Kocaeli Arge üssü ve üretim kenti olsun

HER SORUN ÇÖZÜLEMİYOR Kocaeli Valisi Ercan Topaca, “Her sorun burada çözülemiyor ülkemizin yönetim sistemi itibariyle merkezi yönetim var. Merkezi h...

HER SORUN ÇÖZÜLEMİYOR

Kocaeli Valisi Ercan Topaca, “Her sorun burada çözülemiyor ülkemizin yönetim sistemi itibariyle merkezi yönetim var. Merkezi hükümetin de yanımızda olması gerekiyor. Biz bu anlamda şanslıyız. Bakanımızın Kocaelili olması sanayide ki sorunların çözümünü kolaylaşıyor. Organize sanayi bölgelerimiz diğer sanayi alanları hepimizin sorumluluğu üstlenmemiz gereken geniş alan var.  Sorun üreten değil önüne gelen sorunları çözen idare anlayışıyla hareket etmek istiyoruz” dedi.

İHRACATTA YÜZDE 10 AZALMA

Sunum yapan KOSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Kocaeli’nin ihracattaki payı oldukça önemli bir paydır ve 2013’te rekor olarak yüzde 12,1’e çıkmış durumdadır. 2014’ün Ocak ayında otomotivde ki model değişikliğinde ki ihracatta yüzde 10 civarında bir azalma oldu. Fakat bunun da düzeleceğine inanıyoruz. Kocaeli’nin 2023 yılında 180-200 milyarlık bir üretim hacmine ulaşacağına inanıyoruz” dedi.

ZEYTİNOĞLU’DAN İSTEKLER

Fikri Işık’tan isteklerde bulunan Ayhan Zeytinoğlu, “Kuzey Marmara Otoyolu ve OSB bağlantı yolları tamamlanmalı. OSB’lerimiz bu noktada destek olmak istiyorlar. Dilovası’nda kentsel dönüşüm marifetiyle bölgedeki yerleşim sahalarının taşınması gerektiğini düşünüyoruz. SimbioCity Modelinin burada uygulanabileceğini öneriyoruz. Güney Otoyolu, Köseköy - Altınova bağlantıları ile planlanmalıdır. Ayrıca Köseköy-Gölcük-Gemlik hattında bir demiryolu planlanmalıdır. Eski İstanbul yolunun duble yol olmasını istiyoruz. Marmaray’ın hem İstanbul’u, hem de Sakarya’yı OSB’lerimize taşımasını istiyoruz. Dördüncü demiryolu hattının planlara eklenmesini istiyoruz. (Gebze-Köseköy arası) Liman bağlantıları ile Halihazırda üçüncü demiryolu hattı planlara dahil edilmiştir. Aksi halde 2023 yılında limanlarımızın kapasitesini taşımada ciddi sorunlar yaşayacağız” dedi.

CENGİZ TOPEL ÖZELLEŞTİRİLMELİ

İsteklerine devam eden Zeytinoğlu, “Uzun vadede hızlı tren ve yük taşımacılığı kuzeye taşınmalıdır. Derince limanı özelleştirilmesi iptal edildi. Arzumuz limanın hak ettiği değere ihale edilmesidir. Liman 80’li yıllarda maalesef yeterli ve ihtiyacı olan yatırımlar yapılmadığı için atıl duruma geldi. İhaleyi alacak firmanın limana yaklaşık 400 milyon dolar yatırım yapması gerekiyor” diyerek özelleştirme ile verilen işletme hakkı süresinin kısa olduğunu da sözlerine ekledi. Zeytinoğlu, “Hali hazırda oda olarak Derince Limanı’nın özelleştirme sürecinde yer alacak işletmelerimize katkı sağlayacağına inandığımız ve bu amaçla yürüttüğümüz çalışmamız devam ediyor. Planlanan Karadeniz Otoyolunun veya sahil yolunun bir an evvel hayata geçirilmesi gerekmektedir. Cengiz Topel Havalimanının bir an önce özelleştirilmesini arzuluyoruz” şeklinde konuştu.

ÖZDAĞ’DAN LOJİSTİK MERKEZ İSTEĞİ

Ardından söz alan Kocaeli Ticaret Odası Murat Özdağ, “Lojistik merkezi kurulmasının gerekliliğini vurgulamak istiyorum. Kartepe’de kurulması gerektiğini havayolu, demir yolu, deniz ve kara yolunun birbirlerine bağlantılı olabilecek şekilde gelir ve gider merkezlerinin tek merkezden hareket edebilmesi için mutlaka kurulmalıdır. Cengiz Topel’in lojistik merkezi haline getirilmesini istiyoruz. Organize ticaret bölgelerinin kurulmasını önermekteyiz” dedi. 

TEKNOLOJİ VE ÜRETİM KENTİ OLSUN

Kocaeli’nin bir sanayi kenti olduğunu söyleyerek sözlerine devam eden Işık, “İstiyoruz ki Kocaeli bundan sonra Arge üssü ve sanayi kenti olsun. Yüksek teknolojiye dayalı üretim merkez üssü olsun” diyerek sanayicilere çağrıda bulundu. Işık, “Sanayicilere çağrımız Kocaeli’de ilk 500 içerisinde 92 firmamız var. Bunlardan sadece 19’unun Arge merkezi var. Bu sayının mümkün olursa tamamı, mümkün değilse de 50’nin üzerine çıkarma konusunda talebimiz oldu” şeklinde konuştu” dedi.

SORUNLAR VE İSTEKLER DİLE GETİRİLDİ

Toplantıyı güzel ve verimli bir şekilde değerlendiren Işık, Sanayicilerin sorunlarını ve isteklerini dile getirdiklerini takip edilmesi gereken konuların kendisi tarafından not alındığını ifade etti. Işık sıkı bir takip süreci başlatacaklarını ve sanayicilerle bir daha ki görüşmelerinde bu sorunlardan bazılarını çözmüş olacaklarını sözlerine ekledi.

YERLİ ÜRÜN ALMA ZORUNLULUĞU

Yerli ürünün önemine değinen Işık, “Teknolojik ürünlerde yüzde 15 pahalı dahi olsa yerli ürün alma zorunluluğu getirdiklerini söyleyen Işık, “Yerli üretimi destekleyen ciddi adımlar attık” dedi. Işık toplantıda genel olarak ulaşımı, alt yapıyı ve OSB’de ki çekilen sıkıntıları değerlendirdiklerini söyleyerek sözlerini tamamladı. 

13 Şubat 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR