Emre Kalaycı: Engel yoktur engellenmişlik vardır

Dünyanın en büyük azınlığı olan ve ülkemizdeki nüfusun yüzde 12,3’ünü, dünya nüfusunun ise yüzde 15’ini,  oluşturan engellilerin sorunlarının vurgulan...

Dünyanın en büyük azınlığı olan ve ülkemizdeki nüfusun yüzde 12,3’ünü, dünya nüfusunun ise yüzde 15’ini,  oluşturan engellilerin sorunlarının vurgulandığı ve toplumda engelin hayatına ola etkilerini azaltmak için tüm dünyada kutlanan 3 Aralık Engelliler gününde ilimizde pek çok etkinlik gerçekleştirildi. Bunlar biri de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi’nin yürüyüşü oldu. Fevziye Camii önünde buluşan topluluk buradan Kültür Tepesi’ne yürüdü. Kültür Tepesi’nde bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk bırakan topluluk, ardından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ile ilgili konuşmalar gerçekleştirdi. Konuşmalardan en dikkat çekici olanı Kent Konseyi Engelli Meclisi üyesi Av. Emre Kalaycı,  “Engel yoktur engellenmişlik vardır. Her gün birlikte, bir arada olmak bilinciyle geçsin” ifadelerini kullandı.

 

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ’DEN BÜYÜK DESTEK

Etkinliğe İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Nermin Tor, Kent Konseyi Başkanı Abdullah Köktürk, Kent Konseyi Genel Sekreteri Gültekin Görüm, Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Nesrin Atar, Aile Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık Sosyal İşleri Daire Başkanı Bekir Köksal, Kocaeli Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Füsun Yıldız, Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Ogurlu, Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve Derbent Meslek Yüksek Okulu öğrencileri ile çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve vatandaş katıldı.

 

“ENGELLİLER DE AYNI HAKLARA SAHİP”

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Kocaeli Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Nesrin Atar, 1992 yılında Birleşmiş Milletler’in aldığı kararla 3 Aralık günün Dünya Engelliler Günü olarak kutlandığını belirterek, “Demokrasinin eşitlikçi ve kapsayıcı anlayışı gereği engelli bireyler de sağlıklı bireylerle aynı haklara sahiptir. Engellilerin kendi kendine yetebilmesi, bir meslek edinip üretken hale gelmesi, çevresi ile sağlıklı iletişim kurabilmesini sağlamak, çağdaş toplumların öncelikli görevlerindendir” ifadelerini kullandı.

 

“TEK BAŞIMIZA OY KULLANMAK İSTİYORUZ”

Etkinlikte konuşan Kent Konseyi Engelli Meclisi üyesi Av. Emre Kalaycı, Mensubu olduğum Kocaeli Barosu çatısı altında Engelli Komisyonu’nu da bu yıl içerisinde oluşturduk. Burada hem engelli vatandaşlarımızın hukuki yardımdan faydalanmaları hem de hayatın her koşulunda eşit haklar için engelsiz bireylerle bir arada olabilmek için elimizden geleni yapmaya çalışacağız. Ben sizlerden bir kampanya için destek talep edeceğim. Biz görme engelliler için oy kullanma işlemini tek başına gerçekleştirebilmesi için çeşitli sesli oy kullanma sistemleri var. Kulaklık aralığıyla sesi dışarıya çıkarmadan gizli ve güvenli oy kullanmak mümkün. Bunun için Türkiye’de de geliştirilen aletler var. Oy güvenliğimizi korumak için tek başımıza oy kullanmak istiyoruz. Bu anlamda Engelsiz Erişim Derneği’nin görme engelli bireylerin tek başlarına oy kullanmaları için bir kampanya yaptı. İnternette ‘Engellileri oyunu tek başına kullanma’ yazarsanız, bu kampanyayı bulabilirsiniz. Bu imza ile önümüzdeki engellerden birini kaldırabilirsiniz. Engel yoktur, engellenmişlik vardır. Her günlük birlikte, bir arada, bir olma bilinciyle geçsin” sözleri ile görme engellilerin en büyük problemlerinden birini dile getirdi.

 

“TÜM BİNALAR ASANSÖRLÜ OLMALI”

Programda konuşan Kocaeli Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Füsun Yıldız, “Yalnızca bugün değil aslında her gün engelliler günü. Hepimiz engelli olmaya adayız. Sadece bugün değil, her gün yanınızdayım. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’yle ilgili herhangi bir konuda bizlere ulaşabilirsiniz. Elimizden geldiği kadarıyla yardımcı olmaya çalışırız. Her zaman yanınızda olacağız. Bu günün anlamını ve önemini lütfen her zaman hissedelim. Yıldız’ın ardından konuşan Kocaeli Valiliği Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü, “Engelli konseyleri ve kamu kuruluşlarının yapmış olduğu çalışmalar ümit verici ancak yeterli değil. Bizim en büyük sorunlarımızdan biri rampalar. Bunun yanında kentteki tüm binaların asansörlü olması gerektiğine inanıyoruz. Müteahhitler de bu konulara dikkat çekmelidir” ifadelerini kullandı.

 

DOĞAN’DAN KAMU KURUMLARINA ÇAĞRI

Programda son olarak konuşan İzmit Belediyesi Başkanı Dr. Nevzat Doğan, “Keşke engellendiğimiz gün bir gün olsaydı. Ama öyle değil ne yazık ki. Her gün her yerde çeşitli alanlarda engelleniyoruz. Bu durumda biz kurumlara düşen eğitim sağlık alanlarını ve sosyal alanları bu konuyu da göz önünde bulundurarak düzenlemektir. Yaptıklarımızla belki biraz teselli bulabiliriz. 10 yıl önce engelli yasası bile yoktu. Artık bu var ve engellilere maddi destek de var ama tabi ki yeterli değil. Eğitimde ve sporda tüm engelleri kaldırmak için inanın çalışıyoruz. İzmit bel engelli dostu bir belediyedir.  Asansörleri, yolları düzenliyor ama tabi ki sorumu tamamen ortadan kaldırmış değiliz. Ben geçtiğimiz yıllarda belediye binasını check-up’tan geçirdim ve anlaştığımız bir firma binamız engelliler in uygun hale getirdi.  Buradan valilik başta olmak üzere tüm devlet kurumlarına çağrıda bulunuyorum. Kurumlarının binasını engelsiz hale getirin. Önemli olan kaliteli engeli kaldırmaktır. Hilal GÜDÜCÜ

03 Aralık 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR