Belde A.Ş. davasında sanıklar beraat etti

Belde A.Ş. davası sonuçlandı. Belde A.Ş. davasında yargılanan, aralarında Büyükşehir’in üst düzey yöneticilerinin de bulunduğu tüm sanıklar ‘delil yet...

BÜYÜT

Belde A.Ş. davası sonuçlandı. Belde A.Ş. davasında yargılanan, aralarında Büyükşehir’in üst düzey yöneticilerinin de bulunduğu tüm sanıklar ‘delil yetersizliğinden’ beraat etti. CHP’li meclis üyelerinin de katılım talebi reddedildi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin dört yıl önce açtığı ve yan kuruluşlarından Belde A.Ş.'nin kazandığı 37 trilyonluk ‘merkez parklarının bakımı' ihalesine fesat karıştırarak kamuyu zarara uğrattıkları gerekçesiyle tutuksuz yargılanan sanıkların tümü duruşmada beraat etti. Dosya kapsamında aralarında Büyükşehir üst düzey yöneticilerinin de bulunduğu 24 belediye personeli ile 3 şirket yöneticisi hakkında dava açılmıştı.

ÜST DÜZEY YÖNETİCİLER
Belde A.Ş. davasında yargılananlar arasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde genel sekreter olarak görev yaparken Van'a vali olan Münir Karaloğlu, eski genel sekreter yardımcılarından Gülser Ustaoğlu ve Mustafa Soydabaş, Belde A.Ş. eski Genel Müdürü Gültekin Görüm, Hesap İşleri Daire Başkanı Seyit Battal Bulduk, Emlak ve Şehircilik Daire Başkanı Gökmen Mengüç ve eski Park ve Bahçeler Müdürü Ahmet Özkaraaslan da vardı.

CHP’LİLER MÜDAHİL OLAMADI
Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davaya tutuksuz sanıklar Necmi Kahraman, Mustafa Soydabaş, Ahmet Özkaraarslan, Ali Bilgin, Gökmen Mengüç ve Cenan Turan katıldı. Diğer sanıklar şu an Van Valisi olarak görev yapan Münir Karaloğlu, Yaşar Alkan, Hasan Çiftlik, Seyit Battal Bulduk, Gültekin Görüm, Yüksel Özdemir, Ersin Yazıcı, Mehmet Çeliker, Mehmet Kuşçu, Gülser Ustaoğlu, İzzet Topal, Erkal Köse, Hasan Topaloğlu, Şahmettin Cansever ve Şeyda Topçu ise duruşmaya katılmadı. Hazinenin avukatlığını Av. Birsel Dede üstlenirken, sanıkları avukatları Raif Kandemir, Ömer Güntay, Ahmet Tabak, Erol Şahin, Uğur Dökmetaş, Muhsin Demir, Hayriye Şirin Ünsel, Veysel Angın ve Adnan Duman savundu. Bir önceki celsede Büyükşehir Belediye yetkilileri tarafından davaya avukat gönderilmediği ve katılma talebinde bulunulmadığı belediye zararlarını istemediği gibi son gelen bilirkişi raporuna itiraz edeceklerine adeta sanıkları ve yolsuzlukları savunur mahiyette davranmaları nedeniyle CHP grubu olarak davaya katılma talebinde bulunmuştu. CHP’li meclis üyeleri Ali Haymanalı, Fahri Örengül, Şaban Sarıgülle, Süleyman Kahraman, Fahrettin Büyükoğlu, Pınar Unak, Yaşar Sönmez, M. Ali Kaplan, Zeynel Sarıkaya, Süleyman Tanyıldız ve Fikret Gökmen’in katılma talebini ise savcı, kişilerin olaydan doğrudan doğruya zarar görmediği gerekçesiyle reddetti. Mahkeme heyeti de savcının kararına uyarak CHP’lilerin davaya müdahil olmasını reddetti.

SAVCI BERAAT İSTEDİ
Görülen 6. Celsede savcı mütalaasında, “sanıklar hakkında belediye ihalesine fesat karıştırdıkları iddiasıyla kamu davası açıldığı, ancak bu güne kadar toplanmış deliller, tüm dosya kapsamı, mahkemece yaptırılan bilirkişi incelemesi neticesi alınan 62 sayfalık raporda nazara alındığında her ne kadar ihale sürecinde bazı şekli hata ve noksanların bulunduğu görülmüşse de , sırf bu hususun sanıklara isnat edilen suç unsurlarının teşekkülü için yeterli olmadığı, neticede açılan ihalede ihalenin kamu tüzel kişisi sayılan belediye şirketi üzerinde kaldığı, bu itibarla kişilere menfaat temininden bahsedilmeyeceği anlaşılmasından, tüm sanıkların ayrı ayrı beraatlarına karar verilmesine kamu adına talep ve mütalaa olunur” dedi.

TÜMÜ BERAAT ETTİ
Görülen duruşmada mahkeme heyeti kararını verdi. Mahkeme heyeti aldığı karar ile tüm sanıkların delil yetersizliğinden dolayı ayrı ayrı beraat etmesine, yargılama giderlerinin de kamunun üzerine bırakılmasına karar verdi. Bu kararın ardından mahkeme salonundan ayrılan CHP’li ler karara itiraz edeceklerini duyurdu. Fakat mahkeme heyeti CHP’lilerin katılım talebini reddettiğinden CHP’lilerin itiraz hakkı bulunmuyor. Hazine Müsteşarlığı ise 7 gün içerisinde karara itiraz edebilecek.

“TEMYİZE GİDECEĞİZ”
Kararın ardından yazılı basın açıklamasında bulunan CHP Grup Başkan Vekili Av. Fahri Örengül, şu ifadelere yer verdi:
“Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu ve Belde A.Ş. yetkililerinin bu davaya katılma talebinde bulunmaları bir kamu suçu olup, bu nedenle bu kişiler hakkında da hakkında da suç duyurusunda bulunulmuştur. Konu savcılık aşamasındadır. Davaya yirmiye yakın avukat sanık savunmacısı olarak bulunmakta iken bu davanın iddia tarafında bir tek avukat görevlendirilmemiş ve dava AKP’li Büyükşehir Belediyesi tarafından takip edilmemiş, sayın Karaosmanoğlu ve arkadaşları sanıkların AKP’li olmaları nedeniyle adeta yolsuzlukları korur bir davranış içerisine girmiştir. Bu davanın Hazine tarafından temyiz edileceği kanısındayız. CHP Grubu olarak da bu davanın tamyizine gidelecek ve yargı yolları tümüm ile kullanılacaktır. Tüyü bitmemiş yetimin hakkının korunması konusunda CHP grubunun önceden olduğu gibi yine korkusuz ve eksiksiz çalışmaları devam edecek olup iktidarın yüksek mahkemeler üzerinde kurmaya çalıştığı baskının nedenini bu ve benzeri davalar düşünülerek kamu oyunun takdirine bırakıyoruz.”

09 Nisan 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR