KOÜ’de doğal afet konuşuldu

Programa Kocaeli Üniversitesi Başhekimi Prof.Dr.Nuh Zafer Cantürk, Hastane Baş Müdürü Doç.Dr.Yunus Taş, hastane yönetimi, AFAD’dan Şube Müd.Selim Biçe...

Programa Kocaeli Üniversitesi Başhekimi Prof.Dr.Nuh Zafer Cantürk, Hastane Baş Müdürü Doç.Dr.Yunus Taş, hastane yönetimi, AFAD’dan Şube Müd.Selim Biçer, konuşmacı olarak da kontrol işletmeni Alper Şen ve arama kurtarma ekibi katıldı.

 

DEPREM BÖLGESİ

İlk konuşmayı yapan Kocaeli Üniversitesi Başhekimi Prof. Dr.Nuh Zafer Cantürk, “Bölge olarak bir deprem bölgesinde yer alıyoruz. Onun için bu eğitim programları benim ve bizler için çok önemli her hangi bir deprem karsısında yapacağımız işleri sağlık personelleri olarak tam bilmeliyiz ve bütün personelim tam anlamıyla depreme hazırlıklı olmalıdır” dedi. Cantürk, ileriki günlerde bunları biz tatbikat olarak ta gerçekleştireceğiz diyerek AFAD’dan gelen yetkilere teşekkür etti.

 

AİLE BİLGİLERİ

AFAD adına eğitim veren Alper Şen, “Ülkemizde doğal afetlerin çoğuna maalesef rastlandığını  (deprem sel, çığ, heyelan, yangın) belirterek bölge olarak depreme daha yakın olduğumuzu söyledi. Depremle ilgili bilgi veren Şen, “Depremde ne yapmalıyız. Aile ve acil durum planı belirlemeliyiz. Çünkü depremin nerde ne zaman geleceği belli olmaz ve düşünecek zamanımız bile olmaz, aile üyeleriyle iletişim kesilebilir. Aile ve acil durum planında neler olmalı? Önemli aile bilgilerinin kaydı, şehir içi ve şehir dışında ulaşabileceğimiz kim var ise aile içindeki herkes o kişiye ulaşmalı, acil durum çantası hazırlanmalı ve bu çanta 6 ayda bir kontrol edilip koyduğumuz ürünlerin tarihleri kontrol edilmeli mevsime göre giyecek saklanmalı.

 

DEPREM SİGORTASI

Bu çantada muhakkak önemli evraklarımızın fotokopileri bulunmalı. Pasaport, kimlik, tapu sigorta aile kan grubu kartı, kullandığımız ilaç listesi (tansiyon, diyabet, kalp…vs) bu çantanın içinde olmalı. Evlerimizi  muhakkak deprem sigortası yapmalıyız. Çünkü evimiz yıkılabilir ev alırken yapı ruhsatı, zemin etüdü yapılmıştır, yapı denetim firması incelemiştir, iskan ruhsatı vardır, inşaatı yapı denetim firmasının gözetiminde yapılmıştır.” dedi.

 

İZMİT’TE DEPREM

Şen, “ Arkadaşlar İzmit’te deprem olmayacaktır, ama İstanbul’da olan 7şiddetinden yüksek olan bir deprem İzmit’te ede büyük hasar bırakır. Onun için depreme bilinçli ve eğitimli olarak bekleyelim, gönüllü AFAD’çıların olmasını istiyoruz, çünkü depremdeki 72 saat çok önemli. Burada kurtarma çalışmalarımız hastalarımızın, yaralılarımızın hastaneye taşınması çıkarılması tam bilinçli ekip işidir. Biliyorsunuz ki iş yerlerimizde artık engelli arkadaşlarımız var. Herhangi bir deprem anında herkes o engelli arkadaşımızın birinin sorumluluğunu alsın. Bu farkındalık programlara ve eğitimlere devam edeceğiz ”dedi. 

06 Ocak 2017 Kocaeli- Eğitim


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR