Rapor alan imam işten atıldı, lojmandan kovuldu!

Kartepe Uzunbey Camii’nde ayağını kıran sözleşmeli imam Halil Karmak, rapor alınca sözleşmesi fes edildi. Raporu devam eden imamı müftülüğe ait lojma...

Kartepe Uzunbey Camii’nde ayağını kıran sözleşmeli imam Halil Karmak, rapor alınca sözleşmesi fes edildi. Raporu devam eden imamı müftülüğe ait lojmandan çıkartmak isteyen belediye ise imama ihbarname çekti. İmam ise bütün bunların nedeninin camide toplanan paraların iç edilmesine izin vermemesinden kaynaklandığını savundu. Müftülük ve cami derneklerinin, diş geçirebilecekleri kişileri sözleşmeli imam yapmak istediğini iddia eden Karmak, “Ya katil olacağım, ya da kafama sıkacağım” diyerek yaşadığı çaresizliği aktardı. 6 aydır maaş alamadığını söyleyen imam, “Bana ettikleri zulmün boyutunu kimse bilemez” dedi.

 

ONARIM YAPARKEN AYAĞI KIRILDI

Kartepe Uzunbey Camii İmamı Halil Karmak, sözleşmeli olarak görev yaptığı camide onarım yaparken merdivenin kaymasıyla yere düştü ve ayağını kırdı. Rapor alan imam işe gidemedi. Bu olaydan kısa bir süre sonra ise imamın sözleşmesi feshedildi. Raporu sürerken işten çıkartılan imam göreve iade davası açtı. Dava on gün içinde neticelenecek.

 

KARTEPE BELEDİYESİ İHBARNAME GÖNDERDİ

Raporluyken maaşı kesilen ve SGK’dan da rapor parası alamayan imam konunun takipçisi oldu. İlçe Müftülüğünün kendisine haksızlık yaptığını söyleyerek İl Müftüsünden yardım istedi. Bölge Mahkemesi’ne dava açan imam, önümüzdeki günlerde göreve yeniden döneceğini söylüyor ancak Kartepe Belediyesi imama kaldığı lojmanı tahliye etmesi için ihbarname gönderdi.

 

“LOJMANI BOŞALTMAYACAĞIM”

2000 yılından beri sözleşmeli imam olarak kentin farklı bölgelerinde imamlık yapan Hilal Karmak’ın evine gönderilen ihbarnamede 7 gün içinde lojmanı boşaltması aksi takdirde geriye dönük 5 yıllık ecreymiş bedelinin kendisinden tahsil edeceği yazıyordu. İmam ise, “Bu lojman da, lojmanın alt katındaki kuran kursu da müftülüğe ait. Tahliye ile ilgili belediyeden ihbarname gelmesi çok saçma. Lojmanı boşaltmayacağım. Bu ihbarname gerekli durumda ilçe kaymakamlığı tarafından gönderilmedi” dedi.

 

“KURULAN KUMPASIN SEBEBİ PARA”

Sözlerini sürdüren Halil Karmak, “Bu kurulan kumpasın nedeni para.  Camilerde sadece elektrik parası gideri vardır ve bunu da müftülük karşılar. Ancak her Cuma namazı sonrasında para toplanır. Toplanan bu paraların bir kısmı tutanakla belgelenir ancak büyük bölümünün ne olduğu bilinmez. Dernek başkanının inisiyatifine geçer. Benim için hazırlanan kumpas da toplanan paralar içindir” şeklinde konuştu.  

 

“TUTANAĞA İMZA ATMADIM”

Karmak, “Toplanan paralar cami imamı, dernek başkanı ve cemaatten birkaç kişinin imzasıyla tutanağa alınır. Bizim camimizde de toplanan paralar oluyordu ve toplananın 10/1’i tutanağa yazılıyordu. Ben de o yüzden bu tutanağı imzalamıyordum. Bu sebepten ötürü cami dernek başkanı, eski başkan ve mahallenin eski muhtarı bana tavır almıştı. Beni gidip gönül verdiğim partiye şikayet ettiler. Sonunda başına bunlar geldi” dedi.  

 

“AYAĞIMA ÇELME TAKIYORLAR”

AKP’ye şikayet edildiğini de söyleyen Halil Karmak, “Parti de müftüye gereğinin yapılmasını söyledi. Eski ilçe müftüsü İsmail Gülşen de benim işten uzaklaştırılabilmem için elinden geleni yaptı. Ama umduğu gibi Kartepe’de kalamadı ve o da gitti. Eşim rahmetli oldu üç çocuğum var ve yurtta kalıyorlar. Ben hayata tutunmaya çalıştıkça ayağıma çelme takıyorlar” ifadelerini kullandı.  

 

“ŞİKAYETLERİMİ YAPTIM”

Sözleşmeli imam, “Camilerde dönen paranın hesabını sormayacak imamlar arıyorlar. Böyle Müslümanlık olmaz. Camilerde dönen paranın hesabının sorulması için BİMER’e de, il müftülüğüne de gerekli şikayetleri yaptım” diyerek sözlerini bitirdi. Bülent EKİNCİ

21 Aralık 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR