL ÇEŞME
Bütün büyük kentlerin büyük meydanları olduğunu ifade deden Genel Sekreter Yazıcı, “Kentimizde büyük meydanlar oluşturmaya çalışıyoruz. Gebze’nin kendine yakışır bir meydanı yoktu. Bu meydanla Gebze tarihi dokusunu da rahatça izleyebilecek. Meydanın çalışmaları bir ay içinde tamamlanmış olacak. Meydanı güzel bir çeşme ile süsleyecek ve buranın sembolü haline getireceğiz” şeklinde konuştu.

16 DÖNÜM
Projenin uygulandığı 16 dönümlük alanın 14 dönümü sert zeminden 2 dönümü ise yeşil alandan oluşuyor. Sert zeminlerde Bergama gri granitinin farklı tür ve ebatları ile Aksaray yaylak graniti ve Bazalt kullanılıyor. Alanda ayrıca doğal döşemeden farklı olarak renkli beton döşemeleri de bulunuyor. Meydanda biri dairesel ve fıskiyeli diğeri ise üçgen kaskatlı ve fıskiyeli olmak üzere 2 adet süs havuzu yer alıyor. Amfiler, merdivenler ve yürüyüş yolları meydanın diğer özelliklerini oluşturuyor.

10 Kasım 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR