İzmit’te 45 ton e-atık toplandı

İzmit Belediyesi tarafından, 3 yıl içinde 45 ton 347 kilogram elektronik atık topladığı belirtildiİzmit Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Havv...

BÜYÜT

İzmit Belediyesi tarafından, 3 yıl içinde 45 ton 347 kilogram elektronik atık topladığı belirtildi

İzmit Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Havva Açıkgöz, 2010 yılından itibaren elektronik atık toplamaya başladıklarını belirterek, “2010 yılında 9 ton 507 kilogram, 2011 yılında 14 ton 740 kilogram, 2012 yılında da 21 ton 100 kilogram elektronik atık topladık. Her yıl topladığımız elektronik atık miktarı artmaktadır” dedi.

EN AZ 40 TON
Havva Açıkgöz, hedeflerinin 2013 yılında en az 40 ton elektronik atık toplamak ve bunun geri dönüşümünü sağlamak olduğunu belirtti. Açıkgöz, elektronik atıklar konusunda Türkiye’deki en önemli sorunun, eski televizyon, monitör ve buzdolabı tüplerinin oluşturduğuna dikkat çekerek, “İnsan ve çevre için son derece tehlikeli olan kurşun ve fosfor içeren televizyon tüplerinin hurdacılarda gelişi güzel parçalanması insan sağlığı açısından risk oluşturmaktadır” dedi.

“KAYNAKLAR TÜKENİYOR”
Açıkgöz, “Monitörlerin içinde bulunan çinkonun 20 yıl, kurşunun 22, bakırın 28, petrolün 40 ve doğal gazın da 60 yıl sonra tükeneceği öngörülmektedir. Bu da geri dönüşümün önemini ortaya koymaktadır. İzmit Belediyesi olarak halk sağlığı ve çevreye büyük önem veriyoruz. Elektronik atıklarla ( e-atık) ilgili üzerine düşen sorumlulukları yerine getiren Türkiye’nin en iyi belediyelerinden biriyiz. Ellerinde elektronik atık bulunan vatandaşlar belediyemizin 318 00 77 numaralı telefonundan adreslerini bildirdikleri taktirde görevli arkadaşlarımız kısa süre içinde belirtilen adrese gidip elektronik atıkları alacaktır” şeklinde konuştu. Havva Açıkgöz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın elektronik atıkların toplanmasıyla ilgili bütün yetkiyi belediyelere bırakacak bir düzenleme içinde olduğunu sözlerine ekledi.

13 Ocak 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR